نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
تفاوت قیمت پارسال و امسال موادغذایی در ماه رمضان + جدول قیمت


تاریخ: ۱۸ تير ۱۳۹۳

به گزارش خبرنگار تراز: حسن روحانی در سال ۹۲ در حالی پا به عرصه سیاست گذاشت که مردم از رشدهای غیرمنطقی قیمت‌ها نگران بودند و به همین دلیل، با روی کار آمدن وی به عنوان رییس دولت یازدهم، امیدی در دل آنها زنده شد تا شاید اگر قیمت کالاها ارزان نمی‌شود، بلکه افزایش نیز نیابد. اما امروز که تقریبا ۱۱ ماه از آن دوره می‌گردد، شاهد هستیم که هر روز قیمت یک کالا به صورت چراغ خاموش افزایش پیدا می‌کند؛ این موضوع به خصوص در مورد کالاهای اساسی و مواد غذایی سفره خانوار بیشتر برای آنها آزاردهنده شده است. حالا این موضوع جای خود را دارد که در هفته گذشته و از ابتدای تیرماه که همزمان با ماه مبارک رمضان است، یک‌بار دیگر روی قیمت هر کالایی رفته و سفره خانوارها را کوچک‌تر کرده است.
بررسی قیمت کالاها براساس گزارش‌های رسمی دولتی حاکی از آن است که همه کالاها با رشد چشمگیری همراه بوده است؛ هر چند که نیم‌نگاهی به بازار و گزارش‌های میدانی، تفاوت دیگری از قیمت‌ها را نسبت به گزارش رسمی دولت به ما نشان می‌دهد؛ به طوری که بعضا بستگی به مناطق مختلف شهر، قیمت‌ها با افزایش‌های بالا نیز روبه‌رو شده‌اند. اما به‌هرحال در این گزارش برای بررسی قیمت‌های کالا تیر ۹۲ و تیر ۹۳ به گزارش‌های رسمی دولت استناد شده است.
نگاهی به قیمت‌ها در گزارش‌های دولت حاکی از آن است که اگر هر کیلو ماست غیرپاستروریزه پارسال در همین ایام ۲۴۰۸ تومان به فروش می‌رفت، امسال ۲۸۳۲ تومان است. همچنین هر کیلو ماست پاستوریزه که تیرماه سال قبل ۲۲۱۶ تومان بود، امسال ۲۴۱۰ تومان قیمت دارد. در عین حال، هر بسته ۴۵۰ گرمی پنیر پاستوریزه که در تیرماه ۹۲ با قیمت ۳۷۰۹ تومان فروخته می‌شد، امسال ۴۱۹۶ تومان در سطح شهر عرضه می‌شود. هر لیتر شیر پاستوریزه نیز در حالی که پارسال ۲۱۱۱ تومان قیمت داشت، امسال با قیمت ۲۴۳۲ تومان به فروش می‌رود.

تخم‌مرغ ۸۰۰ تومان گران شد
محصولات پروتئینی نیز از این رشد عجیب قیمت‌ها در امان نمانده‌اند. براساس گزارش‌های رسمی دولت، هر شانه دو کیلویی تخم‌مرغ در سال گذشته در سطح شهر ۷۹۱۷ تومان فروخته می‌شود؛ این در حالی است که همین محصول امسال ۹۰۱۷ تومان قیمت دارد. هر کیلو برنج داخله درجه یک و درجه دو نیز در حالی که در سال گذشته به ترتیب ۷۱۳۱ و ۵۵۵۳ تومان قیمت دارد، امسال در بازار با قیمت‌های ۷۴۳۶ و ۵۵۶۷ تومان به فروش می‌رود.

پیاز ۲۷۰ تومان گران شد
حالا در این میان، اگر در این میان، از تغییر قیمتی حبوبات بگذریم، بد نیست به سیب‌زمینی و پیاز برسیم که در یکی دو سال گذشته یکی تا رشد ۲۵۰ درصدی و دیگر حتی تا رشد ۱۰۰ درصدی را هم تجربه کرده است. وضعیت قیمتی سیب‌زمینی در یک‌سال گذشته به این صورت بوده است که در سال گذشته هر کیلو سیب‌زمینی در سطح شهر ۲۲۶۲ تومان و هر کیلو پیاز ۱۲۲۶ تومان قیمت داشت، اما هم‌اکنون باید این محصولات را با قیمت‌های دیگری بخرید؛ به‌طوری که در حال حاضر در سطح شهر هر کیلو سیب‌زمینی ۲۳۷۵ تومان و پیاز نیز ۱۵۵۷ تومان قیمت دارد.

گوشت هم گران شد
بررسی قیمت‌ محصولات پروتئینی در گزارش‌های رسمی نیز حاکی از آن است که هر کیلو گوشت گوسفند با استخوان در تیرماه سال ۹۲ با قیمت ۲۹ هزار و ۶۶۱ تومان و هر کیلو گوشت گاو و گوسانه بی‌استخوان نیز ۳۱ هزار و ۹۰ تومان به فروش می‌رفت؛ این در حالی است که همین محصولات امسال گران‌تر شده است. بر این اساس، هم‌اکنون در سطح شهر هر کیلو گوشت گوسفند با استخوان ۳۱ هزار و ۷۲۵ تومان و هر کیلو گوشت گاو و گوساله بی‌استخوان نیز ۳۲ هزار و ۷۵ تومان قیمت دارد.
در عین حال، هر کیلو گوشت مرغ را اگر تیر پارسال ۶۵۵۳ می‌خریدیم، باید امسال به طور متوسط از سطح شهر ۶۹۵۰ تومان خریداری کنیم.

تغيير قيمت مواد غذايي در يك‌سال گذشته (تومان)

كالا

حجم

تير ۹۲

تير ۹۳

ماست غیرپاستوریزه

كيلو

۲۴۰۸

۲۸۳۲

ماست پاستوريزه

كيلو

۲۲۱۶

۲۴۱۰

پنير پاستوريزه

بسته ۴۵۰ گرمي

۳۷۰۹

۴۱۹۶

شير پاستوريزه

ليتر

۲۱۱۱

۲۴۳۲

تخم مرغ

شانه دو كيلويي

۷۹۱۷

۹۰۱۷

برنج داخله درجه يك

كيلو

۷۱۳۱

۷۴۳۶

برنج داخله درجه دو

كيلو

۵۵۵۳

۵۵۶۷

سيب زميني

كيلو

۲۲۶۲

۲۳۷۵

پياز

كيلو

۱۲۲۶

۱۵۵۷

گوشت گوسفند با استخوان

كيلو

۲۹۶۶۱

۳۱۷۲۵

گوشت گاو و گوسانه بی‌استخوان

كيلو

۳۱۰۹۰

۳۲۰۷۵

گوشت مرغ

كيلو

۶۵۵۳

۶۹۵۰

 
http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=10779&tab=rooz