نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
هشدار شديد ارتش چين به آمريكا درباره رزمايش واشنگتن-سئول


تاریخ: ۲۲ مرداد ۱۳۸۹

به گزارش فارس، روزنامه "ليبريشن آرمي ديلي " به قلم "لوو يوان "، ژنرال چيني درباره برگزاري رزمايش مشترك جديد آمريكا و كره‌جنوبي بشدت هشدار داد.
در اين مقاله انتقادي كه به صراحت از رزمايش آمريكا انتقاد كرده است، بشدت به موضع واشنگتن كه با حق حاكميت آبي چين در تضاد است، اعتراض شده است.
ژنرال لوو يوان در اين مقاله نوشت: كشور [چين] به احترام نياز دارد همانطور كه ارتش به آن نياز دارد. اگر كسي مرا نيازارد من نيز او را نمي‌آزارم ولي اگر اين كار را كرد ناچارم او را بيازارم.
اين ژنرال چيني كه در انتقاد از آمريكا اين كلمات را نگاشت است، افزود: اين واژه‌ها براي ملت چين و ارتش اين كشور كلماتي توخالي محسوب نمي‌شود.
بنا بر اين گزارش، مقاله مذكور اين روزنامه چيني كه زير نظر ارتش اين كشور قرار دارد و مواضع آن را منتشر مي‌كند، بر پاسخ دادن و واكنش قاطع چين به اعزام ناو‌هاي هواپيمابر [اتمي] آمريكا به منطقه رزمايش [در آب‌هاي جنوبي چين] تاكيد و اعلام شده است كه اين اقدام آمريكا "هيبت " چين را زير سوال مي‌برد.
مانور مشترك نظامي آمريكا و كره جنوبي 25 تا 28 ژوئيه در درياي ژاپن برگزار شد در حالي كه پيش از اين "يانگ جيه چي " وزير خارجه چين در ديدار با همتاي آمريكايي خود مخالفت شديد پكن را با برگزاري رزمايش مشترك آمريكا و كره‌جنوبي در درياي زرد اعلام كرده بود.
پس از اين و به دنبال افزايش تنش‌هاي ديپلماتيك ميان چين و آمريكا، نيروي هوايي پكن در پاسخ به اين رزمايش، مانور نظامي گسترده‌اي در نزديكي آبهاي درياي زرد برگزار كرد و درباره آن تبليغات رسانه‌اي فشرده‌اي به راه انداخت.
در همين ارتباط آمريكا هنوز درباره برگزاري رزمايش آتي، تاريخ معيني را اعلام نكرده است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=254&tab=rooz