نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
آغاز تحول بزرگ اقتصادي اجراي هدفمندي يارانه ها از امروز


تاریخ: ۲۸ آذر ۱۳۸۹

سرانجام پس از مدتها انتظار، زمان اجراي عملي قانون هدفمندسازي يارانه ها به عنوان محوري ترين بخش از طرح تحول اقتصادي فرا رسيد و فرمان اجراي فاز جديد اين قانون از سوي رئيس جمهور صادر شد.
اين قانون به عنوان يكي از هفت محور طرح بزرگ تحول اقتصادي، يكي از مهم ترين و در عين حال جنجالي ترين طرح هاي اقتصادي كشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي به شمار مي رود كه از آن به عنوان «جراحي بزرگ اقتصاد ايران» ياد مي شود.
اگرچه سالهاي سال در كشور براي اجراي قانون هدفمندي يارانه ها لحظه شماري مي شد؛ اما هيچ گاه فرصت اجراي آن در كشور فراهم نشده بود. پس از ثبت نام و جمع آوري اطلاعات اقتصادي خانوارها طي دو سال گذشته و باواريز يارانه نقدي در حساب سرپرستان بيش از 20 ميليون خانوار ايراني، فاز دوم اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها پايان يافت و امروز نوبت به فاز سوم اجراي قانون، يعني آزادسازي و اصلاح قيمت ها رسيد.
ورود به دهه اي كه به فرموده مقام معظم رهبري دهه «پيشرفت و عدالت» نام گرفته است، بيش از هر چيز ديگري ضرورت اجراي طرح تحول اقتصادي را نشان مي دهد.
هدفمندسازي يارانه ها به عنوان مهم ترين بخش طرح تحول اقتصادي، از الزامات تحقق اهداف سند چشم انداز از جمله رسيدن به اقتصادي «رشد يافته» و «عدالت محور» به شمار مي رود كه برآمده از تدابير و تعمق اقتصاددانان و نهادهاي تصميم گيري اقتصادي كشور است.
در حاليكه عملا اجراي قانون با تكميل فرم هاي اقتصادي خانوارها آغاز شده بود، اما با ورود به اين مرحله و اصلاح قيمت ها، مي توان گفت كه مرحله اصلي قانون يارانه ها از امروز و با اعلام برداشت يارانه نقدي از حساب ها آغاز شد.
در اين مرحله از اجراي قانون، قرار است با صدور دستور برداشت يارانه نقدي از حساب هاي سرپرستان خانوارها، قيمت 7 حامل انرژي شامل بنزين، گازوئيل، نفت سفيد، نفت كوره، گاز مايع، گاز طبيعي و برق به طور همزمان تغيير كند. در همين حال، احتمال تغيير قيمت آب همزمان با اجراي اين قانون نيز وجود دارد.
پيشتر احتمال مي رفت زنگ هدفمندي يارانه ها در كنفرانس مطبوعاتي هشتم آذرماه رئيس جمهور به صدا در آيد؛ به ويژه آن كه احمدي نژاد، دوم آذرماه در سفر استاني به زنجان بيان داشت كه جزييات كامل هدفمندي يارانه ها را بزودي اعلام مي كند. رئيس جمهور آن زمان گفت كه همه برنامه ريزي ها براي اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها تنظيم شده و اجرايي شدن اين طرح در مراحل آخر قرار دارد.
نگاهي به برنامه ديدارها و ملاقات هاي اعلام شده رئيس جمهور نشان مي دهد كه طي يك ماه گذشته، طيف گسترده اي از مسئولان در اجراي هدفمند كردن يارانه ها با وي ديدار داشته اند و دولت با ظرافت خاصي بستر لازم براي اجراي مقدمات قانون را فراهم آورده است.
اين طرح در حالي وارد مرحله عملياتي خود مي شود كه براساس اخبار دريافتي، تمامي وزارتخانه ها بخش هاي مرتبط با اجراي قانون در آمادگي كامل به سر مي برند و در آخرين گزارش خرده فروشي كالاهاي اساسي در تهران كه بانك مركزي منتشر كرد هيچ افزايش قيمت جدي در كالاها ديده نمي شود.
بنابراين گزارش، وزير بازرگاني از آمادگي حوزه هاي ستادي، استاني، شهرستاني، اتحاديه ها و اصناف براي ورود به مرحله اجرايي قانون هدفمندي يارانه ها خبر داده بود و گفته بود: وزارت بازرگاني با رويكردهايي همچون مداخله حداقلي در بازار، در اولويت قرار دادن نظارت بر بازرسي، استفاده حداكثري و بهره گيري كامل از توان تشكل ها و نهادهاي مدني و جلوگيري از شكل گيري انحصارات در بازار، اقدامات پشتيباني خود را در اجراي موفق هدفمندي يارانه ها انجام مي دهد.
