نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
با روشن شدن موتور هواپيماي دشمن نوع و پايگاه آنها را شناسايي مي‌كنيم


تاریخ: ۲۷ آبان ۱۳۸۹

معاون جنگ الكترونيك قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء گفت: ما اين توانايي را داريم كه با روشن شدن موتور هواپيماهاي دشمن نوع هواپيما و پايگاه آنها را شناسايي كنيم.

به گزارش فارس، سرهنگ محرم قلي زاده معاون جنگ الكترونيك قرار گاه پدافند هوايي خاتم الانبياء صبح امروز با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در رزمايش پدافند هوايي "مدافعان آسمان ولايت 3 " در خصوص عملكرد مقابله با جنگ الكترونيك دشمن ماموريت اصلي اين معاونت را در اختيار گرفتن و مديريت بر طيف امواج الكترو مغناطيسي عنوان كرد و افزود: طرفين يك جنگ به دنبال اين هستند كه علاوه بر ضربه زدن به تجهيزات دشمن بتوانند تجهيزات خود را به صورت پايدار و عملياتي در منطقه نبرد نگه دارند كه همه اينها با بكارگيري علم الكترونيك در جنگ‌ها محقق مي‌شود.

قلي زاده افزود: اگر جنگ‌هاي اخير را مشاهده كنيد خواهيد ديد كه هدف اصلي كشور حمل كننده در فاز اول اين است كه با امواج الكترو مغناطيسي بتواند سامانه‌هاي راداري را از كار بيندازد تا در پيش روي با مشكلي مواجه نشوند كه در اصطلاح به آن حمله الكترونيكي مي‌گويند.

وي ادامه داد: در ادامه الكترونيكي نيز كشورهاي مورد هجوم سعي مي‌كنند تا اين حمله را خنثي و سامانه‌هاي خود را در منطقه نبرد حفظ كنند.

معاون جنگ الكترونيك قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء ادامه داد: در حالت سوم نيز ما شنود الكترونيكي را داريم كه سعي مي‌كند سيگنال‌هاي دريافت شده از دشمن را تحليل و بررسي كند كه در اين رزمايش هر 3 محور حمله الكترونيكي دفاع الكترونيكي و شنود الكترونيكي مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد چرا كه اين رزمايش يك رزمايش دو سويه است به اين معنا كه هر دو طرف جنگ را دارد يعني نيروي هوايي و نيروي هوا فضا به عنوان حمله كننده و قرار گاه پدافند هوايي به عنوان نيروي دفاع كننده در اين رزمايش شركت دارند.

قلي‌زاده خاطرنشان كرد: با بررسي سينگال‌هاي ارسالي طرف دشمن مي‌توانيم هواپيماهاي آنها را قبل از بلند شدن از باند فرودگاه به وسيله امواج منتشر شده از طريق موتورشان نوع هواپيما و پايگاه آن را شناسايي كنيم.

وي تصريح كرد: در نبرد امروز كه هر كشوري به دنبال برتري در زمينه جنگ الكترونيكي است ما نيز سعي مي‌كنيم تا خود را به جديد ترين تجهيزات مدرن مجهز كنيم.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1670&tab=rooz