نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
پیام مهم اجرای هدفمندی یارانه ها برای 1+5


تاریخ: ۲۸ آذر ۱۳۸۹

شبکه ایران: شاید خیلی دور نباشد زمانی را که روز 28 آذر ماه 1389 دست کم در تقویم فعالان اقتصادی به عنوان آغاز جهش اقتصادی ایران و یک نقطه عطف اقتصادی ثبت شود.

امروز همین روز متفاوت است که اولین و مهمترین قدم در اجرای طرح تحول اقتصادی برداشته شده است. انتظار مسئولان دولتی هم این است که بزودی و با برداشته شدن دیگر گام های این طرح بزرگ، علاوه بر رفع تاریخی ترین مشکلات اقتصادی ایران، برای نخستین بار مفهوم "عدالت اقتصادی" را کاملا اجرایی شود.

اما این جراحی بزرگ اقتصادی در شرایطی آغاز شده است که به باور همه فعالان سیاسی و اقتصادی "ثبات وضعیت داخلی کشور"، مهمترین عنصر در اجرای قانون هدفمندی کردن یارانه هاست.

در واقع نبود ثبات لازم در جامعه، هرگز اجازه کلید زدن اولین و مهمترین گام طرح تحول اقتصادی را به مسئولان نمی داد.

معنای مهم این واقعیت که نگاه های بسیاری را معطوف خود کرده است، به "تحریم های اقتصادی کشورهای غربی علیه ایران" اشاره دارد که موج جدید آن ماه هاست سران غربی را برای مشاهده تزلزل در پایه های اقتصاد ایران در انتظاری آزار دهنده قرار داده است.

آخرین تیر "کمان ضد ایرانی" غرب

قطعنامه 1929 شورای امنیت و فشارهای اقتصادی یکجانبه دولت آمریکا آخرین تیری بود که از چله "کمان ضد ایرانی" غرب رها شده اما هرگز به هدفی که سران آمریکا و اروپا انتظار داشتند برخورد نکرد.
مقامات غربی منتظر بودند که تحریم های جدید، مسئولان ایرانی را به تسلیم در برابر مطالبات غیرقانونی آنان از جمله در موضوع هسته ای وادار کند اما خلاف تصور مقامات غربی، رشد شاخص های اقتصادی ایران در ماه های اخیر بسیاری از آنان را از نتیجه بخشی تحریم ها مایوس کرده و به فکر اصلاح رویکرد انداخته است.

پیام احمدی نژاد برای سران غربی

در همین راستا بود که رئیس جمهوری اسلامی ایران شب گذشته و در حالی که از آغاز اجرای قانون هدفمندی کردن یارانه ها خبر می داد، این پیام را هم برای سران غربی فرستاد که محاسبات خود را درباره ایران اصلاح کنند.
دکتر احمدی نژاد در گفت گوی تلویزیونی اش با شبکه اول سیما "دو راه" را پیش روی دولت‌های غربی گذاشت و گفت: "اول آنکه این افراد راه خود را ادامه دهند که البته دیدیم آنها شکست خورده و شکست خواهند خورد. ضمن آنکه تحریم‌ها و قطعنامه‌ها نیز اثری نداشت بلکه سرعت ایران را مضاعف کرد. ثانیا تقابل به تعامل تبدیل شود که از همان اول ایران بر این موضوع پای می‌فشرد. چرا که ایران می‌تواند در موضوعات مختلف از جمله بین‌الملل همکاری خوبی داشته باشد."
البته پیش تر و در جریان مذاکرات ایران و گروه 1+5 در ژنو دکتر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، آغاز اجرای طرح هدفمندی یارانه ها را دلیلی روشن برای اثبات رویکرد اشتباه عنوان کرده بود.
وی در بخشی از سخنانش فهرستی از اشتباهات محاسباتی غرب را بیان کرده و گفته بود: "شما در مواجهه با کشور ما و حتی دیگر کشورها اشتباه‌های رویکردی فاحشی دارید که خودتان هم بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسید، همانطور که چند سال قبل تأکید کردید که باید "تغییر" ایجاد کنیم که این تغییر ما به‌ازای همان اشتباه‌های محاسباتی است. در افغانستان به شرایطی رسیده‌اید که ما 10 سال قبل می‌گفتیم. یا تصور می‌کردید که با صدور قطعنامه 1929 می‌توانید به کشور ما اعمال فشار کنید و در یک مسیر دو طرفه ما را متقاعد به عقب‌نشینی کنید، در حالی که اکنون بزرگ‌ترین جراحی اقتصادی کشور در حال اجرا است و اگر ثبات داخلی وجود نداشت و این فشارها مؤثر واقع شده بود، چنین طرح بزرگی به هیچ وجه قابل اجرا نبود. همچنین در اعمال محدودیت برای تأمین سوخت ما، اشتباه شما موجب ایجاد فرصت برای ما و خودکفایی شد."

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2233&tab=rooz