نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
الحیات: «حیدر العبادی» در تهران هماهنگی میان مستشاران ایرانی و آمریکایی را پیشنهاد کرد
سرویس سیاسی مفیدنیوز :: یک روزنامه فرامنطقه‌ای اعلام کرد که نخست‌وزیر عراق در سفر به تهران، مسئله هماهنگی میان مستشاران ایرانی و آمریکایی در راستای غلبه بر داعش را پیگیری کرد.

تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۴

به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه فرامنطقه‌ای «الحیات» چاپ لندن در گزارشی به دلیل سفر «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق به تهران پرداخت.

بر اساس این گزارش، العبادی در سفر به ایران قصد دارد، با مقامات این کشور که در حال مذاکره با کشورهای غربی درباره برنامه هسته‌ای هستند، درباره امکان همکاری و هماهنگی میان مستشاران ایرانی و آمریکایی در نبرد با داعش رایزنی کند.

بر اساس این گزارش، وی در این سفر، امکان ایجاد یک سازوکار برای ایجاد هماهنگی میان مستشاران ایرانی حاضر در نیروهای بسیج مردمی و مستشاران آمریکایی مسئول آموزش نیروهای عشائر سنی را بررسی می‌کند تا زمینه را برای آزادسازی شهر الرمادی مهیا کند.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه نوشت: عبادی در سفر به ایران یک پرونده را می‌خواهد به مقامات ایرانی ارائه دهد که مربوط به همکاری و هماهنگی امنیتی نظامی است. به ویژه که وی هفته پیش در برلین نیز با مقامات 6 کشور از جمله «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا رایزنی کرد و آمریکا نیز ابراز تمایل کرد که یک پایگاه نظامی جدید در نزدیکی بغداد برای آموزش و تسلیح عشائر سنی برای نبرد با داعش در الرمادی، ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، عبادی که فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق را برعهده دارد، می‌خواهد، رهبران ایران را نیز در چارچوب رایزنی‌هایش با 6 کشور صنعتی و تلاشها برای آشتی با اهل تسنن قرار دهد.

وی قرار است در این سفر به مقامات ایرانی درباره اهمیت استفاده عراق از حمایت‌های بین‌المللی برای موفقیت عملیات آزادی الرمادی توضیح دهد و به آنها بگوید که شکست در این نبرد، پیامدهای خطرناکی در داخل و خارج عراق دارد و بر نبرد آزادسازی موصل نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به نوشته الحیات، العبادی در دیدار با مقامات ایرانی از جمله آیت‌الله «خامنه‌ای» سخنان دلگرم‌کننده‌ای شنید و رهبری ایران، برای حمایت از عراق و ارتش آن در مقابله با داعش ابراز آمادگی کرد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=1856&tab=news