نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
سینمای مقاومت در کشور ما فقط برای عده محدودی معنا دارد
سرویس فرهنگ و هنر مفیدنیوز :: امروز که شاهد جنایات بزرگی در سرزمینهای اسلامی هستیم و تمام مستکبرین دنیا پنجه های خون آلود خود را در پنجه های اسلام نهادند ،سینمای اسلامی ما در سکوت کامل به سر میبرد. آن هم در زمانی که مقام معظم رهبری بارها فرمودند این اختلافات دربین مسلمانان خطر بزرگی است برای اسلام .در کوچه بازار پایتخت اسلامی که قدم میزنیم روی تابلوهای سینماهاحتی یک فیلم با موضوعیت این تحولات مشاهده نمیکنیم.

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳

عموما هر زمان که سخنی از فرهنگ به میان می آید ، اذهان سریعا متوجه ارزشهای اسلامی و سبک زندگی ائمه معصومین علیهم السلام میشود ، و زمانی که صحبت از کار فرهنگی میشود بلا فاصله به این فکر فرو میرویم که چگونه میشود این ارزشهای اسلامی را در زندگی خود و اطرافیان ، جاری و ساری کنیم. قطعا برای این کار نیاز به ابزار گوناگونی هست که با آن بتوان صورت کاملا محسوسی زیبایی های این ارزشها را آموزش دهیم تا هرکسی خودش به سمت آنها حرکت کند. سینما هرچند ابزاریست غربی ولی اکنون در دستانمان است با همه ویژگبهایی که برای تبلیغ به آن نیاز داریم.

امروز مشاهده میکنیم که اهالی سینما افراد فرهنگی جامعه ما نام گرفته اند در کنار روحانیون معظم ، معلمین دلسوز و دیگر فرهنگیان. این درحالی است که حقیقتا به جز عده ای محدود را نمیتوان به عنوان افراد فرهنگی یک جامعه اسلامی در این عرصه قبول کرد ، چرا که صرف استفاده از یک ابزار فرهنگی نمیتواند دلیلی برای فرهنگی بودن یک نفر در جامعه اسلامی باشد بلکه برای تحقق این امر حرکت به سمت ارزشهای اخلاقی هم نیاز است.

متاسفانه در سالهای بعد از انقلاب تا کنون هر بار به کارکرد تبلیغی و فرهنگی سینما برای حفظ این انقلاب نیازمند بودیم با لبیک ضعیفی از این قشر عظیم مواجه شدیم. آن هم برای حفظ همان انقلابی که این هنرمندان همه شهدای آن را تقدیس میکنند و خود را مدیون خون آنها میدانند ، اصلا جشنواره آن هر ساله با نام همین انقلاب فرهنگی برگزار میشود. جشنواره ای که بحث های ارزشی در آن کم ارزش تر است ولی برای یک سال سینماهای ما تولید فیلم میکند.

امروز که شاهد جنایات بزرگی در سرزمینهای اسلامی هستیم و تمام مستکبرین دنیا پنجه های خون آلود خود را در پنجه های اسلام نهادند ،سینمای اسلامی ما در سکوت کامل به سر میبرد. آن هم در زمانی که مقام معظم رهبری بارها فرمودند این اختلافات دربین مسلمانان خطر بزرگی است برای اسلام .در کوچه بازار پایتخت اسلامی که قدم میزنیم روی تابلوهای سینماهاحتی یک فیلم با موضوعیت این تحولات مشاهده نمیکنیم.در حالی که جنبش داعش و سلفی های تربیت شده از سوی غربیان یک کشتار جمعی بزرگ براه انداخته اند و همه دنیا تحت تاثیر فوتبال سکوت کرده اند مشاهده میکنیم که افراد به اصطلاح هنرمند سینمای ما با دغدغه شدید مد لباس و تیپ ، راهی جشنهایی به سبک غربی ها و با همان بی بندو باری هستند.

با تاسف بسیار میبینیم که این افراد دچار دو رنگی و شبیه به الگوهای غربی خود شده اند . دیروز از لطافت و مهربانی و دوستی حرف میزدند ، فیلم میساختند و امروز دیدن سرهای بریده این همه مسلمان و صحنه های وحشت ناک تجاوز به حقوق انسانها ، هیچ خدشه ای در روال عادی زندگیشان ایجاد نمیکند.باید گفت آیا اینها انسان نیستند ، احساسات و عواطف ندارند ، حقوقشان جزو حقوق بشر به حساب نمی آید. هنرمندان و سینماگران ما بدانند که امروز مهمترین و قدرتمند ترین ابزار تبلیغی - فرهنگی در دستان آنهاست آن هم در قدرتمند ترین کشور مسلمان دنیا  اما آنها در سکوت کامل فقط و فقط تماشا میکنند و این درحالی است که غرب بوسیله همین ابزار قدرتمند در همه جای دنیا نفوذ کرده و اعتقادات و فرهنگ مردم دنیا را نابود میکند و سینمای ما طی یک سال آینده هنوز نتوانسته از یک کارگردان آماده به کار در این حوزه حمایت کند.

هرچند بعد از جشنواره فجر فیلمهای خوب آن سریعا به روی پرده ها آمد اما چشمان منتظر مردم با دیدن تابلوهایی با فرش قرمز ، پل و مترو بر سر در سینماهای شهرمان نگران تر شده. این قضیه مربوط به سالهای اخیر نیست بلکه ، چندین سال قبل از انقلاب جمهوری اسلامی همه ما شاهد این تجاوزها به کشور فلسطین بودیم . ولی آمار سینمای ما در این حوزه بسیار نا امید کننده است انگار که سینمای مقاومت در کشور ما فقط برای عده محدودی معنا دارد در صورتی که هنرمندان سینمایی به اصطلاح فرهنگی ما همه ادعای اسلام را با خود یدک میکشند.
منبع: آوینی فیلم - حمید رضا اعظمی

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1624&tab=news