نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
اعتصاب بازار طلای اصفهان هشت روزه شد


تاریخ: ۷ خرداد ۱۳۹۳

اعتصاب در بازار طلای اصفهان در پی اعتراض مالیاتی طلا فروشان هشت روزه شد.

به گزارش رویش نیوز، بازار طلای اصفهان برای هشتمین روز متوالی در اعتصاب به سر می برد. این اعتصاب سراسری که تمام بازارهای طلای اصفهان را شامل می شود، از صبح سه شنبه هفته قبل آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

افزایش دو درصدی مالیات بر ارزش افزوده - از 6 به 8 درصد-  که به گفته طلافروشان باعث کاهش وجهه سرمایه ای بودن طلا و در نتیجه کاهش تمایل مردم برای خرید طلا می شود و سرمایه آن ها را به بازارهای دیگر هدایت می کند و altهمچنین درخواست سازمان امور مالیاتی از طلافروشان مبنی بر پرداخت مالیات بر ارزش افزوده سالهای 90 تا 92 دلایل این اعتصاب می باشند. درخواست برای دریافت این مالیات در حالی صورت می گیرد که بسیاری از طلافروشان به خاطر بازار رقابتی طلا در سال های گذشته 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مشتری دریافت نمی کرده و اقدام به فروش طلا بدون صدور فاكتور فروش می کردند. حال اگر قرار باشد این مالیات اخذ شود، طلا فروشان بدهی سنگینی به سازمان امور مالیاتی پیدا خواهند کرد.

همچنین محسن صرامی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی كه از طرف مجلس برای پیگیری این مشکل معرفی شده است در مصاحبه ای عنوان داشته است: بنده از طرف کمیسیون اقتصادی مجلس از نظر اینکه هم به قانون و هم به سبک و سیاق کار در این صنف اشراف دارم، برای رفع این مشکل به دفتر وزارتی معرفی شدم و اعلام آمادگی برای حل مسئله فی مابین صنف طلا و دفتر وزارتی شده اما هنوز از طرف وزارت هیچ اقدامی انجام نشده است.

وی همچنین اظهار داشته است:بنده از طرف کمیسیون اقتصادی مجلس از نظر اینکه هم به قانون و هم به سبک و سیاق کار در این صنف اشراف دارم، برای رفع این مشکل به دفتر وزارتی معرفی شدم و اعلام آمادگی برای حل مسئله فی مابین صنف طلا و دفتر وزارتی شده اما هنوز از طرف وزارت هیچ اقدامی انجام نشده است. هیچ وقت از سرمایه، ارزش افزوده و مالیات نمی‌گیرند و ما می‌گوئیم که از سود طلا باید ارزش افزوده گرفت البته اشکالات صریح محاسباتی نیز توسط سازمان امور مالیاتی انجام می‌شود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=10603&tab=rooz