وي همچنين ذخيره سازي اقلام اساسي به ميزان بيش از نياز، امضاي تفاهم نامه با اتحاديه هاي صنفي، فروشگاه هاي زنجيره اي، تدوين بسته هاي حمايتي شامل بسته هاي مديريت بازار، تامين و توزيع، بازرسي و نظارت، بسته حمايتي واحدهاي صنفي آرد و نان و توسعه توليد نان صنعتي و همچنين راه اندازي ستاد بازرگاني هدفمندي يارانه ها را از جمله تدابير وزارت بازرگاني براي ورود به مرحله جديد قانون هدفمندي يارانه ها برشمرد.
وزير بازرگاني با بيان اينكه بخش خصوصي در توافقات مختلف خود با وزارت بازرگاني اين قول را داده كه تا پايان سال قيمت ها را ثابت نگه دارد، گفت: در اين توافق مقرر شد كه اتحاديه هاي صنفي و كليه فروشگاههاي زنجيره اي با ثابت نگه داشتن قيمت ها در صورت مشاهده كمبودهاي احتمالي آن را بلافاصله به وزارت بازرگاني اطلاع دهند تا از محل ذخيره كالاهاي اساسي تامين شود.
در همين حال، يك منبع آگاه در وزارت بازرگاني از آماده باش كامل اين وزارتخانه براي اجراي هدفمندي يارانه ها بدون كمترين اخلال در قيمت ها و مقابله با هرگونه افزايش غيرقانوني قيمتها خبر داد.
اين منبع آگاه در گفت وگو با خبرگزاري فارس، از آماده باش كامل وزارت بازرگاني براي اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها خبر داد و گفت: در تعطيلات هفته گذشته و از صبح ديروز، وزارتخانه در آماده باش كامل قرار دارد. وي افزود: معاونين و مديران ستادي وزارت بازرگاني در روزهاي اخير در جلسات هماهنگي براي اجراي هرچه بهتر اين طرح حضور دارند.
از سوي ديگر معاون اقتصادي بانك مركزي نيز ديروز با تشريح جزئيات جلسه ويژه امروز مسئولان بانكها در بانك مركزي از افزايش ساعات فعاليت بانكها پس از هدفمندي يارانه ها خبر داد و گفت: بانك مركزي آمادگي لازم را دارد كه در جهت خدمت رساني و ارائه تسهيلات بانكي و تسهيل مبادلات اقتصادي خدمات خود را ارائه دهد.
قضاوي در ادامه با بيان اينكه سرجمع مبالغ واريزي به حساب سرپرستان خانوار تحت عنوان يارانه ، كمتر از موجودي نقدي است كه در سيستم بانكي وجود دارد، اظهار كرد: هم اكنون حدود 80 هزار ميليارد ريال اسكناس و مسكوك در شبكه بانكي به غير از بانك مركزي وجود دارد؛ با اين امر تمهيدات لازم در شعب تمامي بانكها براي تامين اسكناس صورت گرفته است.
معاون اقتصادي بانك مركزي افزود: دستگاههاي خودپرداز بايد در ايامي كه قانون هدفمندي يارانه ها به مرحله اجرا درمي آيد كاملا پاسخگوي نيازهاي مردم در مورد تامين اسكناس باشند. همچنين خزانه هاي تمام بانكها به اندازه كافي اسكناس ذخيره كرده اند.
وي گفت: اجراي قانون هدفمندي يارانه ها در روزهاي پاياني ماه نمي تواند مشكلي را در مورد كمبود اسكناس براي مردم به همراه داشته باشد.
اين در حالي است كه معاون اول رئيس جمهور نيز هفته قبل در دو بخشنامه جداگانه با اعلام نزديكي اجراي قانون هدفمندي يارانه ها، دستورات جديدي را در مورد كنترل قيمتها صادر كرده بود.
بنابراين به نظر مي رسد بسترهاي لازم براي اجراي رسمي قانون هدفمندسازي يارانه ها آماده باشد. قانوني كه پس از چند سال كار كارشناسي در دولت و بازنگري در كميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي، در 46 بسته اجرايي تهيه شده است تا با اجراي آن، بيت المال به طور عادلانه تقسيم و در اختيار همگان قرار گيرد. بيت المالي كه هم اكنون بخش عمده اي از آن به صورت يارانه، در مسير ناسالم ويژه خواران و رانت جويان تلف شده و بسياري از حملات بي پايه و اساس اين روزها به دولت، از اين آبشخور سيراب مي شود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2216&tab=rooz