نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
رضایت اکثریت از توضیحات ظریف


تاریخ: ۳ خرداد ۱۳۹۴
محمدجواد ظریف و سیدعباس عراقچی امروز با حضور در نشست غیرعلنی مجلس ابهامات پیش آمده در مورد مذاکرات هسته ای را رفع کردند.

به گزارش «انتخاب»،  سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در جلسه غیرعلنی وزیر امور خارجه مهمترین مسائل مطرح شده در بیانیه لوزان را برای نمایندگان تشریح کرد، گفت: دکتر لاریجانی با توجه به تجربه خود موضوع حمایت از مذاکرات را مطرح کرد، البته ایشان تاکید کرد که باید خواسته‌های ملت و نظام نیز در مذاکرات دنبال شود.

وی افزود: در این جلسه وزیر امور خارجه مهمترین مسائل مطرح شده در بیانیه لوزان را برای نمایندگان تشریح کرد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس افزود: همچنین عباس عراقچی عضو تیم مذاکره‌کننده به صورت مبسوط درباره مذاکرات اخیر و دغدغه‌های رهبری مسائلی را مطرح کرد.

وی ادامه داد: همچنین در ادامه این جلسه غیرعلنی 4 نفر از نمایندگان سوالاتی را درخصوص نحوه لغو تحریم‌ها، بازرسی از فردو و مجموعه تاسیسات هسته‌ای مطرح کردند که به این سوالات نیز پاسخ داده شد.

نعمتی افزود: وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان در مورد اظهارات ضدونقیض مقامات آمریکایی گفت که آمریکایی‌ها 30 سال است که با روش چماق و هویچ خودشان را عرضه کرده‌اند و ما قول می‌دهیم که از دستاوردهای هسته‌ای به خوبی دفاع کنیم.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در مورد دبه کردن آمریکا هم نمایندگان سوالاتی مطرح کردند؟ گفت: چون جلسه غیرعلنی بود، نمی‌توان راجع به آن توضیح داد، اما وزیر امور خارجه در این‌باره مسائلی را مطرح کرد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا کاهش سانتریفیوژهای فوردو به 350 عدد صحت دارد، گفت: سانتریفیوژهای فردو به همان تعداد 1044 عدد باقی خواهد ماند و کاهش آن صحت ندارد.

مشاجره تند رسایی و کوچک زاده با ظریف

سخنگوی هیات رئیس همچنین جو نشست غیرعلنی با ظریف را آرام و صمیمانه توصیف کرد. با این حال، به نوشته خبرگزاری ها، نخستین صحنه ای که خبرنگاران در بدو ورود به صحن مشاهده کردند، مشاجره تند حمید رسایی و مهدی کوچک زاده با وزیر امور خارجه بود.

براساس این گزارش، کوچک زاده مقابل ظریف و روبروی جایگاه ناطقان ایستاده بود و فریاد می زد.

محمد حسین قربانی نماینده آستانه نیزپیش از شدت گرفتن بیشتر درگیری لفظی، ظریف را که امروز چفیه ای به گردن انداخته بود به بیرون از صحن مجلس هدایت کرد.

کوچک زاده صبحانه خوب می خورد!
 
محمد حسین قربانی درباره اتفاق امروز گفت: به نظرم نباید پیاز داغ این ماجرا را زیاد کرد، شاید بیشتر بتوان گفت که مشکل از تن صدای آقای کوچک زاده است.

نماینده آستانه به طنز گفت: آقای کوچک زاده صبحانه خوب می خورند و ماشاالله لحن صدایشان هم تند و بلند است، سوالی را با همان لحن از آقای ظریف پرسیدند؛آقای ظریف هم متقابلا در اقدامی واکنشی با همان لحن پاسخ دادند واین صحنه شکل مشاجره به خود گرفت .

وی در باره سوال مطرح شده از سوی کوچک زاده نیز توضیح داد: آقای کوچک زاده می خواست وزارت خارجه درباره روند مذاکرات شفاف تر صحبت کند و آقای ظریف هم گفتند کاملا شفاف با نمایندگان صحبت کرده اند .

نماینده آستانه به ایران خبر گفت: وقتی صدای دو نفر بلند شد، من از آقای ظریف خواستم برای پیشگیری از درگیری احتمالی در صحن نمانند.

قربانی گفت : رییس مجلس توضیحات آقای ظریف و عراقچی را کافی ارزیابی کرد؛ البته ممکن است نمایندگانی هم باشند که نظری غیر از این دارند.

جلالی: مذاکره کنندگان تاکید کردند زیر بار بازرسی از تاسیسات نظامی نمی روند

رییس فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی گفت: محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه و سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده در جلسه غیرعلنی مجلس بیان کردند که زیر بار بازرسی از تاسیسات نظامی نمی روند.

کاظم جلالی افزود: تیم مذاکره کننده ما در این جلسه بیان کردند اگر کسانی بخواهند تاسیسات نظامی را بازدید کنند ما زیر بار بازرسی از این تاسیسات نمی رویم ولی اگر بخواهند تاسیسات هسته ای را براساس آنچه در ان پی تی و قواعد بین الملل آمده بررسی کنند همکاری ها انجام می شود.

وی که با ایرنا گفتگو می کرد، جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس را « خوب» ارزیابی کرد و گفت: سخنان ظریف قاطع و در عین حال قانع کننده بود.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: آقای ظریف بیان کرد« ما ادامه دهنده خط مقاومت هستیم و تمام توان و تلاشمان را انجام می دهیم تا مذاکرات براساس عزت ملی و حفظ منافع کشور و تدابیر رهبری انجام گیرد».

وی گفت: آقای ظریف همچنین بیان کرد که تذکرات رهبر معظم انقلاب در سخنانشان در همه امور به تیم مذاکره کننده کمک کرده اند.

لاریجانی: توضیحات ظریف کافی بود

لاریجانی گفت: آقایان ظریف و عراقچی در جلسه غیر علنی دو ساعته توضیحاتی را درخصوص مذاکرات هسته‌ای به نمایندگان ارائه دادند.

دکتر علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی با اشاره به  دو ساعت تاخیر در آغاز جلسه، گفت: از ساعت 8 تاکنون دو ساعت جلسه غیرعلنی در مورد مباحثی که در مذاکرات هسته‌ای مطرح شد داشتیم، از این روآقایان ظریف و عراقچی توضیحات کافی در مورد نحوه مذاکرات و مذاکرات اخیر داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان هم نقطه نظرات خود را مطرح کردند، بنابراین ما  امیدوارم در این تعامل و گفت‌وگوهای دوجانبه مذاکرات به نحو بسیار خوب و متینی ادامه پیدا کند و دستاورد مناسبی برای ملت ایران داشته باشد .

 
http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=11619&tab=rooz