نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی


تاریخ: ۲۹ آذر ۱۳۹۴

مشرق - دقایقی پس از آنکه برخی منابع محلی در سوریه از وقوع انفجار در شهر دمشق، پایتخت این کشور خبر دادند، رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که این انفجار احتمالا در پی حمله هواپیماهای اسرائیلی رخ داده است.

 این حمله اسرائیل یک ساختمان مسکونی در منطقه جرمانا در حومه دمشق را مورد هدف قرار داد.
 

ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی

شبکه الجزیره گزارش داد در این حمله هوایی شماری از فرماندهان حزب الله لبنان و دیگر گروه های داوطلب نظامی حامی دولت سوریه به شهادت رسیدند.

رسانه های مختلف آمار متفاوتی از تلفات این حادثه اعلام می کنند که بین 5 تا 9 کشته است. همچنین 12 نفر نیز زخمی شدند.

گفته می‌شود در این حمله «سمیر قنطار» از فعالان برجسته ضداسرائیلی در لبنان، هدف قرار گرفته است.

جنبش حزب الله لبنان در بیانیه ای شهادت قدیمی ترین اسیر لبنانی در زندان های رژیم صهیونیستی در پی بمباران منطقه ای از دمشق را تایید کرد.

این اولین باری نیست که به جان سمیر قنطار سوء قصد می شود. در مردادماه سال 1391 سخنگوی ریاست جمهوری تونس خبر از  تعرض عده‌ای از عناصر وابسته به گروه‌های سلفی این کشور به همایش الاقصی را که "سمیر القنطار" به عنوان میهمان افتخاری در آن شرکت داشت داده بود.

"صلاح الدین المصری" رئیس انجمن تونسی "التسامح" نیز گروه های تکفیری را به تلاش برای قتل سمیر القنطار، متهم کرد.
 

وی قدیمی‌ترین اسیر لبنانی در فلسطین اشغالی بود. او اولین بار در سال 1978 در پی یک عملیات ضداسرائیلی به اسارت ارتش رژیم صهیونیستی درآمد و سال 2008 در جریان مبادله اسرا، آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بیروت ، بسام قنطار برادر سمیر قنطار فعال لبنانی روز یکشنبه در صفحه شخصی خود در فیسبوک شهادت برادرش را تایید کرد و بدون بیان جزئیات این حادثه گفت برادرش شهید شده است.

بسام قنطار گفت با افتخار شهادت سمیر قنطار را تسلیت می گویم و افتخار داریم که به خانواده های شهدا پیوسته ایم.

سمیر قنطار کیست؟

قنطار 11 ماه در زندان اردن به سر برد . وي در 25 دسامبر سال 1978به شرط اينكه ديگر وارد اردن نشود، از زندان آزاد شد.

"سمير قنطار" قديمي‌ترين اسير لبناني دربند رژيم صهيونيستي 20 جولاي 1962در روستاي دروزي نشين "عيبه" از توابع استان "جبل" لبنان به دنيا آمد. وي در سال 1978 ميلادي طي يك عمليات ضد صهيونيستي در شهر صهيونيست نشين «نهاريا» به اسارت در آمد و در لبنان «سردار اسرا» لقب گرفت.

 سمير قنطار در تاريخ 22 آوريل 1979 در حالي كه تنها 16 سال داشت به همراه سه تن از اعضاي گروه فلسطيني "جبهه خلق براي آزادي فلسطين" به نام‌هاي "عبدالمجيد أصلان"، "مهنا المؤيد" و "احمد الأبرص" به شمال اراضي اشغالي نفوذ كردند و به محل اقامت يك صهيونيست به نام "هاران" در شهر "نهاريا" يورش بردند و در اقدامي متهورانه او را ربودند.

ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی

در همين زمان با نيروهاي پليس مواجه و با آنان درگير شدند كه در جريان اين درگيري يكي از نيروهاي پليس رژيم صهيونيستي كشته شد. در اين درگيري دو تن از همراهان قنطار يعني" اصلان" و "مؤيد" كشته ولي خود وي و "احمد أبرص" از سوي نيروهاي پليس رژيم صهيونيستي دستگير شدند. رژيم صهيونيستي مدعي است كه در جريان اين درگيري قنطار پيش از دستگيري، گروگان‌هاي خود را به قتل رسانده است.

سمير قنطار براي اولين بار در تاريخ 31 ژانويه زماني كه قصد داشت از مرز اردن و فلسطين اشغالي در منطقه "مزج پيسان" به همراه دو عضو ديگر جبهه آزادي بخش فلسطين عبور كند و يك كاروان اسرائيلي در مسير بين منطقه بيسان و طبريا را در مقابل آزادي زندانيان دربند لبناني در زندانهاي رژيم صهيونيستي به گروگان بگيرد، دستگير شده بود.

