نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
در وزارت ارشاد چه خبر است؟!
سرویس فرهنگ و هنر مفیدنیوز :: طی ماه‌های اخیر، اتفاقاتی در عرصه فرهنگ و هنر رخ داده که در تعارض با آنچه رهبری فرمودند، معارض است. اتفاقاتی که کاملاً ناشی از برخی تصمیمات مدیران وزارت ارشاد بوده و انتقادات فراوانی را هم در رسانه‌های متعهد برانگیخته است و از قضا، با سکوت توأم با شرمندگی مسئولان مربوطه نیز همراه بوده است.

تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۳۹۳

هنوز چند ماهی از هشدارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره وضعیت فرهنگ کشور نگذشته است. معظم‌له در تاریخ 15 اسفند سال 92 در دیدار با رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری فرمودند: «یك مسئله هم مسئله‌ فرهنگ است؛ كه آقایان هم حالا معلوم شد كه نگرانى دارید، بنده هم نگرانم. مسئله‌ فرهنگ، مسئله‌ مهمى است. اساس این ایستادگى، این حركت و در نهایت ان‌شاءالله پیروزى، بر حفظ فرهنگ اسلامى و انقلابى است و تقویت جناح فرهنگى مؤمن، تقویت این نهال‌هایى كه روییده است در عرصه‌ فرهنگ ... اگر رخنه‌ای در فرهنگ ایجاد شود مثل مشکلات اقتصادی نیست که بتوان با سبد کالا و یارانه نقدی آن را رفع کرد!»

پس از این اظهارات، همه دلسوزان فرهنگ کشور توقع تغییراتی در نحوه مدیریت این عرصه داشتند. البته هیچ کس نمی‌تواند منکر شود که تغییر و تحولات فرهنگی در یک کشور، در کوتاه‌مدت ممکن نیست و نمی‌توان از مدیران، انتظار دگرگون‌سازی وضعیت فرهنگ در اندک زمان را داشت، اما حداقل انتظار همه دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی و اسلامی، اجرای سیاست‌هایی همراستا با دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب است.

این درحالی است که طی ماه‌های اخیر، اتفاقاتی در عرصه فرهنگ و هنر رخ داده که در تعارض با آنچه رهبری فرمودند، معارض است. اتفاقاتی که کاملاً ناشی از برخی تصمیمات مدیران وزارت ارشاد بوده و انتقادات فراوانی را هم در رسانه‌های متعهد برانگیخته است و از قضا، با سکوت توأم با شرمندگی مسئولان مربوطه نیز همراه بوده است.

یکی از پربازتاب‌ترین وقایع در عرصه فرهنگی، اجرای چند نمایش از سوی کارگردانی است که هم در آثار خود و هم در اظهاراتش به صراحت به نفی ارزش‌های انقلاب و بایدها و نبایدهای فرهنگ اسلامی پرداخته است. محمد یعقوبی کارگردانی است که در آثارش، همه آرمان‌های انقلاب اسلامی و آنچه ملت ایران طی 35 سال گذشته بر روی آنها ایستادگی کرده و خون داده است را تحقیر کرده است.

البته نمایش‌هایی از این دست بارها و بارها در تالارهای نمایشی کشور به روی صحنه رفته است و اجرای چنین آثاری در عرصه تئاتر ما بی‌سابقه نیست، اما آنچه سوال‌برانگیز شده این است که چرا در شرایطی که بسیاری از اهالی تئاتر از کمبود امکانات برای اجرای نمایش‌های خود شاکی هستند، به آثار ضدفرهنگی و مبتذل یک کارگردان کینه‌جو نسبت به ارزش‌های اسلامی، این همه فضا و مجال داده می‌شود؟! به طوری که خود یعقوبی اعتراف کرده که در محدوده زمانی اندکی سه نمایش را اجرا کرده است!

اما همچنان که انتظار می‌رفت و می‌رود، برخورد خارج از اعتدال و عدالت مدیران هنری وزارت ارشاد با یعقوبی سبب جری‌تر شدن وی شد، به طوری که وی در مصاحبه‌های اخیرش ضمن به کار بردن الفاظ رکیک و وقیحانه، بغض خود را نسبت به ارزش‌های اسلامی و حتی ملی و ایرانی نشان داد. وی در یکی از این مصاحبه‌ها از کشف حجاب بازیگرانش در اجراهای خصوصی نمایش‌هایش صحبت کرده و در گفت‌وگوی دیگری نسبت به اینکه مردم ایران تاب شنیدن کلمات غیراخلاقی و همجنس‌گرایی را ندارند، اظهار تأسف کرده است. در مصاحبه دیگری گفته که حاضر نیست در جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب شرکت کند و در جای دیگری نسبت به علاقه زنان ایرانی به حجاب اسلامی اظهار ناراحتی کرده و از روزی صحبت کرده که زنان در ایران بدون حجاب شوند! آخرین پرده از نمایش محمد یعقوبی در تئاتر ایران، واکنش‌های غیراخلاقی و شنیع او به منتقدان آثار و رفتارهایش بود، به طوری که یادداشت‌ها و عکس‌های وقیحانه و موهنی را علیه منتقدان خود منتشر کرد.

موضوعی که شرح داده شد، تنها مشتی از خروار رفتارهای مدیریتی در وزارت ارشاد است. به این موارد، می‌توان دفاع رئیس سازمان سینمایی دولت از یک فیلم موهن را هم اضافه کرد.

حجت‌الله ایوبی چندی پیش در جمع خبرنگاران، فیلم «پاداش» به کارگردانی کمال تبریزی را بدون اشکال برای اکران توصیف کرد. این درحالی است که هیچ یک از کارشناسانی که این فیلم را دیده‌اند، آن را تأیید نمی‌کنند. چون در این فیلم، هم مناسک مقدس حج به‌شدت هدف هجو قرار گرفته و هم ماجراهای غیراخلاقی فراوانی در داستان آن اتفاق می‌افتد، به طوری که حتی با اصلاحیه هم امکان اکران آن ممکن نیست.

دسته گل دیگر وزارت ارشاد، انتصاب همکار جشنواره‌های ضدایرانی خارج از کشور به عنوان دبیر یازدهمین دو سالانه جهانی پوستر تهران است.

در عرصه نشر هم طی هفته‌های گذشته شاهد وقایع ناگواری بودیم. ازجمله، انتشار کتابی درباره تاریخ ایران که در آن، با تحریفات آشکار، خاندان پهلوی تطهیر شده بود.

مشخص نیست که وزارت ارشاد براساس کدام معیاری به چنین کتابی مجوز نشر داده است؟! پس از آن هم یک رمان به ظاهر دینی درباره امام زمان(عج) منتشر شد که حاوی مطالب و عبارات ناشایستی بود. چند روز پیش هم کتابی در ستایش از یک شاعر ملحد و ضددین وارد بازار شد! شاعری که سال‌هاست در انگلیس زندگی می‌کند و با حمایت‌های دولت بریتانیا علیه دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی به فعالیت مشغول است!

ای کاش سخنان وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در اجلاس مدیران کل ارشاد استان‌ها از مرحله حرف به عمل تبدیل می‌شد. آنجا که آقای علی جنتی گفت: «عدم حمایت از جبهه فرهنگی مقابل انقلاب از جمله هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنری که بی‌اعتقاد به نظام و یا مخالف با نظام جمهوری اسلامی ایران هستند ‌و همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز بوده که «ما مانع کار آنها نیستیم، ولی دولت هم نباید از آنان حمایت کند»، از سیاست‌های دولت تدبیر و امید است.»

منبع: بصیرت
 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1673&tab=news