نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
هر جا سخن از قطعی و کندی اینترنت است، نام مخابرات می درخشد


تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۴

مدتی است شرکت های PAP با انتقادات و نظرات تندی مبنی بر عدم ارائه سرویس مناسب و متعارف روبرو هستند. اما آنها این سرویس های بی کیفیت را معلول رقابت مخابرات با خود می دانند.

کاربران خانگی به لحاظ تعداد و شرکت های استفاده کننده از سرویس های اینترنت پرسرعت PAP ها معتقدند این شرکت ها از طریق تبلیغات و دریافت هزینه های بالا سر آنها را کلاه گذاشته و سرویس هایی را که مدعی شده اند ارائه نمی دهند.

قطعی سرویس در زمان های مختلف روز از عمده ترین مشکلات خطوط اینترنتی این شرکت هاست. اما وقتی پای صحبت مدیران این شرکت ها می نشینیم می بینیم "هر جا سخن از قطعی و کندی سرویس اینترنت است نام مخابرات می درخشد"

شرکت های ارایه دهنده خدمات دسترسی به شبکه اینترنت کشور و شیوه مدیریت آنها به عنوان یکی از حلقه های زنجیر تأمین، در ارایه خدمات سرویس اینترنت از نقطه مرکزی در زیر ساخت تا سمت مشترک و فعالیت های صورت گرفته موضوعی است که نباید از نظر دور بماند.

کاربران اینترنت، امروزه سرعت بالاتر و پهنای باند بیشتر را راه‏حل اصلی مشکلات اینترنت می‏دانند. از طرفی تصور عمومی بر این است که قیمت اینترنت به‌خصوص در مقایسه با نوع خدمات و کیفیتی که ارایه می شود شرایط حداقلی دارد.

محمد علی یوسفی زاده مدیر عامل یکی از این شرکت ها پیش از این در خصوص عوامل متعددی که برای کندی اینترنت وجود دارد گفته است: «بسیاری از کاربران به اشتباه تصور می‏کنند هرچه میزان تعرفه سرعت بالاتری را بپردازند کیفیت اینترنت بهتری را خریداری کرده‏ اند، اما واقعیت این است که ضروری‏ ترین کاربردهای اینترنتی مانند دیدن صفحات وب (که روز به روز سنگین‏تر هم می‏شوند) یا مثلا تماس تصویری یا دیدن فیلم‏ به صورت آنلاین تا حد معینی نیاز به سرعت بالا دارند.»

وی در تشریح تفاوت بین خطوط اینترنتی می گوید: «به‌طور ساده یک خط ۱۲۸ یا ۲۵۶ شاید برای سر زدن به چند سایت و یا دیدن فیلم و حتی دانلود در فاصله زمانی که شرکت ها رایگان اعلام می کنند مناسب باشد اما برای دیدن یک فیلم با کیفیت و یا دانلود مقالات با حجم سنگین و یا فیلم مناسب نیست. »

به گفته یوسفی زاده به طور مثال استفاده از اینترنت وای فای در منازل و یا شرکت ها به شکلی که همزمان چندین نفر به آن متصل می شوند با توجه به اشتراک یک به 8 استاندارد سازمان تنظیم مقررات؛ همزمان بار زیادی را به سرویس وارد می کند که این جریان باعث می شود، کاربر با افت کیفیت در سرویس روبه رو شده و انگشت اتهام بی کیفیتی را به سمت شرکت سرویس دهنده بگیرد.   

این فعال فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به عوامل تاثیر گذار زیادی مانند ابعاد فرهنگی و دانش استفاده صحیح کاربران بر سرعت اینترنت تاکید می کند: «نوع تجهیزاتی که کاربران برای اتصال به شبکه از آن استفاده می کنند و در نهایت نحوه مصرف کاربران از بسته هایی که برای اتصال به شبکه انتخاب می کند و ... وجود دارد که شایسته است تمام ذی نفعان برای رشد و ارتقاء کیفیت شبکه آنها را محور قرارداده و نهایت تلاش خود را برای آماده سازی بستری مناسب نمایند.»

منبع: خبرآنلاین

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=12671&tab=rooz