نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
حريري گزينه مناسبي براي خارج كردن لبنان از بحران ها نيست
دبيركل حزب الله لبنان گفت كه استعفاي وزيران گروه هشت مارس (حزب‌الله و همپيمانان آن) به خاطر ناتواني دولت "سعد حريري " در حمايت از لبنان صورت گرفت و اين گروه نمي‌خواهد وي را نامزد تصدي پست نخست وزيري آينده كند.


به گزارش فارس، سيد "حسن نصرالله " دبيركل حزب‌الله لبنان در ابتداي سخنراني مهم خود در زمينه آخرين تحولات لبنان كه به طور مستقيم از شبكه تلويزيوني "المنار " لبنان پخش شد، با اشاره به موضوع دادگاه بين المللي ويژه رسيدگي به پرونده ترور "رفيق حريري " نخست وزير اسبق لبنان و روند پيگيري فعاليت‌هاي آن گفت: ما شفاف اعلام كرديم كه با صدور راي دادگاه بين‌المللي رفيق حريري نخست وزير اسبق لبنان مخالف هستيم زيرا اين راي از طرف آمريكا و اسرائيل صادر شده است.


*مطالبات سه‌گانه حزب‌الله در خصوص موضوع دادگاه حريري

دبيركل حزب‌الله گفت: همه كساني كه به لبنان مي انديشند، بايد با صدور راي اين دادگاه مخالفت كنند زيرا در آن واقعيتي وجود ندارد.

وي با تشريح مطالبات سه‌گانه گروه هشت مارس (حزب‌الله وهمپيمانان آن) تصريح كرد: ما خواستار لغو حمايت و پشتيباني مالي لبنان از دادگاه بين‌المللي، خروج قضات لبناني از دادگاه و قطع روابط دولت لبنان با اين دادگاه بوده‌ايم و بر تحقق اين مطالبات اصرار داشته‌ايم.

سيد حسن نصرالله افزود: اين مطالبات ما نمي‌تواند براي دادگاه بين‌المللي مانعي ايجاد كند زيرا اگر قضات لبناني خارج شوند آنها مي‌توانند قضات ديگري را از كشورهاي ديگر جايگزين آنها كنند و مي‌توانند در صورت قطع حمايت مالي لبنان، منابع ديگري را جايگزين آن كنند. اين مطالبات ما نمي تواند مانع دادگاه شود يعني به اعتقاد ما، اين وظيفه دولت لبنان است كه از كساني كه مي‌خواهند به امنيت ملي كشور لطمه بزنند، حمايت نكند.

وي تصريح كرد: اين سه محوري است كه ما همواره بر آن پافشاري كرده و اصرار داريم زيرا معتقديم كه اين سه شرط موجب نمي شود كه دادگاه متوقف شود.


* موافقت عربستان با شروط حزب‌الله

دبيركل حزب‌الله گفت: اما به يك راه حل ميانه رسيده نشد. عربستان گفت كه با اين شروط ما موافق است اما آقاي سعد حريري با مطالبات ما بازهم مخالفت كرد و اصرار داشت كه همكاري دولت با دادگاه متوقف نخواهد شد و قضات با دادگاه همكاري كنند.

وي گفت: طرف لبناني تاكيد كردند كه موافق اين سه محور مقاومت موافق هستند اما تاكيد مي كردند كه موضوع سري بماند و به رسانه‌ها درز نكند و ما و همپيمانان ما فقط از آن مطلع باشيم.

دبيركل حزب‌الله گفت: فرصت‌هاي سازنده‌اي در اين خصوص فراهم شد و "بشار اسد " رئيس جمهوري سوريه حمايت كرد اما سفر عبدالله بن عبدالعزيز شاه عربستان به آمريكا و مداواي وي در آنجا موجب شد كه روند سازنده‌اي كه عربستان و سوريه دنبال مي كردند، متوقف شود و كار به كندي پيش برود.

وي تصريح كرد: ظرف چند هفته گذشته نيز مطلع شديم كه شاه عربستان تحت عمل جراحي قرار گرفته است و پس از آن هم اعلام شد كه همكاري عربستان و سوريه و طرح اين دو كشور متاسفانه به نتيجه نرسيده است.

