نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
جرزني دوباره غرب پس از شكست سنگين در مذاكرات ژنو


تاریخ: ۲۸ آذر ۱۳۸۹

گزارش يك روزنامه آمريكايي از سردرگمي دوباره كاخ سفيد و متحدان اروپايي آن پس از شكست سنگين در مذاكرات ژنو حكايت مي كند.
وال استريت ژورنال در گزارشي از قول منابع آگاه نوشت: نمايندگان آمريكا و اتحاديه اروپا در فكر اين هستند كه گفت وگوهاي هسته اي با ايران را متوقف كنند.
اين موضع در حالي است كه طرف غربي هر چند وقت يك بار مذاكرات را به تعطيلي و بن بست مي كشاند و پس از آن با عنايت به آن كه زمان را از دست مي دهد مجددا بر طبل مذاكره مي كوبد و ادعا مي كند كه ايران آماده مذاكره نيست. براساس توافق طرفين قرار است در مذاكرات دو هفته پيش ژنو، دور بعدي مذاكرات ماه آينده در استانبول برگزار شود.
گزارش وال استريت ژورنال همچنين حاكي است كه آمريكا و متحدان اروپايي اش با نااميدي از سازمان ملل، درصدد دور زدن شوراي امنيت و اعلام تحريم هاي مضاعف عليه ايران هستند. اين روزنامه نوشت: مقام هاي آمريكايي، انگليسي و فرانسوي كه هفته گذشته در پاريس با هم ديدار كردند قصد دارند تحريم هاي مشترك عليه ايران را تا پايان سال ميلادي جاري نهايي كنند و پيش از مذاكرات بعدي(!؟) به كميته تحريم هاي اتحاديه اروپا ارائه دهند.
به گزارش «وال استريت ژورنال» جزئياتي از چگونگي اين تحريم ها هنوز مشخص نيست ولي سه كشور موافقند كه ايالات متحده و اتحاديه اروپا بايد به جاي پيگيري روند وقت گير از تصويب گذراندن پيشنهادهاي تحريم مضاعف عليه ايران در سازمان ملل، خود اقدام كنند.
يادآور مي شود مذاكرات ژنو نشان داد كه طرف غربي كاملا منفعل و با دست خالي پاي ميز نشسته و به همين دليل هم برخي تحركات تبليغاتي و رسانه اي اخير تلاشي براي پر نشان دادن! دست آنها در مذاكرات آتي ارزيابي مي شود.
تحليل وال استريت ژورنال در حالي منتشر مي شود كه ديلي تلگراف چاپ لندن روز گذشته مدعي شد غرب آماده توافق بر سر مبادله هزار كيلوگرم اورانيوم 5/3 درصد غني شده و 30 كيلوگرم اورانيوم 20 درصد غني شده با سوخت رآكتور تهران و ايزوتوپ دارويي است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2218&tab=rooz