نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
بخش مسکن مرده ای است که حالا حالاها زنده نمی شود


تاریخ: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳

به گزارش تراز: بهروز هادی زنوز در گفت وگو با خبرنگار «تراز» در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توانیم از شرایط رکود تورمی عبور کنیم و نرخ به رشد اقتصادی مثبت و نرخ تورم ۲۵ درصد برسیم؟ اظهار داشت: هم اکنون ‌روند قیمت‌ها نشان می‌دهد که روند افزایشی ندارد و رو به پایین بوده است.
وی با بیان این که یکی از مشکلات کنونی ما، سمت تقاضا و بازار است، افزود: ما از این نظر که تورم را به ۲۵ درصد برسانیم مشکلی نداریم، ولی هدفمندی یارانه‌ها روی تولید اختلال ایجاد می‌کند.
مشاور اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: وعده‌ای هم که دولت داده که ۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش تولید می‌دهد، شیوه توزیع آن حایز اهمیت است؛ براساس چه ضابطه‌ای و به کدام بخش‌ها می‌خواهد پول بدهد. ولی من راجع به رشد اقتصادی امسال خیلی خوشبین نیستم و حداکثر رشد اقتصادی را دو درصد می‌بینم.
هادی زنوز ادامه داد: دولت برای خروج از رکود تورمی، باید اولویت را روی کنترل تورم بگذارد؛ چراکه نااطمینانی‌های ناشی از تورم، رکودزا است و ریسک‌های اقتصاد را بالا می‌برد و تخصیص منابع را غیربهینه می‌کند، ولی اگر دولت بخواهد از سمت عرضه عمل کند، باید سعی کند موانع تولید را کم کند و یک سر کاهش موانع تولید، به تجارت خارجی برمی‌گردد، یعنی واردات نهاده‌های واسطه‌ای و سرمایه‌ای بخش تولید.
وی عنوان کرد: همچنین در بخش نفت اگر دولت بخواهد تولید را افزایش دهد، هم احتیاج به سرمایه‌گذاری خارجی دارد و هم نیازمند رفع تحریم‌ها است.
مشاور اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران متذکر شد: در شرایط ادامه تحریم‌ها، امکان افزایش صادرات سهل نیست، بنابراین در این شرایط بعضی‌ها می‌گویند که بخش مسکن را فعال کنیم، اما این بخش هم‌اکنون مرده‌ای است که حالا حالاها زنده نخواهد شد.
هادی زنوز با بیان این نکته که هم اکنون تقاضای سفته‌بازانه مسکن از بین رفته است، خاطرنشان کرد: با سطح درآمدی که تخریب شده و وام‌های مسکن، امکان ندارد که یک خانواده جوان صاحب خانه شوند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=10646&tab=rooz