سيد حسن نصرالله گفت: در همين بين هم به ما خبر رسيد كه سعد حريري به واشنگتن سفر كرده و ديدارهايي با مسئولان آمريكايي و عربستان داشته است و با وجود اينكه مطالبات ما به ايشان منتقل شده بود، باز هم حريري پافشاري كرده و گفته بود كه دولت لبنان روابط خود را با دادگاه متوقف نمي‌كند.

وي تصريح كرد: در طول اين هفته‌هاي اخير مذاكرات فشرده‌اي وجود داشت و از همه اين كشورها تشكر مي‌كنم كه تلاش هاي زيادي را داشتند هرچند كه تا اين لحظه نتيجه‌اي نداشته‌اند.


* كناره‌گيري ناگهان عربستان از ميانجيگري براي حل بحران لبنان

دبيركل حزب‌الله لبنان گفت: عربستان با سوريه در روزهاي اخير تماس گرفته و گفت كه ما نمي توانيم ديگر اين درخصوص ميانجيگري داشته باشم و پاي خود را كنار كشيدند يعني به صورت ناگهاني پاي خود را عربستان عقب كشيدند.


*خروج از دولت حريري قانوني بود

نصرالله ادامه داد: همچنين به ما گفته شد كه صدور راي دادگاه زودتر اعلام مي شود و همين روزها اعلام خواهد شد و ما در مذاكرات مفصل خود داشتيم، به اين نتيجه رسيديم كه بايد از دولت خارج شويم و اين دولت منحل شود. البته اين كار ما كاملا در چارچوب قانون اساسي بود.


*دخالت‌هاي آمريكا و اسرائيل مانع حل بحران لبنان شد

دبيركل حزب‌الله لبنان با اشاره به تلاش‌هاي دمشق و رياض براي حل مشكل لبنان ، آمريكا و رژيم صهيونيستي را عامل اصلي شكست طرح مشترك اين دو كشور درباره اوضاع لبنان دانست.

وي افزود: برخي مي‌پرسند كه چرا اوضاع اينگونه و وضعيت به اينجا كشيده شد كه در جواب بايد گفت: 1- آمريكايي‌ها و صهيونيست‌ها مخالف ميانجي‌گري كشورهاي عربي و از جمله سوريه و عربستان بودند، آنها معتقد بودند فضاي بسيار خوبي براي دستيابي به تفاهم ميان لبناني‌ها بوجود آمده و اين فضا مي‌تواند مسئله ترور رفيق حريري نخست وزير اسبق لبنان را حل كند؛ امري كه اصلا به نفع آنها نبود و ‌به همين دليل وقتي ديدند چنين فضايي بوجود آمده، به سرعت وارد عمل شدند و به عربستان و سوريه هشدار دادند كه اين موضوع بايد از طريق تل‌آويو - واشنگتن حل شود و اين نكته‌اي است كه بايد به آن توجه ويژه داشت.

دبيركل حزب الله لبنان ادامه داد : آمريكايي‌ها و صهيونيست‌ها براي دادگاه برنامه‌ريزي كرده بودند و تلاش داشتند تا با متهم كردن مقاومت و حزب‌الله به اهداف خود برسند.

2- اين موضوع تنها مختص آمريكايي‌ها و صهيونيست‌ها نبود بلكه در داخل لبنان نيز احزاب و گروه‌هايي وجود داشته و دارند كه نمي‌خواستند و نمي‌خواهند تلاش‌هاي عربستان و سوريه به نتيجه برسد و سخنان ناپسندي پشت سر "عبد الله بن عبدالعزيز " پادشاه عربستان بر زبان آوردند كه به نظر نمي‌رسد، كار شايسته‌اي باشد.

3- موضوع سومي كه بايد به آن توجه داشت، مسئله آقاي سعد حريري و گروه وي است كه در اين زمينه، بي‌تقصير نيست. آقاي سعد حريري پيش از اين از توافقات صورت گرفته و تلاش‌هاي به نتيجه رسيده عربستان - سوريه سخن گفته بود، ‌اما چه شد كه بعدا موضع خود را تغيير داد. اين امر اين جاي سوال دارد. چرا آقاي سعد حريري بايد سخناني را بر زبان آورد كه تنش‌هايي را در لبنان ايجاد كند و اين نكته‌اي است كه نمي‌توان به راحتي از آن گذشت و اين جاي سوال بزرگي دارد و اين سوالي است كه براي همه لبناني‌هاي نگران لبنان و آينده آن مطرح است.

