نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
يورش پليس مبارك به تجمع هاي انتخاباتي در چند شهر مصر


تاریخ: ۳۰ آبان ۱۳۸۹

نيروهاي امنيتي و پليس مصر، تجمع هاي انتخاباتي احزاب مخالف رژيم مبارك را در چند استان اين كشور به هم زدند.
به گزارش شبكه خبري الجزيره، نيروهاي امنيتي و پليس مصر، در آستانه انتخابات پارلماني با خشونت بي سابقه خود، اقدام به سركوب تظاهرات هزاران نفري مخالفان رژيم مبارك در شهر اسكندريه كردند.
در اين درگيري ها كه پليس از گاز اشك آور، باتوم و گلوله براي متفرق كردن مخالفان رژيم حسني مبارك استفاده كرد، تعداد زيادي از افراد زخمي و بازداشت، شدند.
به گفته شاهدان عيني، ماموران پليس حدود 270تن از هواداران اخوان المسلمين را فقط در شهر اسكندريه بازداشت كردند در حالي كه تظاهرات مشابهي در قاهره و سوئز نيز برگزار شد.
همچنين در شهر «محله كبري» در اطراف پايتخت مصر، نيروهاي امنيتي 20 تن از طرفداران «سعدالحسيني» نماينده اخوان المسلمين در پارلمان مصر را به جرم شعار دادن عليه مبارك بازداشت كردند.
اين در حالي بود كه بيش از 5000 نفر در اين تجمع مردمي شركت كرده بودند، اما نيروهاي امنيتي پس از محاصره تجمع كنندگان در ميدان اصلي شهر، آنها را متفرق كردند. در استان «الشرقيه»، بيش از 130تن از طرفداران اخوان المسلمين توسط نيروهاي امنيتي ربوده و به نقطه نامعلومي انتقال داده شدند.
در استان «الفيوم» نيروهاي پليس و ماموران امنيتي كه نتوانسته بودند از تظاهرات 3000 نفر از طرفداران اخوان المسلمين جلوگيري كنند، اقدام به ربودن 17 تن از تظاهركنندگان كردند.
در همين حال با نزديك شدن به موعد انتخابات پارلماني مصر در هفتم آذر ماه و بالا گرفتن تب و تاب تبليغات نامزدها، رژيم مبارك، سركوب هاي خود را شدت بخشيده است و اعتنايي به اعتراضات و انتقادات گروه هاي طرفدار حقوق بشر در داخل و خارج از كشور نمي كند.
سازمان عفو بين الملل ضمن ابراز نگراني از بازداشت هاي گسترده، دولت مصر را به ارائه تضمين براي بازداشت نكردن و اعمال محدوديت و ارعاب نامزدها و راي دهندگان انتخابات پارلماني اين كشور توسط نيروهاي امنيتي فراخواند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1716&tab=rooz