نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
انتقاد لاریجانی از شیوه برکناری متکی


تاریخ: ۲۸ آذر ۱۳۸۹

مهر: رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از شیوه برکناری وزیر خارجه، گفت: البته حق این بود چنانچه بحث بر سر جابجایی وزیر خارجه است با تدبیر و حفظ حرمت تغییر وزیر انجام گیرد نه در حین سفر جابجایی صورت گیرد که به تفسیرهای نامناسب نسبت به شرایط کشور دامن زند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس با اشاره به حضور گسترده مردم در عزاداری روز عاشورا، گفت: حماسه پرشور ملت ایران در ایام محرم و در عزای حسینی هنگامه عظیمی در حفظ شعائر دینی و نمایانگر غیرت و عزت دینی و ملی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید از این همه عشق و محبت به اهل بیت و ادب دینی و عمومی ملت سپاسگزاری کرد و از علما، روحانیون و مرثیه سرایان که در این ایام در راهنمایی مردم و بروز احساسات دینی تلاش کردند تشکر می کنم.

لاریجانی با اشاره به اقدام تروریستی در چابهار یادآور شد: این حادثه صحنه عاشورا را بار دیگر زنده نمود. یک طرف پیر و جوان، کودک و زن و مرد در چابهار در عزای حسینی یاد شهادت امام حسین (ع) و یارانش را گرامی می داشتند و از طرف دیگر با اقدام تروریستی ناجوانمردانه خود عزای حسینی آنان را به عاشورای مجسم تبدیل کردند و در واقع جا پای یزیدیان گذاشتند.

نماینده قم در خانه ملت، ادامه داد: در این ماجرا سرویس های آمریکایی و صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه محرک اصلی این گروهک تروریستی بودند و منافقانه بعد از این اقدام تروریستی خود را کنار کشیدند اما مطمئن باشند که خون پاک این شهدای عزادار حسینی به زودی شرایط آنان را تغییر می دهد و پاسخ جدی این مظلومیت را دریافت می کنند.

وی گفت: نکته ای را باید ایالات متحده و دوستانشان دریافته باشند که این اقدامات تروریستی ساده ترین نوع عملیاتی بود و تصور نکنند ایران تحمل رفتار ماجراجویانه بزن در روی آنان را می کند.

لاریجانی از وزارت اطلاعات، وزارت کشور و سپاه پاسداران و قوه قضائیه خواست با سرعت و مدیریت و قاطعیت بااینگونه ناامنی ها برخورد کنند.

رئیس مجلس گفت: لازم است کمیسیون امنیت ملی مجلس مستمرا این موارد را با حضور مسئولان مربوطه پیگیری نماید و نتیجه را در اختیار مجلس قرار دهد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برکناری متکی اظهار داشت: لازم می دانم از زحمات و خدمات جناب آقای متکی وزیر محترم پیشین وزارت خارجه تشکر کنم. البته حق این بود چنانچه بحث بر سر جابجایی وزیر خارجه است با تدبیر و حفظ حرمت تغییر وزیر انجام گیرد نه در حین سفر جابجایی صورت گیرد که به تفسیرهای نامناسب نسبت به شرایط کشور دامن زند.

لاریجانی در خصوص هدفمند کردن یارانه ها نیز گفت: با توضیحاتی که رئیس جمهور شب گذشته ارائه نمود اجرای این قانون نیازمند عزم و اراده ملی و مشارکت همگان است.

رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد که بخش های اجرایی کشور با آمادگی کامل و دقت در این زمینه گام بردارند و کمیسیون ویژه در این زمینه نظارت داشته و نتایج آن را در اختیار مجلس قرار دهد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2224&tab=rooz