نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
عمر نخستین موزه مطبوعات کشور یک سال بیش‌تر کفاف نداد و درِ آن تخته و به سازمان اوقاف تحویل شد.


تاریخ: ۲۵ فروردين ۱۳۹۳

ه گزارش خبرنگار جامعه فارس،  موزه ملی مطبوعات در دوم مرداد سال  92مصادف با پانزدهم رمضان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد وقت و همچنین برخی از اهالی رسانه و مطبوعات کشور در یکی از مکان‌های تاریخی تهران موسوم به «بقعه سر قبر آقا »رونمایی شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

بقعه سر قبر آقا در بازار تهران است و  مدفن چند تن از چهره‌های معروف عالم سیاست و روزنامه‌نگاری ایران از جمله ناظم‌الاطباء، امام جمعه عهد ناصرالدین شاه و سعید نفیسی  است.

محمدجعفر محمدزاده، معاون سابق مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی ارشاد در زمان افتتاح موزه ملی مطبوعات با اشاره به تاریخ 170 ساله مطبوعات در ایران گفت که این تاریخ، سندی ارزشمند است و باید مورد توجه قرار بگیرد و از آن محافظت شود و تشکیل موزه مطبوعات یکی از راه‌های صیانت از این میراث ارزشمند بوده است.

معاون سابق وزیر ارشاد در امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی اضافه کرد: باغی که موزه مطبوعات در آن بنا شده، بلااستفاده مانده بود که ارشاد آن را از اوقاف اجاره کرده است و برای این کار اجاره نامه محکمی را منعقد کرده است.

به گفته محمدزاده، پاره‌ای از اسناد و ملزومات موزه مطبوعات به صورت امانی از مکان‌هایی مثل کتابخانه ملی و کتابخانه آستان قدس رضوی و روزنامه اطلاعات به این موزه منتقل شده و از برخی از آنها هم کپی گرفته شده است.

در حالی که درهای موزه ملی مطبوعات در سال گذشته گشوده شد، اما متأسفانه با بسته شدن درها پس از مدت زمانی نه چندان زیاد سکوت در این موزه حکمفرما شد.

گفته می‌شود که برای افتتاح این موزه، نزدیک به یک‌میلیارد تومان هزینه شده است.

باتوجه به اینکه موزه مطبوعات می‌تواند گنجینه‌ای ارزشمند برای عرصه مطبوعات کشور باشد، چرا ارزش آن باید فقط به اندازه برگزاری یک نمایش یک روزه باشد؟

از آنجایی که عنوان می‌شود این محل، مکانی مناسب برای دایر بودن موزه مطبوعات نیست، چرا باید بدون هیچگونه برنامه‌ریزی و صرف هزینه‌های هنگفت، مقدمات برای افتتاح موزه فراهم و سپس موزه به حال خود رها شود؟

اکنون تکلیف بقعه سرقبر آقا چه می‌شود؟

در این باره باید گفت که بقعه سرقبر آقا موقوفه‌ای است که متولیان در حال اداره آن هستند و سازمان اوقاف و امور خیریه فقط وظیفه نظارت بر این موقوفه را دارد؛ اما در مجموع بقعه سر قبر آقا جزء موقوفات است و طی اجاره‌نامه‌ای به وزارت ارشاد در دولت دهم برای دایر کردن موزه مطبوعات اجاره داده شد، البته ‌هم‌اکنون این موقوفه از اجاره وزارت ارشاد خارج شده است و در اختیار متولیان آن است.

در این باره با حجت‌الاسلام سید عبدالمهدی هاشمی، معاون فرهنگی اداره اوقاف ناحیه 3 تهران گفت‌وگویی را انجام دادیم.

حجت‌الاسلام هاشمی اظهار داشت: بقاع متبرکه‌ای که جنبه موقوفه داشته باشند، چنانچه فاقد متولی باشند، سازمان اوقاف و امور خیریه کشور موظف است آنها را بر اساس منابع موجود مدیریت کند.

معاون فرهنگی اداره اوقاف ناحیه 3 تهران تاکید کرد که این امر در شرایطی است که موقوفه فاقد متولی باشد در غیر این صورت فعالیت سازمان اوقاف در حد نظارت باقی خواهد ماند.

وی با بیان اینکه بقعه سرقبر آقا موقوفه غیر متصرفی است که متولیان آن را اداره می‌کنند، ابراز داشت: طبق وقفنامه مشخص شده است که چه کسی باید سرپرستی این موقوفه را عهده‌دار باشد.

معاون فرهنگی اداره اوقاف ناحیه 3 تهران در ادامه با بیان اینکه این موقوفه جنبه خانوادگی داشته و امام جمعه زمان مظفرالدین شاه در آن مدفون است، اضافه کرد: هم‌اکنون نوه‌های امام‌جمعه عهد مظفرالدین شاه، تولیت این موقوفه را عهده‌دار هستند و آن را مدیریت می‌کنند و در این میان سازمان اوقاف به منظور اینکه متولیان وظایف خود را به درستی انجام دهند، نظارت می‌‌کند.

حجت‌الاسلام هاشمی در ادامه با بیان اینکه‌ این موقوفه یکی از نمادهای تهران قدیم است، ادامه داد: به منظور تامین هزینه‌های این موقوفه با شهرداری مکاتباتی صورت گرفت که بی‌نتیجه باقی ‌ماند.

وی یادآور شد: همچنین با وزارت ارشاد در این خصوص رایزنی و مکاتباتی صورت گرفت که در نهایت مقرر شد تا وزارت ارشاد در این مکان، نخستین موزه ملی مطبوعات را راه‌اندازی کند تا از این محل هزینه‌های این موقوفه تامین شود.

معاون فرهنگی اداره اوقاف ناحیه 3 تهران با بیان اینکه سازمان اوقاف در این میان همچنان نقش نظارتی خود را ایفا می‌کرد، گفت:  بر این اساس وزارت ارشاد به عنوان مستاجر اوقاف محسوب می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون به دلیل بروز مشکلاتی در وزارت ارشاد این مکان تخلیه شده است و اجاره نامه این وزارتخانه با متولیان این موقوفه فسخ شده است.

با توجه به اینکه موزه مطبوعات در روزهای پایانی دولت دهم افتتاح شد و به عنوان هدیه دولت در روزهای پایانی به اهالی مطبوعات و  رسانه کشور انجام شد اما بعدها با روی کار آمدن دولت یازدهم عنوان شد که به دلیل بروز برخی از مشکلات و جانمایی جدید برای دایر کردن این موزه، اجاره‌نامه آن با سازمان اوقاف کنسل شد و در نهایت موزه مطبوعات رنگ خاموشی به خود گرفت.

با چنین تفاسیری باید گفت که سرنوشت نخستین موزه مطبوعات که در دولت دهم راه‌اندازی شده بود آن مانند بسیاری از مسائل از جمله بیمه خبرنگاران، بازنشستگی روزنامه‌نگاران و همچنین لایحه نظام جامع رسانه‌ای که فعالان حوزه رسانه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نامعلوم ماند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=10273&tab=rooz