نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
بهانه دانشگاه آكسفورد براي خودداري از اظهارنظر در مورد وضعيت مهدي هاشمي


تاریخ: ۱۱ دي ۱۳۸۹

در پی طرح ادعاهایی از سوی مهدی هاشمی مبنی بر اشتغال به تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه آکسفورد انگلیس، خبرنگار ما در لندن برای مشخص شدن صحت و سقم این ادعاها با مسئولان دانشگاه آکسفورد تماس گرفت ولی آنان حاضر نشدند این ادعا را تایید کنند.
خبرنگار رجانیوز، طی دو هفته گذشته به‌صورت مکتوب و تلفنی چند بار با دانشگاه آکسفورد تماس گرفت و از آنان خواست تا نظر رسمی خود را در مورد ادعای تحصیل مهدی هاشمی در آن دانشگاه اعلام کنند ولی پاسخ دانشگاه آکسفورد این بود که "سیاست ما بر این نیست که درباره این موارد شخصی اظهار نظر کنیم."
 
در پی این پاسخ، به مسئولان بخش رسانه های دانشگاه آکسفورد توضیح داده شد که این موضوع به هیچ وجه شخصی نیست و کاملا جنبه عمومی دارد. آقای مهدی هاشمی از سوی قوه قضاییه ایران تحت تعقیب است و پرونده حجیمی علیه وی در دستگاه قضايي ايران مفتوح است، بنابراين، توضیح و روشنگری شما در این مورد، می‌تواند به کار اطلاع رسانی در مورد این پرونده کمک کند.
 
یکی از مسئولان بخش رسانه های دانشگاه آکسفورد بار دیگر با خودداری از تأیید ادعای مطرح شده از سوی مهدی هاشمی، گفت: ما همیشه با ادعاهایی از این دست از سوی افراد مختلف مبنی بر تحصیل در دانشگاه آکسفورد مواجه هستیم که ممکن است صحت نیز نداشته باشد ولی سیاست ما اظهارنظر درباره این گونه مسائل است.
 
به این مسئول که نام وی نزد ایرنا محفوظ است، توضیح داده شد که یکی از بهانه های حضور نيافتن متهم مذکور در کشور برای مواجهه با اتهامات خود بحث تحصیل در دانشگاه آکسفورد است و این موضوع به نحوی مطرح شده است که گویا دانشگاه، اجازه حضور وی را در دادگاه نمی دهد. آیا بهتر نیست برای جلوگیری از بدنام شدن دانشگاه درباره نحوه ارتباط و یا عدم ارتباط مهدی هاشمی با آکسفورد توضیح بدهید؟
 
پاسخ وی به این سوال نیز چنین بود که چون ما مطلبی در این مورد در رسانه های انگلیسی زبان مشاهده نکرده ایم، بنابراین ضرورتی برای ارائه توضیح نمی بینیم.
 
برخی تحلیلگران معتقدند که با توجه به اتهامات جدی مطرح شده علیه مهدی هاشمی به‌ویژه در زمینه سوءاستفاده های مالی و دخالت در اغتشاشات پس از انتخابات، حتی اگر وی در دانشگاه آکسفورد نیز مشغول به تحصیل باشد، احتمالا این دانشگاه حاضر نیست رسما این موضوع را تایید کند.
 
در عين حال، گزارش خبرنگار ما حاكي است مهدی هاشمی حدود دو ماه قبل در دانشگاه اکسفورد طی مراسمي در دو روز به عنوان دانشجوی دکترا معرفی شد. وي در انستیتوی خاورشناسی مشغول شده که هیچ تناسبی با رشته او ندارد.
 
نکته جالب‌تر سرمایه گذاری انگلیسی‌ها بر روی مهدي هاشمي است، به‌طوري كه دانشگاه اکسفورد که ضوابط سختی برای ورود دارد و نمره ایلتس باید 8 باشد، وي را بدون داشتن اين مورد و برخي شرايط ديگر پذیرش كرده و رئیس انستیتو هم كه استاد راهنماي ابوالفضل فاتح است، استاد راهنمای مهدي هاشمي نيز شده است.
 
اما خودداري مسئولان دانشگاه آكسفورد از توضيح در مورد وضعيت تحصيل مهدي هاشمي به بهانه "شخصي بودن" اين مسئله در حالي است كه دو سال قبل در جريان ايجاد شبهه درباره مدرك تحصيلي مرحوم كردان وزير وقت كشور و استعلام يك سايت اينترنتي داخلي، اين دانشگاه ظرف يك روز به صورت مكتوب به اين موضوع پاسخ داد.
 
همچنين پيگيري‌هاي بعدي سايت متعلق به آقاي احمد توكلي در اين مورد نيز با پاسخ فوري و مكتوب اين دانشگاه همراه شد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2522&tab=rooz