4- به اعتقاد من، آقاي حريري و گروه وي از ابتدا درك عميقي از اقدامات و تلاش‌هاي عربستان - سوريه نداشتند و متوجه نبودند اين دو كشور تحت چه فشارهاي سنگيني از سوي آمريكا قرار دارند و اگر ايشان و گروهش منافع ملي لبنان را درك مي‌كرد و به آنها توجه داشت، دست به چنين اقدامي نمي‌زد و البته، اين نتيجه‌اي است كه شخص بنده از عملكرد و فعاليت‌هاي سعد حريري در طول آن مدت به آن رسيدم، به نظر من جريان "المستقبل " به رهبري سعد حريري كارآمدي لازم را نداشت تا مشكلات لبنان را حل كند.

5- آقاي حريري پس از بازگشت از آمريكا گفت كه درخواست‌هايي ارائه داده كه در صورت تحقق، موفقيت‌هايي براي ملت لبنان رقم خواهد زد، اما به اعتقاد ما، اين درخواست‌ها هيچ‌‌كدام به نفع ملت لبنان نيست.

دبيركل حزب الله لبنان افزود: سعد حريري بر داشتن رابطه با دادگاه بين‌المللي تاكيد دارد در حالي كه چون دادگاه بين‌المللي در مسير نادرست و بر خلاف حقيقت حركت مي‌كند، بنابراين به نظر ما نبايد با آن رابطه داشت. ما بايد اجازه دهيم خود مردم تصميم بگيرند و قضاوت كنند و منافع خود را تشخيص دهند؛ نه اين كه منافع گروهي را بر منافع ملي ارجحيت داد.

وي افزود: جريان سعد حريري بايد منافع حزبي خود را كنار بگذارند و لبنان را به سوي فتنه، آشوب و هرج و مرج سوق ندهند و در اين زمينه، دلايل و شواهد و قرائن لازم جهت اثبات اين ادعاها وجود دارد.

سيد حسن نصرالله گفت: اجازه دهيد براي فهم بيشتر موضوع، به مسئله شاهدان دروغين اشاره كنم كه موضوع بسيار مهمي است، چون به خاطر اين شاهدان دروغين، مردم عادي و افسران نظامي بسياري بازداشت و به زندان افتادند، روابط دمشق - بيروت بهم ريخت و بدترين و سخت‌ترين جنگ يعني جنگ ميان مذاهب بر مبناي همين شاهدان دروغين در لبنان درگرفت و حتي انتخابات پارلماني‌ ما هم تحت تاثير اين موضوع قرار گرفت و چون موضوع ملت و دولت لبنان است، بنابراين پرداختن به آن بسيار مهم مي‌نمايد و براي بررسي اين موضوع، نبايد به ديگران اجازه دخالت داد يا اين كه براي حل اين موضوع به بيگانگان پناه ببريم. ما دادگاه‌هاي داخلي و از جمله دادگاه عالي داريم كه معتقديم بايد به اين موضوع رسيدگي كنند.

وي گفت: ما معتقديم دموكراسي توافقي مي‌تواند مشكل گشا باشد و ما را از روي آوردن و كمك گرفتن از از نهادهاي بين المللي بي‌نياز كند، به اعتقاد ما، بايد به لبناني‌ها فرصت داده شود تا پرونده شاهدان دروغين را كاملا بررسي كنند. دادگاه عالي بايد شاهدان دروغين را فرا بخواند و به همه چيز به شكلي دقيق رسيدگي كند كه اين امر، به نفع لبنان است.

دبيركل حزب‌الله گفت: اينكه چرا بر اين موضوع تاكيد داريم، اين است كه چون حقيقت وابسته به اين موضوع است. ما امروز ديديم كه شبكه تلويزيوني "الجديد " لبنان تصاويري را در مورد شهادت يكي از شاهدان دروغين - كه يكي از مهمترين شاهدان دروغين نيز بشمار مي‌آمد- پخش كرد. نوارهاي صوتي و ويدئويي پخش شده نشان مي‌دهد كه شهادت اين شاهد، ساختگي است و كساني كه اين گفته را باور نمي‌كنند، مي‌توانند دوباره نوارها را بازبيني كنند و ببينند كه آنها چگونه در سخنان خود صرفا بر حزب‌الله و وارد آوردن اتهام به آن تاكيد مي‌كنند و به اين طريق خواسته‌اند كه بگويند كه اين حزب‌الله است كه واقعا در ترور رفيق حريري دست داشته است، درحالي كه همه مي‌دانند رژيم صهيونيستي تا چه اندازه در دستگاه‌هاي اطلاعاتي و هم‌چنين ارتباطي لبنان نفوذ داشته است.