قنطار 11 ماه در زندان اردن به سر برد . وي در 25 دسامبر سال 1978به شرط اينكه ديگر وارد اردن نشود، از زندان آزاد شد.

سمير قنطار در تاريخ 28 ژانويه 1985 از سوي دستگاه قضايي رژيم صهيونيستي به پنج بار حبس ابد و نيز 47 سال حبس محكوم شد. وي متهم است در قتل پنچ صهيونيست و زخمي شدن يك صهيونيست ديگر دست دارد.

"أبرص" يكي از همرزمان وي نيز در 21 مي 1985 در چارچوب معامله مبادله اسرا بين رژيم صهيونيستي و سازمان جبهه خلق براي آزادي فلسطين-فرماندهي كل- آزاد شد.

رژيم صهيونيستي پيش از اين با آزادي قنطار مخالفت كرده و آزادي وي را منوط به ارائه اطلاعاتي درباره خلبان مفقود شده صهيونيست "ران آراد" كرده بود. "ران آراد " خلبان اسرائيلي در سال 1986حين پرواز بر فراز لبنان مفقود شد.

قنطار در طول دوران حبس توانست به عنوان دانشجوي آزاد (آموزش از راه دور) در دانشگاه تل آويو مشغول به تحصيل شود و در سپتامبر 1998در رشته ادبيات و علوم اجتماعي اين دانشگاه موفق به اخذ مدرك ليسانس شود.

در 24 ژانويه 2004 رژيم صهيونيستي در عمليات تبادلي كه با حزب‌الله و با ميانجيگري آلمان انجام داد، اسراي لبناني را آزاد كرد اما برخلاف مذاكرات انجام شده از آزادي "سمير قنطار" سر باز زد ولي پس از آن "نسيم نسر" يكي ديگر از مهمترين اسراي لبناني در بند رژيم صهيونيستي در اولين مرحله از عمليات تبادل اسرا، دوازدهم خرداد از زندان آزاد شد.

ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی

سيد حسن نصرالله در همان سال ضمن احمق خطاب كردن سران صهيونيست به سبب ممانعت از آزادي سه اسير (نسيم نسر، سمير قنطار و يحيي اسكاف)، قول داد كه مقاومت اسلامي طي يك عمليات اسيرگيري ديگر اين سه تن را از چنگ رژيم صهيونيستي آزاد نمايد. عمليات اسير گيري سال 2006 موسوم به «وعده صادق» و جنگ 33 روزه لبنان ثابت كرد كه حزب الله لبنان و رهبر آن بر سر عهد خويش با مردم لبنان هستند و اسراي خود را فراموش نخواهند كرد.

اين سه اسير قرار بود در جريان تبادل اسرا در سال 2004 ميلادي آزاد شوند اما با خيانت رژيم صهيونيستي در مسير تبادل در آخرين لحظات از تبادل آنان خودداري شد.

واکنش مقامات صهیونیستی به خبر شهادت «سمیر قنطار»

به دنبال تایید خبر شهادت «سمیر قنطار» از مبارزان قدیمی وابسته به مقاومت، در حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به دمشق، مقامات اسرائیلی به ابراز خرسندی از این اتفاق پرداختند.

ترور سمیر قنطار و فرماندهان حزب الله در سوریه در حمله رژیم صهیونیستی +عکس و فیلم

به نوشته روزنامه «جروزالم‌پست»، «ایال رئوون» فرمانده سابق فرماندهی مرکزی اسرائیل و نماینده کنونی کنست از حزب «اتحادیه صهیونیست» با استقبال از خبر شهادت سمیر قنطار، خواستار تقدیر از مقامات نظامی، اطلاعاتی و نیروهای هوایی شد.

«یواف گالانت» وزیر مسکن رژیم صهیونیستی نیز به رادیو اسرائیل گفت، بسیار خوب است که شخصی مانند سمیر قنطار بخشی از جهان نباشد.

وی البته این خبر را تایید نکرد که آیا رژیم صهیونیستی حمله هوایی انجام داده است یا خیر.

دقایقی پس از آنکه برخی منابع محلی در سوریه از وقوع انفجار در شهر دمشق، پایتخت این کشور خبر دادند، رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند این انفجار احتمالا در پی حمله هواپیماهای اسرائیلی رخ داده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های سوری، در جریان این حمله چندین تن از نظامیان سوری وابسته به نظام از جمله «فرحان شعلان» نیز به شهادت رسیده‌اند.

موشک‌هایی که به ساختمان مذکور برخورد کرده منجر به تخریب کامل آن شده است.
http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=13372&tab=rooz