نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
آیت الله العظمی نوری همدانی: در مقابل جامعه مسئولیم


تاریخ: ۱ آذر ۱۳۸۹

به گزارش مرکز خبر حوزه، معظم له ظهر یکشنبه در دیدار جمعی از فرماندهان قرارگاه خاتم الانبیاء، اعضای حفاظت اطلاعات ناجا و جمعی از مسئولین آموزش و پرورش زنجان، اظهار داشتند: در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع)، تأکید شده که انسان ها دارای مسئولیت است،از این رو با توجه به شرایط خاص امروز، ما وظایف خاصی داریم.

حضرت آیت الله نوری همدانی، یکی از وظایف مسلمانان را حرکت در راه اسلام دانسته و خاطرنشان کردند: امروزه تفکراتی مانند سکولاریسم، لیبرالیسم و ... در صدد آن هستند تا اعتقادات انسان ها را نسبت به ادیان الهی سست کنند، بر این اساس مسلمانان وظیفه دارند که با حرکت در راه اسلام و بر اساس دین الهی، خود را از آسیب های شبهات دور کنند.

ایشان تأکید کردند: ما انسان ها بر اساس زمان های مختلفی که در آن زندگی می کنیم، مسئولیت هایی داریم؛ بنابراین مسئولیت امروز ما، حفظ نظام اسلامی است.

این مرجع تقلید با بیان این که مسلمانان در دو حوزه فردی و اجتماعی مسئولیت دارند، در بیان مسئولیت های اجتماعی گفتند: ما در مقابل جامعه مسئولیم؛ هر مسلمانی وظیفه دارد از اوضاع دیگر مسلمانان در هر نقطه ای از دنیا اطلاع یافته و اگر کمکی می خواهند، نسبت به انجام آن کوتاهی نکند.

معظم له افزودند: از مسئولیت های دیگر مسلمانان در حوزه اجتماعی، قیام همراه با اتحاد در مقابل منکرات است.

حضرت آیت الله نوری همدانی ادامه دادند: در حال حاضر که یک فقیه کامل تدبیر، و از لحاظ شجاعت همچون آیت الله خامنه ای رهبری امت اسلامی را به عهده دارد، وظیفه ما پشتیبانی از ایشان است.

ایشان با اشاره به جریان غدیر خم، گفتند: با وجودی که پیامبراسلام(ص)، امام علی(ع) را به عنوان جانشین خود انتخاب نمودند، اما مردم بعد از وفات پیامبر(ص) به مسئولیت اجتماعی شان عمل نکردند و نتیجه آن هم انحراف بود.

این مرجع تقلید، یکی از مهمترین وظایف هر انسانی را خودسازی عنوان کرده و افزودند: هر انسانی مسئولیت دارد که خود را ساخته که برای تحقق این مهم چند کار را باید انجام داد.

حضرت آیت الله نوری همدانی، تصریح کردند: باید قدرت تشخیص حق و باطل و استدلال را در خود تقویت کنیم که این نکته با توجه به شرایط امروزی ایران و جهان، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ایشان در پایان تأکید کردند: توجه به معنویت و تقویت بُعد تقوا، ضرورتی انکار ناپذیر است که باید به آن توجه ویژه شود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1750&tab=rooz