نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
زورگيري به سبك جديد در شبكه‌هاي اجتماعي


تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۸۹

به گزارش فارس،‌ بسياري از سايت هاي شبكه اي مانند فيس بوك به كاربران خود امكان مي دهند در زمينه افرادي كه مي توانند نمايه شخصي آنها را ببينند، تصميم گيري كنند. اين مساله باعث مي شود تا جلوي دسترسي غيرمجاز به اطلاعات شخصي ديگر كاربران گرفته شود. البته فيس بوك و بسياري از همتايان اين سايت در اين زمينه دقيق و بي عيب عمل نمي كنند و به همين علت بارها خبرساز شده اند.

** مشكلات تربيتي

به غير از بي دقتي هاي موجود در زمينه طراحي اين قابليت كه باعث سوءاستفاده هكرها و سارقان اطلاعات شخصي مي شود، مشكل ديگري هم در زمينه دسترسي به اطلاعات شخصي كاربران سايت هايي مانند فيس بوك قابل ذكر است. نوجوانان و جوانان از جمله مشتريان پروپاقرص شبكه هاي اجتماعي هستند و والدين آنها هم حق دارند عملكرد بچه هاي خود بر روي اين شبكه ها را زير نظر داشته باشند. اما معمولاً نوجوانان و جوانان علاقه اي به اين نوع كنترل ها و نظارت ها ندارند و تلاش مي كنند اطلاعات مربوط به خود را از دسترس والدين به دور نگهدارند.
بررسي ها نشان مي دهد كه فرزندان به نحو روزافزوني در تلاش هستند تا بين زندگي خصوصي و والدينشان ديوار بكشند و شبكه هاي اجتماعي به ابزاري در اين زمينه براي آنها مبدل شده است. ابزاري كه مي تواند پيامدهاي خطرناكي را براي آينده شخصيتي نسل جوان فعلي به همراه بياورد.
صاحب نظران امور تربيتي معتقدند طراحان شبكه هاي اجتماعي بايد براي امكان پذير شدن دسترسي والدين به نمايه شخصي فرزندان خود فكر اساسي بكنند و در غير اين صورت مخفي كاري هاي خطرناك و غيرقابل جبران در ميان كودكان و نوجوانان افزايش يافته و شكاف و اختلاف نظر در خانواده ها روز به روز بيشتر خواهد شد.
امروزه در اكثر شبكه هاي اجتماعي براي ويرايش اطلاعات بايد در آنها لاگين كرد يا از يك كد ويژه دسترسي استفاده كرد. اين امر مانع دسترسي غيرمجاز ديگر كاربران به اين اطلاعات و تغيير يا پاك كردن اطلاعات، عكس ها و ديگر اطلاعات شخصي مي شود.

** نمونه هاي سوءاستفاده

آزادي نسبي و فضاي نامحدود شبكه هاي اجتماعي باعث نگراني هاي گسترده در مورد زمينه هاي سوءاستفاده از اين شبكه ها شده است.
نمونه هاي زيادي از اين سوءاستفاده ها قابل ذكر است كه هر روز اخباري در آنها در سايت هاي خبري مختلف منتشر مي شود. به عنوان نمونه مي توان به رويدادي در اكتبر سال 2006 اشاره كرد.
در اين تاريخ يك نمايه شخصي به نام Josh Evans در سايت شبكه اي Myspace ايجاد شد كه اطلاعات آن در اصل متعلق به فردي به نام Lori Janine Drew بود. اطلاعات منتشر شده در اين نمايه شخصي كه برخي از آنها بسيار خصوصي و مربوط به فردي به نام Megan Meier بود تا بدانجا موجب ناراحتي و عصبانيت وي شد كه به خودكشي وي انجاميد.
اين رويداد به ناگهان موجب توجه جدي افكار عمومي به پتانسيل هاي منفي شبكه هاي اجتماعي شد و نشان داد كه اين شبكه ها چگونه براي زورگيري و تهديد قابل سوءاستفاده هستند.
در جولاي سال 2008 هم يك انگليسي به نام گرانت رافائل مجبور به پرداخت 22 هزار پوند غرامت به علت توهين و نقض حريم شخصي شد. اين فرد يك نمايه شخصي جعلي بر روي فيس بوك ايجاد كرده بود و مدعي شده بود كه دوست دوران تحصيل فردي به نام ماتيو فرشت است. وي در اين صفحه ادعاهاي نادرستي را نيز در مورد اين فرد مطرح كرده بود كه باعث تعقيب قضايي وي شد.
طي دو سال اخير نگراني در مورد سوءاستفاده از شبكه هاي اجتماعي به شدت افزايش يافته است. در سپتامبر سال 2008، مديران فيس بوك مجبور شدند دسترسي يكي از كاربران استراليايي اين سايت به نام المو كيپ به نمايه اش را قطع كنند. وي با جعل هويت فرد مشهوري با نام خانوادگي مشابه با خود دست به انجام برخي اقدامات غيرقانوني زده بود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1605&tab=rooz