نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
اختصاصي مفيدنيوز// از توهين به ولي فقيه تا توهين به معصوم
سرويس علوم و معارف اسلامي مفيدنيوز :: در همین اواخر بود که ملعون دیگری به ساحت امام مهربانی ها حضرت امام علی النقی علیه السلام توهین کرد؛ این شخص نيز ابتدا به ساکن توهین به امام معصوم را شروع نمی کند، بلکه در ایام فتنه ی سبز به ولی فقیه و تالی تلو معصوم می تازد و شعر می خواند؛ و نتيجه آن نيز معلوم است.

تاریخ: ۷ تير ۱۳۹۱

وقتی شاهد هستیم در جهان با وجود این همه مقدسات در ادیان مختلف ، فقط به ارزشها و نمادها و مقدسات اسلام خصوصا مکتب حقه ی شیعه تاخته میشود باید به ریشه ی آن بپردازیم اگرچه میتوان به راحتی فهمید که این اعمال را استکبار جهانی و وهابیت ساماندهی و هدایت میکنند .

خب صد البته که دزد به خانه ی خالی نمی زند ......
اما روشی که این کار را شکل و صورت میدهد در جاهای مختلف تفاوت می کند و انسان با دید ریزبینانه و ریشه ای به عمق جریان پی می برد؛

حکایتی را نقل می کنند اگرچه از باب مزاح شنیده میشود اما شاید با کلام ما سازگار باشد و موید آن: شخصی با دیگری دشمن بود اما از او می ترسید و به صراحت با او دشمنی نمیکرد و دشنام صریح نمیداد ، روشی را انتخاب کرد که هم خود را ایمن کند و هم فحش و ناسزایش را بدهد و در آخر اصلا این کار را عادی کند در اصطلاح رویه ی عادی سازی این مساله را در پیش گرفت .

هر روز که با دشمنش برخورد میکرد یک حرف از فحشی که مد نظرش بود را آشکار میکرد و با گذشت زمان هر روز فحش را کامل تر میکرد البته شخص مورد دشنام هیچ کاری نمی کرد تا روز آخر که فحش کامل شد و فحاش فرار کرد؛ تازه شخص شنونده فهمید منظور او در این چند روز چه بوده است!
 
الغرض در خصوص هتاکی های که به مقدسات صورت می گیرد در نگاه عمیق با اندک تفاوتی تقریبا همین گونه است .

مثلا همین گنجی ملعون تا وقتی در ایران بود به ولایت فقیه می تاخت و به ظاهر نقد و يا مسائل علمی را مطرح میکرد( ناگفته نماند همان موقع هم به ساحت مقدس سید الشهدا با بیان مسائلی جسارت کرده بود ) و هم اکنون در کنف حمایت کفر جهانی به قلب عالم امکان حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) توهین میکند و وجود ایشان را انکار میکند و توهین به چند صد میلیون شیعه را آزادی مینامد.
 
در معارف شیعه برای جلوگیری از این سیر نامبارک توصیه هایی صورت گرفته است تا از همان ابتدا جلوي آن گرفته شود.

در مقبوله ی عمربن حنظله که معمولا برای اثبات ولی فقیه استفاده میشود به این مطلب اشاره شده است:
« پس هرگاه فقیه حکمی کرد و از او قبول نکردند ؛ حکم خدا را سبک شمرده اند و ما را رد کرده و آن کس که ما را رد کند خدا را رد کرده است »1

بر اين  اساس سبک شمردن حکم فقیه در روایت سبک شمردن حکم خدا و رد حکم اهل بیت علیهم سلام  و در آخر در حکم رد  خداوند است.(و رد کردن خدا در حد شرک به خداست )2

وقتی شخصی به ولی فقیه توهین میکند و حکم او را سبک میشمارد قطعا حکم امامان را قبول ندارد و در آخر به انکار خداوند میرسد؛ مثلا کسی که حکم مالک اشتر را به عنوان حاکم از سوی امام معصوم رد کند مصداق همین است؛ اگرچه این مثال مخصوص دوران حضور است.

در همین اواخر بود که ملعون دیگری به ساحت امام مهربانی ها حضرت امام علی النقی علیه السلام توهین کرد؛  این شخص نيز ابتدا به ساکن توهین به امام معصوم را شروع نمی کند، بلکه در ایام فتنه ی سبز به ولی فقیه و تالی تلو معصوم می تازد و شعر می خواند؛ و نتيجه آن نيز معلوم است.


حال وظیفه ی ما چیست ؟
وظيفه ما هوشیاری نسبت به این امور است که نکند داستان ما آن شخص شنونده ی حکایت باشد که روز آخر بفهمیم منظور طرف مقابل فحش بوده؛ در این قضایا هم بايد هوشيار باشيم؛ شخصی که ابتدا انتقاد می کند مشکلی ندارد، اما اگر به توهین و تمسخر برسد در همان مرحله بايد آشفته شویم و انگار کنیم که به امام معصوم و خدا توهین شده است؛ زیرا که انتهاي این مسیر همین جا خواهد بود.

 پس ما منتظر نمانیم که کارد به استخوان برسد و بعد فریاد کنیم ؛ در همان ابتدا توهين كننده و فحاش را ساکت کنیم و با او مقابله کنیم تا نه تنها ادامه پيدا نكند بلكه جرات آن نيز از بين برود.

پي نوشت:
1 اصول کافی ج 1 صفحه ی 67
2 همان

مفيدنيوز - علیرضاپاک نژاد

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1039&tab=news