سيد حسن نصرالله گفت: سوال ما اين است كه چگونه با اين سخنان ساختگي و اتهامات ساختگي، حزب‌الله را متهم مي‌كنند. به اعتقاد ما، اين سخنان از دفتر سعد حريري منتشر شده است چون همه مي‌دانيم كه حريري چند وقت پيش با "محمد صديق " گفت‌وگوهايي داشت و بر اين اساس است كه مي‌گوييم آمريكا و رژيم صهيونيستي پس از تلاش‌هاي بسيار، موفق شدند تلاش‌هاي عربستان و سوريه را ناكام سازند.
دبيركل حزب‌الله لبنان با اشاره به اينكه مخالفان دولت خواهان بازگشت حريري به دولت نيستند،‌ تصريح كرد كه ادامه همكاري با دولت قبلي حريري به نفع لبنان نبود.


* مخالفان خواهان بازگشت حريري به دولت نيستند

دبيركل حزب‌الله لبنان با اشاره به اينكه مخالفان دولت خواهان بازگشت حريري به دولت نيستند،‌ تصريح كرد كه ادامه همكاري با دولت قبلي حريري به نفع لبنان نبود.

سيد حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به بررسي ناديده گرفتن حقوق ملت لبنان از سوي دولت اين كشور پرداخته و تاكيد كرد: ما نمي‌توانستيم با چنين دولتي همكاري كنيم، ما به فكر منافع لبنان هستيم و در اين خصوص بر كشورهاي ديگر تكيه نمي‌كنيم، قانون اساسي نيز ابزار لازم را در اين زمينه در اختيار ما قرار داده است و ما مخير به همكاري يا عدم همكاري با دولت هستيم.

وي همچنين به موضوع فساد در ميان برخي وزاري گروه 14 مارس اشاره و تصريح كرد كه اين طبيعي است كه آنها به اين ترتيب مي‌خواهند كه اوضاع را بر اساس خواسته‌هاي خود پيش ببرند.

نصرالله نكته ديگر در سخنراني خود را اينگونه مطرح كرد كه دولت حريري از اينكه بخواهد مانع از صدور رأي دادگاه حريري شود، عاجر و ناتوان بود،‌ دولت حتي وقاحت را به جايي رساند كه قاضيان لبناني را وارد اين دادگاه كرده است، آنها با اين اقدام قصد دارند تا بتواند افراد مختلفي را كه در اين زمينه گناهي هم ندارند، بازداشت كنند.


* گروه 14مارس با تكيه به بيگانه قصد ويران كردن لبنان را دارد

دبيركل حزب‌الله لبنان تصريح كرد كه گروه 14مارس مي‌خواهد با تكيه بر خارج از لبنان اين كشور را از داخل ويران كند و آن را به فروپاشي و انحطاط بكشاند.

نصرالله گفت: اگر غرب تمام امكانات خود را براي كشاندن ما‌ به جنگ داخلي و مذهبي به كار برد، موفق نخواهد بود و حزب‌الله اين موضوع را خط قرمز خود مي‌داند.


*فتنه مذهبي و داخلي خط قرمز مقاومت است

دبيركل حزب‌الله تاكيد كرد: اگر غرب تمام امكانات خود را براي كشاندن ما‌ به جنگ داخلي و مذهبي به كار برد، موفق نخواهد بود و حزب‌الله اين موضوع را خط قرمز خود مي‌داند.

‌سيد حسن نصرالله در ادامه سخنراني مهم خود كه به طور مستقيم از شبكه المنار لبنان پخش مي شد، به موضوع ارتباط برخي از عناصر دادگاه بين‌المللي حريري با سازمان‌هاي جاسوسي كشورهاي مختلف اشاره كرد و گفت كه به اين ترتيب ما نمي‌توانستيم با چنين دادگاهي تعامل و همكاري خود را ادامه دهيم.

