نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
جليلي: آمريكا در اعزام تروريست هاي القاعده به سوريه نقش دارددبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان گفت: يك سند معتبر رسمي از آمريكا در دست داريم كه در آن اعتراف مي كند، عناصر تروريستي القاعده را به سوريه اعزام مي كنند.
به گزارش كيهان، دكتر سعيد جليلي در ادامه رايزني با مقامات عراقي در بغداد با «فالح فياض»، دبير شوراي امنيت ملي عراق ديدار و گفت وگو كرد.
دبير شوراي امنيت ملي كشورمان در ديدار با همتاي عراقي خود با اشاره به تحولات منطقه و فرصت هاي جديد پديد آمده بر ضرورت تقويت همكاري هاي ايران و عراق در حوزه مسائل امنيتي تأكيد كرد.
همچنين فالح فياض نيز با حمايت از موضع جمهوري اسلامي ايران در قبال تحولات سوريه تصريح كرد كه راه حل مسأله سوريه توقف خشونت ها و انجام گفت وگوهاي ملي بدون دخالت هاي خارجي است.
جليلي و فياض پس از اين ديدار با حضور در كنفرانس مشترك مطبوعاتي به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.
دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در اين كنفرانس بار ديگر بر مسئوليت كشورهاي حامي تروريست ها در سوريه نسبت به ربايش زائران ايراني در اين كشور تاكيد كرد.
نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي كشورمان گفت: بخشي از توطئه كنوني ضد سوريه به علت حمايت آنها از مقاومت فلسطين است.
دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در كنفرانس مشترك خبري با فالح فياض، مشاور امنيت ملي عراق اظهار داشت: مردم منطقه فراموش نمي كنند زماني كه مردم غزه تحت شديدترين حملات رژيم صهيونيستي بودند برخي دولت هاي منطقه مثل حسني مبارك مانع حتي آب رساني به غزه مي شدند، اما سوريه با شجاعت از مقاومت حمايت مي كرد.
سعيد جليلي با اشاره به بحران سوريه و حوادث منطقه اي گفت: نقش سوريه در حمايت از مقاومت، پيروزي حزب الله در دو دهه اخير در لبنان، جنگ 33 روزه و پيروزي حماس در جنگ غزه غيرقابل انكار است.
وي گفت: يك سند معتبر رسمي از آمريكا در دست داريم كه در آن اعتراف مي كند عناصر تروريستي القاعده را به سوريه اعزام مي كنند.
جليلي در ادامه در پاسخ به سؤالي درباره موضوع هسته اي ايران گفت: ايران در اين باره ديدگاه روشني دارد و در چهارچوب ان.پي.تي معتقد به وجود «دانش هسته اي براي همه و سلاح هسته اي براي هيچ كس» است.
وي ادامه داد: اين ديدگاه را در مذاكرات هسته اي در بغداد و مسكو بيان كرديم و آن چه را در مسكو گفتيم منتشر كرديم و خانم اشتون هم فرصت خواسته است تا پاسخ ايران را پس از ماه رمضان بدهد.
دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در ادامه اين كنفرانس خبري گفت: دموكراسي از طريق اعزام تروريست و ارسال سلاح به سوريه به دست نمي آيد و بايد مانع اين كار شد.
جليلي افزود: كساني كه به سوريه سلاح ارسال مي كنند در پي فتنه افكني در منطقه هستند و برخي اتهامات خود را نيز با فرافكني و فرار به جلو توجيه مي كنند.
وي گفت: با همين سلاح ها زائران ايراني در سوريه به اسارت گرفته مي شوند و آنها مسئول اين گونه اعمال تروريستي در آن كشور هستند.
دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان با اشاره به اين كه سرنوشت سوريه از طريق گفت وگوهاي ملي و صندوق هاي رأي مشخص مي شود افزود: مردم منطقه و سوريه نمي پذيرند كه رژيم صهيونيستي طرفدار دموكراسي و مردم سوريه باشد و بي شك آمريكا هم كه بيشترين ارتباط را با ديكتاتورهاي منطقه داشته است، نمي تواند طرفدار دموكراسي و مردم اين كشور باشد.
وي افزود: در پي بيداري اسلامي بسياري از رژيم هاي ديكتاتوري منطقه جاي خود را به منتخبان مردم داده اند، از اين رو دشمنان امت اسلامي از اين وضع خوشحال نيستند.
جليلي با بيان اين كه دشمنان از تجميع ظرفيت هاي امت اسلامي خوشحال نيستند، افزود: آنها نگرانند كه امت اسلامي قطب جديدي در منطقه و جهان تشكيل دهند به همين دليل آنها در پي دامن زدن به توطئه تجربه شده اختلاف هاي قومي و مذهبي در كشورهاي منطقه اند.
گفتني است، دبير شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در ادامه ديدار و گفت وگو با مقامات برجسته عراقي با سيد عمار حكيم، رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق، ابراهيم جعفري، رئيس ائتلاف ملي پارلمان عراق، نوري مالكي نخست وزير عراق و خضير خزاعي معاون رئيس جمهور عراق نيز ديدار و درباره تحولات عراق و منطقه گفت وگو كرد.
جليلي پس از ديدار با معاون رئيس جمهور عراق كه آخرين ديدار رسمي وي به شمار مي رفت، بغداد را ترك و پس از سفري كوتاه به كربلا و نجف عازم تهران شد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1550&tab=bargozide