نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
چرا 40 بانک اطلاعاتی، اطلاعی از ثروتمندان ندارند!؟


تاریخ: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

با وجودیکه انتظار می رفت یارانه نقدی به دهک‌های نیازمند پرداخت شود، دولتی‌ها به این نتیجه رسیده اند که با 40 پایگاه اطلاعاتی فعلی فقط می توانند 200 هزار نفر از حدود 75 میلیون یارانه بگیر را حدف کنند، حال این سوال مطح می شود که دولت برای شناسایی ثروتمندان به چند صد پایگاه اطلاعاتی دیگر نیازاست!؟

به گزارش تهران پرس، بعد از مدت‌ها طفره رفتن مقامات دولتی از برنامه‌ای که برای غربالگری یارانه بگیران در دستور کار قرار داد‌ه‌اند و اینکه تاکنون به چه نتایجی در این مورد رسیده‌اند طیب‌نیا-وزیر اقتصاد- لب به سخن گشود و به طور گذرا به آنچه که انجام شده اشاره کرد.

وزیر اقتصاد ضمن عقب نشینی از اظهارات قبلی خود در رابطه با حدف ثروتمندان گفت: برآوردها حاکی از آن بود که شاید بتوانیم 10 میلیون نفر را حذف کنیم. همچنین قرار بود که در کارگروه خانوارها اطلاعات را دقیقا بررسی کنند، تا بدانیم که می توان به آن تکیه کرد یا خیر.

طیب‌نیا با اشاره‌ به جلساتی که با حضور مسولین سامانه های مهم اطلاعاتی برگزار می شود و گفت: مسوولین این سامانه ها به صراحت تاکید کرده‌اند که اگر بخواهیم به طور قطعی و بدون خطا یارانه بگیران را حذف کنیم فقط 200 هزار نفر قابل حذف کردن هستند.

در این بین اعلام این رقم از تعداد کسانی که دولت می تواند به صراحت در مورد حذف آنان اقدام کند نکات قابل تاملی را با خود به همراه دارد که شاید از مهمترین آن بتوان به محدود بودن این تعداد اشاره کرد.

اظهارات اخیر وزیر نشان می دهد که حتی برآورد وی نیز چندان بر اساس اطمینان نبوده است ، چرا که اگر بر پایه اطلاعات قوی این رقم حتی برآوردی اعلام شده بود امروز نباید 9 میلیون و 800 هزار نفر خطا در تخمین را به همراه داشت.

نکته قابل تامل دیگر مربوط به ناهمخوانی رقم قابل حذف با ادعای 40 پایگاه اطلاعاتی مطمئن است و این سوال را ایجاد می کند که چرا باید بانک های اطلاعاتی کشورمان آنقدر ضعیف باشند و مسولان آن حتی در 30 سال گذشته نتوانند پایگاه های قدرتمندی را ایجاد کنند که امروزه تنها قادرند از بین 76 میلیون نفر فقط تعداد 200 هزار نفر را تشخیص دهند؟

در پایان به نطر می رسد که مشی دولت جدید با دولت گذشته در خصوص اجرای هدفمندی یارانه ها چندان تقاوت ندارد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=10915&tab=rooz