نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
رد پای عوامل موساد در جمعه خونین بیروتجنبش حزب الله، گروه ها، كارشناسان و مقامات لبنان و تحليلگران خارجي انفجار بيروت را توطئه رژيم صهيونيستي دانستند و از مردم خواستند در دام فتنه صهيونيست ها گرفتار نشوند.
به گزارش خبرگزاري مهر، جنبش حزب الله لبنان در واكنش به انفجار عصر جمعه بيروت بيانيه اي صادر كرد. در اين بيانيه آمده است: انفجار منطقه اشرفيه بيروت يك جنايت تروريستي دردناك است. در ادامه اين بيانيه از سرويس هاي امنيتي و اطلاعاتي لبنان خواسته شده است تمامي تلاش خود را براي شناسايي عاملان انفجار و كساني كه خواستار بي ثباتي در اين كشور هستند، به كارگيرند و دست متجاوزان به امنيت و آرامش در اين كشور را قطع كنند.
انفجار مذكور كه در يك منطقه مسيحي نشين رخ داد، 11 كشته و 100 مجروح برجاي گذاشت. «وسام الحسن» رئيس اداره اطلاعات و امنيت داخلي لبنان يكي از كشته شدگان است.
جنبش حزب الله ترور وسام الحسن را عملي به شدت مجرمانه توصيف كرد و خواستار مجازات فوري عاملان آن شد.
«ميشل سليمان» رئيس جمهور لبنان، از مردم اين كشور خواست در دام فتنه و نااميدي گرفتار نشوند. به گفته سليمان، هدف عاملان اين انفجار، بي ثبات كردن و از بين بردن امنيت كشور است. سليمان همچنين طي تماس مسئولان قضايي، امنيتي و نظامي لبنان، از آنها خواست عاملان اين انفجار را دستگير كنند.
ديروز «نجيب ميقاتي» نخست وزير لبنان، به همراه اعضاي كابينه اش نشست امنيتي برگزار كرد. در اين نشست سليمان نيز حضور داشته است. ديروز همچنين در لبنان عزاي عمومي اعلام شد.
در همين حال، با توجه به شيوه انفجار و موقعيت زماني و مكاني آن، محافل سياسي و خبري لبنان انگشت اتهام را به سمت رژيم اسرائيل گرفتند؛ «وليد بركات» دبيركل حزب دموكرات لبنان، طي يك مصاحبه تلويزيوني، گفت: من از لبناني ها مي خواهم به اين قضيه (انفجار) نگاهي بخردانه و منطقي داشته باشند. به گفته وي، اسرائيل در ترور وسام الحسن دست داشته است، چرا كه الحسن قصد داشت ميان «سعدالدين حريري» نخست وزير سابق لبنان و «بشاراسد» رئيس جمهوري سوريه آشتي برقرار كند. علاوه بر آن، وسام الحسن كسي بود كه بيش از 36 شبكه جاسوسي وابسته به موساد را در لبنان شناسايي كرده بود.
دكتر «حسن جوني» استاد دانشگاه بيروت نيز به خبرگزاري فارس گفت: اين نوع توطئه ها از سوي دشمن اين منطقه يعني اسرائيل سرچشمه مي گيرد. وي افزود: كاملا براي ما آشكار است كه پشت تمامي رويدادها و ترورهايي كه در منطقه روي مي دهد اسرائيل قرار دارد.
«ميشل عون» رئيس حزب مسيحي آزادملي نيز از مردم و سياسيون خواست سوريه را بي دليل محكوم نكنند.
اين اظهارات در واكنش به مواضع 14 مارس صورت گرفت. سران جريان 14 مارس از جمله سعدالدين حريري، وليد جنبلاط، امين جميل و سمير جعجع ساعتي پس از انفجار بدون اينكه منبعي رسمي ادعاي آنها را تأييد كرده باشد؛ دولت سوريه را به دست داشتن در حادثه جمعه متهم كردند.
در همين حال، «عمران الزعبي» وزير اطلاع رساني سوريه عليه اتهامات 14 مارس موضع گرفت و آن را مضحك دانست.
الزعبي گفت: تروريسم همواره محكوم است و اقدامي بزدلانه و غيراخلاقي به شمار مي آيد و سوريه قبل از همه و پيش از آنكه مشخص شود (انفجار بيروت) كار كيست، آن را محكوم كرده است.
واكنش جريان ها
به گزارش خبرگزاري فارس، در پي وقوع انفجار در بيروت، اين شهر و شماري از شهرهاي بزرگ لبنان شب پرالتهابي را پشت سر گذاشتند. در بيروت شماري از جوانان كه چهره هاي خود را پوشانده بودند با اجتماع در برخي معابر، اقدام به آتش زدن لاستيك و بستن راه ها كردند. اين وضعيت در ديگر شهرها نيز تكرار شد. ديروز نيز بيشتر شهرها از جمله بيروت، عكار، صيدا، طرابلس و چندين منطقه در دره بقاع شاهد اعتراضات خياباني بود. آخرين خبرها از طرابلس حاكي است، سه نفر در تيراندازي هاي پراكنده معترضان خياباني، زخمي شدند.
«محمد حريري» دبيركل جريان «المستقبل» نيز با حضور در صيدا، با مسئولان اين جريان جلسه تشكيل داد و از هواداران اين جريان خواست دست به اعتصاب عمومي بزنند.
سلفي هاي افراطي هم با 14 مارس و المستقبل همصدا شدند و جنبش حزب الله و دولت سوريه را عامل اين انفجار دانستند و حتي از دولت ميقاتي خواستند استعفا بدهد.
جزئيات انفجار
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، كارشناسان اعلام كرده اند، در انفجار بيروت معادل 60 تا 70 كيلوگرم موادمنفجره «تي.ان.تي» به كار رفته است.
براثر اين انفجار، از خودروي وسام الحسن و محافظش چيزي باقي نمانده است. او و محافظش دو روز قبل در آلمان بودند. انفجار فوق كه مقابل منزل وسام الحسن رخ داده است، به قدري قوي بود كه از اين مقام امنيتي فقط قطعه هايي از كفش ورزشي، ساعت مچي و كلت كمري باقي ماند و خسارات زيادي نيز به ساختمان هاي اطراف وارد آمد. ناظران سياسي منطقه مي گويند كه موساد با اين جنايات مي خواهد در لبنان جنگ داخلي راه بيندازد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1680&tab=bargozide