نصرالله به موضوع صدور احتمالي حكم اوليه دادگاه حريري نيز اشاره كرد و گفت كه از بعد از صدور اين حكم ممكن است افراد عادي در خيابان‌هاي لبنان راه بروند،‌ اما ناگهان از سوي نيروهاي امنيتي بازداشت شوند، بنابراين ما ساقط كردن رأي دادگاه را بخشي از مسئوليت خود مي‌دانيم.


*ادامه همكاري با دولت حريري به نفع كشور نيست

وي ادامه داد: البته اگر دولت در اين زمينه صادق و مسئوليت‌پذير بود، ما همكاري با اين دولت را باعث افتخار خود مي‌دانستيم و به اين همكاري خود ادامه مي‌داديم اما واقعيت‌ها در لبنان نشان داد كه ادامه همكاري با اين دولت به نفع كشور نيست.

دبيركل حزب‌الله استعفاي وزراي مخالف دولت را قانوني و منطقي خواند و تصريح كرد كه اين گروه دست به شورش و آشوب خياباني نزده است بلكه از حق قانوني خود استفاده كرده و كسي در اين زمينه نمي‌تواند مخالفان دولت را ملامت كند.

نصرالله تصريح كرد: البته ما در مقاومت به مسئوليت‌هاي خود پايبند هستيم و از تهديدهايي كه در اين زمينه عليه ما مطرح مي‌شود، نمي‌ترسيم، همان طور كه پيش از اين از تهديدهاي نظامي و حملات نظامي نترسيديم. آنهايي بايد در اين زمينه نگران باشند كه بر كشورهاي خارجي تكيه كرده‌اند، چرا كه‌ آنها در نهايت شرمنده و ذليل خواهند بود.

دبيركل حزب‌الله با اشاره برنامه‌ها و توطئه‌هاي كشورهاي مختلف در زمينه بروز جنگ داخلي در لبنان گفت: اگر اين كشورها تمام امكانات خود را بسيج كنند تا حزب‌الله را به جنگ داخلي و فتنه مذهبي بكشانند، كور خوانده‌اند و حزب‌الله اين موضوع را خط قرمز خود مي‌داند.

وي در مورد موضع‌گيري‌هاي هشت مارس در آينده اين كشور و موضوع انتخاب نخست‌وزير آينده براي لبنان گفت كه نشست‌هاي گسترده‌اي در ميان اين گروه براي بررسي اين موضوع در روزهاي آينده برگزار خواهد شد،‌ اما مهم اين است كه آنچه براي آمريكا در اين زمينه اهميت دارد، رسيدن به منافع دولت خود و منافع رژيم صهيونيستي است و ما بايد اين موضوع را مورد توجه قرار دهيم.


*كساني كه به واشنگتن دلخوش كرده‌اند شرمسار خواهند شد

به گزارش فارس ، دبيركل حزب الله لبنان با اشاره به اتكاي جريان حاكم لبنان به غرب گفت: كساني كه به خارج از لبنان يعني واشنگتن، تل‌آويو و اروپا دلخوش كرده‌اند، در نهايت شرمنده خواهند شد.

سيد حسن نصرالله دبيركل حزب الله لبنان در ادامه سخنان خود گفت: اين را هم بگويم كه همه دنيا فهميده‌اند كه آمريكا مسئول تلاش و رايزني با گروه‌هاي لبناني است تا نخست وزيري را بر مسند قدرت بنشانند كه مد نظر آنها باشد و منافع آنها را تامين كند و به همين دليل است كه كلينتون در اين روزها با افراد مختلف تماس گرفته و شاهد دخالت منطقه‌اي و بين المللي براي نخست وزير لبنان بوده‌ايم و اين موضوعي است كه بايد به آن توجه كرد كه آنها به منافع خود مي‌انديشند و منافع اسرائيل را در نظر مي‌گيرند.

وي افزود: اين چه كسي نخست وزير لبنان شود و سكان امور به دست چه كسي داده شود، موضوعي است كه بايد لبناني براي آن تصميم گيري كنند و بالطبع ملت لبنان بايد درپي انتخاب فردي باشند كه احترام به قانون اساسي و حفظ امنيت و جلوگيري از بروز هرج و مرج و فتنه برايش در اواويت باشد.

