نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
يك استاد دانشگاه و كارشناس مسائل زنان: با بحران پايان ازدواج‌هاي نوپا در كشور مواجه هستيم


تاریخ: ۱۸ مهر ۱۳۸۹

به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا»، زهره علاسوند در همايش روز دختران كه در محل دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد، در رابطه با آسيب‌شناسي ازدواج اظهار داشت: امروزه در كشور با بحراني در رابطه با پايان ازدواج‌هاي نوپا مواجه هستيم و اين امر ناشي از عدم دانش دختران و پسران جوان براي حفظ ازدواج است.

وي در ادامه افزود: اين بحران به قدري شديد است كه كارشناسان معتقدند در كمتر از يك دهه ديگر با توجه به بافت جوان كشور، با بحران زنان مطلقه جوان روبرو خواهيم شد؛ اين زنان شامل افرادي هستند كه زير 30 سال بوده كه در شروع زندگي با شكست مواجه شده‌اند.

اين استاد دانشگاه با بيان اينكه خانواده و ازدواج دو نهاد مقدس در جامعه ايراني هستند، عنوان داشت: بايد جوانان را با راه‌هاي حفظ ازدواج و پيشگيري از آسيب به بنياد خانواده آشنا ساخت.

وي خاطرنشان كرد: بينش و منش عواملي هستند كه يك ازدواج را با شكست مواجه مي‌سازند؛ عوامل بينشي شامل ذهنيت افراد در رابطه با ازدواج است و نخستين عامل نادرست آن توجه جوانان به ازدواج به عنوان يك مسئله تك‌كاركردي تحت عنوان عشق رمانتيك است.

علاسوند با بيان اينكه تصور اينكه عشق به صورت منفرد براي حفظ كانون خانواده كافي بوده، نادرست است، ادامه داد: عشق يكي از پايه‌هاي ازدواج است و اگر كاركرد خانواده را محدود به آن كنيم، زندگي با شكست مواجه مي‌شود.

اين كارشناس مسائل زنان با اشاره به اينكه در بسياري از جوامع خانواده داراي كاركردهاي متفاوتي از جمله ايمني‌بخشي، عاطفي، جنسي و اقتصادي است، افزود: كاركرد ايمني بخشي خانواده به اين معناست كه ازدواج به يك دختر و پسر حرمت اجتماعي بخشيده و آنها را از بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي مصون نگه مي‌دارد.

وي تصريح كرد: اگر ازدواج را در كاركرد عشق خلاصه كنيم، معيار همسر گزيني تغيير پيدا كرده و امروزه متأسفانه عشق به يكي از مهمترين فاكتورها براي ازدواج تبديل شده است، از اين‌رو جوانان به راه‌هاي بسياري براي زيبايي و پيروي از مد روي مي‌آورند تا به اين بهانه بتوانند عشقي را براي ازدواج ايجاد كنند.

علاسوند افزود: عشق، احساس و عاطفه به مهارت‌هاي كلامي فرد براي ابراز آنها وابسته است،به گونه‌اي كه حضرت علي «عليه‌السلام» مي‌فرمايند «خويشاوندي براي باقي ماندن به محبت زياد وابسته است».

وي با اشاره به يكي ديگر از عوامل بينش كه امروزه در ميان جمعيت دختران جامعه ايجاد شده است، گفت: تصور اينكه زن و مرد شبيه به يكديگر هستند، نادرست است، تفاوت‌هاي آنها به قدري زياد است كه اگر از آن آگاه نباشند نمي‌توانند دليل بسياري از رفتارهاي طرف مقابل خود را درك كنند كه اين خود به عاملي براي اختلاف در زندگي تبديل مي‌شود.

اين كارشناس مسائل زنان در خصوص عامل منش و نقش آنها در حفظ خانواده عنوان داشت: اين عامل به عنوان آسيب براي خانواده‌هاي نوپا مطرح مي‌شود و بزرگ‌ترين مشكل در آن، ضعف مهارت‌هاي كلامي ميان زوجين است؛ جوانان در زندگي بايد مهارت واقعي در بيان كلمات را داشته باشند و بدانند در هنگام عصبانيت چه سخناني را بيان كنند.

وي ادامه داد: در بسياري از مواقع، كم حرف بودن و شاد نبودن دختران عامل ايجاد اختلاف در ازدواج‌هاي نوپا است. همچنين مهارت رابطه ميان نقش و جنس در زندگي بايد مورد توجه قرار گيرد و زنان به ايفاي نقش زنانگي خود بپردازند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1019&tab=rooz