نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
اختراع ماشین لباسشویی بی‌نیاز به آب در آرژانتین


تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین به نقل از «کوبادباته»، مشکلات زیست محیطی اخیر در سراسر جهان همچون کمبود آب مخترعین آرژانتینی را ترغیب به ساخت اولین ماشین لباسشویی کرد که بدون مصرف آب و با استفاده از دی‌اکسیدکربن می‌تواند عمل شستشوی لباس‌ها را انجام دهد.

«نیکلاس آرایا» و «نیکلاس وکسانویک» دو دانشجوی دانشگاه دولتی «کوردوبا» که در حال تحصیل در رشته طراحی صنعتی هستند برای اولین‌بار در دنیا اقدام به ساخت لباسشویی با قابلیت استفاده از دی‌اکسیدکربن به جای آب کردند.

این اختراع بیشتر برای اماکنی همچون هتل‌ها و خشکشویی‌ها در نظر گرفته شده که با اسراف بیش از 300 لیتر آب در هر دور شستشو بیشترین مصرف آب را نسبت به خانه‌ها دارند.

 پروژه ساخت این لباسشویی در مسابقات ملی نوآوری در سال 2012 مورد تحسین قرار گرفت.

مخترعین جوان لباسشویی مذکور اظهار داشتند که همواره به دنبال طرح اختراعی بودیم که علاوه بر اهمیت آن در رشته طراحی صنعتی و سودمندی آن برای جهانیان بتواند در حل بحران کمبود آب آشامیدنی در سراسر جهان کمک کننده باشد.

آن‌ها افزودند در حالی که به طور مداوم فکر ایجاد ماشینی که بتواند موجب صرفه‌جویی در مصرف آب شود را در سر می‌پروراندیم و در این رابطه تحقیق می‌کردیم موضوع شستن لباس‌ها توجه ما را به خود جلب کرد و تصمیم گرفتیم در راستای جایگزینی لباسشویی‌های موجود در بازار که در هر دور شستشو بیش از 100 لیتر آب هدر میدهند ماشین لباسشویی بسازیم که علاوه بر شسشتوی لباس‌ها آب کمتری نیز مصرف کند.

در این راستا آن‌ها دست به کار شده و در ادامه بررسی‌ها متوجه شدند که دی‌اکسیدکربن موجود در مواد شوینده شیمیایی موجب زدودن لکه‌های روغنی لباس‌ها و همچنین خشک کردن آن‌ها پس از شستشو می‌شود.

و به دنبال تحقیقات بیشتر متوجه شدند که می‌توانند از دی‌اکسیدکربن به جای آب برای شستشوی لباس‌ها استفاده کرد.

در این راستا با همکاری نخبه‌های شیمی کشور سعی در ساخت مواد مذکور کردند؛ علاوه بر این لباسشویی خود را با سطلی با توانایی شستشوی 20 کیلو لباس ساختند تا از این طریق از اسراف آب در هتل‌ها و خشکشویی‌ها که بیشترین مصرف آب را دارند جلوگیری کنند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=12589&tab=rooz