دبيركل حزب الله لبنان با اشاره به صرف هزينه‌هاي ميلياردي غرب براي روي كار آوردن نامزدهاي مورد نظر خود در پارلمان لبنان گفت: در انتخاباتي كه در گذشته داشتيم برخي از كشورهاي غربي ميلياردها دلار به لبنان تزريق كردند تا نمايندگان وابسته به ‌خود را وارد لبنان كنند و با نفوذ در پارلمان در انتخاب نخست وزير دخيل باشند. بعد از ظهر امروز هم شنيديم سفير آمريكا در لبنان با يكي از نمايندگان لبنان ديدار داشته است، چرا اين ديدارها بي‌شك جاي سوال دارد.


* محور آمريكا و اسرائيل در صدد روي كار آوردن مجدد حريري است

سيدحسن نصرالله افزود: آشكار است كه آنها به دنبال دخالت در لبنان و فشار بر مردم لبنان هستند و محور آمريكا – اسرائيل مي‌خواهد بار ديگر سعد حريري را بر مسند قدرت بنشاند، اما آمريكايي‌ها باز هم مرتكب اشتباه مي‌شوند، آنها فكر مي‌كنند مي‌توانند اينگونه در امور لبنان دخالت كنند، ما در آخرين ساعات شنيديم كه "عمر كرامي " به عنوان نامزد نخست وزيري معرفي شده، اما برخي كشورها نمي‌خواهد او به نخست وزيري لبنان انتخاب شود و به هيمن دليل مي‌گويند كه چنين چيزي اصلا مطرح نشده است.


*كيفر خواست با هدف فتنه و آشوب در لبنان صورت مي‌گيرد

دبيركل حزب الله لبنان تصريح كرد، در اينجا اين سوال مهم مطرح مي‌شود كه چرا آقاي بلمار مي‌خواهد كيفر خواست را مطرح كند، اگر كيفر خواست آنگونه كه گفته‌اند عليه حزب الله باشد، از نظر ما مردود است و زمان صدور حكم اوليه نيز جاي سوال دارد، چون اين گونه به نظر مي رسد براي زمان صدور اين حكم برنامه ريزي شده است، چرا آخر هفته يا روزهاي گذشته اين حكم را اعلام نكردند، چرا مي‌خواهند اين حكم را فردا اعلام كنند كه همزمان است با آغاز رايزني براي تشكيل دولت لبنان، بي‌شك آنها به اين طريق مي‌خواهند اينگونه فتنه و آشوب و هرج و مرج را در كشور ايجاد كنند.


* گزينه‌هاي فراروي آينده

وي افزود: آنها برنامه‌ ريزي كرده‌اند كه وقتي دولت لبنان و نخست وزير لبنان انتخاب مي‌شود، راي خود را اعلام كنند تا لبنان را وارد هرج و مرج سياسي نمايند. روزهاي آينده ما چند گزينه بسيار مهم پيش رو داريم كه اولين مشاوره‌هاي ميشل سليمان با پارلمان در مورد انتخاب نخست وزير است و ديگري صدور راي اوليه دادگاه.

دبيركل حزب‌الله لبنان گفت: به نظر ما زمان صدور راي دادگاه برنامه ريزي شده است تا با زمان انتخاب نخست وزير همزمان باشد و به اين طريق گروه‌هاي مختلف لبناني را درگير كنند اما موضوع مشاوره‌هاي ميشل سليمان رئيس جمهور لبنان با پارلمان موضوعي كاملا داخلي و همچنين طبيعي است و در اين موضوع نمايندگان پارلمان بايد با هم رايزني كنند و نظر خود را در مورد انتخاب نخست وزير بدهند و بالطبع ما هم نظر خود را در اين باره بدهيم و در اين راه حتي اگر نتيجه مذاكرات و رايزني‌ها مطابق خواسته‌هاي ما نبود، باز پذيرفته شدني است، اما حكم دادگاه موضوعي ديگر است و ما نظر خود را صراحتا درباره آن بيان خواهيم كرد.

سيدحسن نصرالله روزهاي آينده را روزهاي سخت و سرنوشت سازي توصيف كرد و افزود: در اين روزها دولت لبنان بايد تشكيل شود. اگر به گذشته‌ها توجه كنيم بايد از آن درس‌هاي بسياري فرا بگيريم و حزب‌الله در خصوص مشاركت در دولت مواضع خود را دارد و به اعتقاد ما هر دولتي كه در لبنان تشكيل مي‌شود بايد مسئوليت‌پذير باشد و به مسئوليت‌هاي ملي و ميهني خود پايبند باشد، ما نمي‌پذيريم كه دولتي در لبنان بر سركار بيآيد كه در برابر مسئله شاهدان دروغين سكوت كند و اين اصلا مورد پذيرش حزب الله نيست و اين براي ما غيرممكن است و حزب الله نمي‌تواند در برابر مسئله شاهدان دروغين و فساد مالي سكوت كند و در برابر اين موضوع ايستادگي خواهد كرد.

وي تصريح كرد: آنها به دنبال حل موضوعات لبنان نيستند. آنها مي‌خواهند وارد لبنان شوند و گروه‌هاي لبناني را رو در روي هم قرار دهند و نمونه آن، ناكام كردن تلاش‌هاي رياض و دمشق است.

سيد حسن نصرالله گفت: درخصوص راي دادگاه، آخرين موردي كه بايد بگويم اين است كه بعضي از مردم به ما مي گويند، مقاومت كنيد و منتظر بمانيد تا راي دادگاه صادر شود و سپس مواضع خود را مطرح كنيد.


* هرگز در برابر راي دادگاه حريري سكوت نخواهيم كرد

وي افزود: اما اعتقاد ما غير از اين است. ما نبايد در برابر راي دادگاه ساكت باشيم و نظاره‌گر باشيم چون به نظر ما، راي دادگاه برپايه ظلم و جور صادر مي شود. چرا بايد حزب‌الله اجازه دهد آبرويش از سوي اين دادگاه برده شود.

سيد حسن نصرالله گفت: بي شك ما در اين زمينه با همپيمانان منطقه‌اي خود مثل تمام كشورهاي ديگر مشورت مي‌كنيم. ما نمي‌توانيم نظاره‌گر باشيم و اجازه دهيم آبروي ما را ببرند.


*عاملان ترور حريري بايد مجازات شوند

وي افزود: ما معتقديم عاملان ترور حريري بايد مجازات شوند و آنها در آينده به اشتباه خود پي خواهند برد و ما در آينده گام‌هاي خود را بر مي‌داريم و برنامه‌هاي خود را در صورت صدور چنين رايي بيان خواهيم كرد.

دبيركل حزب‌الله گفت: بي شك، هرج و مرج حاكم بر لبنان، حاصل منافع بيگانگان در اين كشور است، از جمله ترور رفيق حريري و برپا كردن اين فتنه. آنها كساني هستند كه مي‌خواهند لبناني‌ها با هم بجنگند و به جاي تفاهم و زندگي مسالمت آميز رو در روي هم قرار گيرند.

وي افزود: ما در سخت‌ترين شرايط در سال‌هاي گذشته ملاحظه كرديم كه آمريكا هيچ‌گاه پشتيبان لبنان نبود و اين موضوع در مورد تمام منطقه خاورميانه صدق مي‌كند.


* آمريكايي‌ها به دنبال منافع خود در منطقه هستند

دبيركل حزب‌الله گفت: آنها براي خاورميانه برنامه‌ها دارند و از جمله مي‌توان به خاورميانه جديد اشاره كرد و همچنين جنگ‌هايي كه به راه انداخته‌اند؛ چون در اين منطقه بدنبال اهداف خود هستند و كساني كه به آنها دل خوش كرده‌اند، در اشتباه هستند و اميدواريم كه در دامن اين فتنه‌ها نيفتند.

وي تصريح كرد: من خطاب به اين افراد مي‌گويم، دوستان عزيز بياييد اشتباهات خود را اصلاح كنيد و از خدا مي‌خواهم كه به رهبران لبنان قدرت مسئوليت پذيري و درك واقعيت‌ها را بدهد.


* استقبال از انقلاب مردم تونس

سيد حسن نصرالله در پايان سخنراني خود از قيام مردم تونس در سرنگوني دولت اين كشور استقبال كرد و آن را انقلاب ، انتفاضه و قيام تاريخي خواند.
وي تاكيد كرد، اينها " غرب " با وجود اينكه رئيس جمهور تونس در طول اين سال‌ها به آنها خدمت كرد، راضي نشدند كه حتي او را به كشورشان پناه بدهند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=255&tab=bargozide