نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
نطق داغ حمید رسایی در صحن علنی


تاریخ: ۱۶ دي ۱۳۸۹

اظهارات روز گذشته كاظم دلخوش نماينده صومعه‌سرا كه خود را سرباز لاريجاني خواند و تأكيد كرد كه حاضر است اين موضوع را با خون خود بنويسد، با واكنش رسايي مواجه شد و پس از آن بار ديگر، دلخوش اظهارات تندي عليه رسايي مطرح كرد و به‌طور تلويحي او را به افشاي پرونده‌هايي در دادگاه ويژه روحانيت تهديد كرد.

رسايي در مقابل اين اظهارات از رئيس مجلس خواست كه به او اجازه پاسخگويي بدهد كه با اين درخواست موافقت نشد و علي لاريجاني در مورد علت موافقت نكردن با اين درخواست نيز گفت دلخوش در مورد رسايي مطلبي نگفته است.

با اين حال، حميد رسايي شب گذشته را تا صبح در هيئت رئيسه مجلس متحصن شد تا مشروح مذاكره جلسه علني روز سه‌شنبه را دريافت كند اما جهانبخش محبي‌نيا عضو هيئت رئيسه نيز با درخواست نماينده مردم تهران در مجلس موافقت نكرد.

با اين حال، حميد رسايي در جلسه روز چهارشنبه مجلس از وقت نطق فاطمه آليا استفاده كرد و انتقادات مهمي در مورد نحوه اداره جلسه بيان كرد.

رسايي با بيان اين كه سخنان خود را خطاب به علي لاريجاني رييس مجلس بيان مي كند، از اختصاص ندادن وقت 10 دقيقه اي بر اساس ماده 77 آيين نامه داخلي مجلس به وي از سوي لاريجاني انتقاد كرد و گفت: حال كه اجازه نداديد سخن بگويم، اكنون لطف كنيد و بشنويد.

رسايي با تشكر از فاطمه آليا به واسطه اين كه وقت نطق خود را به وي داده است، در ادامه به روند اصلاح ايرادات شوراي نگهبان به ماده 80 برنامه پنجم توسعه به عنوان موضوع مورد اختلاف كارشناسان، مجلسيان و دولت اشاره كرد و گفت:‌ خيلي از همكاران و رييس مجلس تمام تلاش خود را به كار بستند تا آنگونه كه خود مي پسندند اين بخش از برنامه اصلاح شود اما اكثريت مجلس اين گونه صلاح نديد.

وي افزود: آقاي توكلي در جلسه روز گذشته پيشنهادي را مطرح كرد كه به تصويب رسيد اما از آنجا كه حضرتعالي اصرار داشتيد كه مصوبه مطابق ميلتان اصلاح شود اجازه طرح پيشنهاد ديگري را داديد.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در ادامه به درخواست مكرر خود و حدود 10 تن از نمايندگان مجلس نظير آقايان قرباني، كوچك زاده ، شهرزاد و... در مدت دو ساعت براي طرح تذكر نقض قانون اساسي و اخطار قانون اساسي اشاره كرد و گفت: لاريجاني بر خلاف مواد مصرح در آيين نامه اجازه طرح تذكر را به نمايندگان نداد و از اين رو خلاف قانون عمل كرده است.

وي با اشاره به اين كه در ساعت 17 و 11 دقيقه ديروز اجازه طرح تذكر در جلسه علني را يافته است اظهار داشت: وقتي كه بنده تذكراتم را بيان مي كردم شما (لاريجاني) بارها وارد سخن بنده شديد و به بهانه اتمام وقت - كه وقت تمام هم نشده بود- اجازه اخطار قانون اساسي را به من نداديد.

رسايي، اظهار نظر دلخوش، در جلسه علني ديروز با بيان 'ما سرباز شما (لاريجاني) هستيم' را نيز مورد توجه قرار داد و گفت: بنده هم وقتي پس از دو ساعت اجازه سخن گفتن يافتم خطاب به شما گفتم كه بنده و خيلي از دوستان سرباز شما نيستيم هرچند شما را دوست داريم ولي اين دليل نمي شود كه ما را دو ساعت براي طرح تذكر معطل نگه داريد.

وي در ادامه با مروري بر مفاد ماده 77 آيين نامه مجلس در ارتباط با حق 10 دقيقه اي نمايندگان براي ايراد تذكر در دفاع از خود پس از انتساب نسبت سوء به آنها خطاب به لاريجاني تصريح كرد:‌ شما ديروز اجازه اين كار را به آقاي دلخوش داديد، در حالي كه بنده به كسي اهانت نكرده بودم، من فقط اظهارات وي را نقل كرده بودم و چيزي كه او گفته بود را گفتم؛ اما شما به همان دلايلي كه همه مي دانند به وي اجازه تذكر ماده 77 را داديد درحالي كه نام وي در ليست تذكر مربوطه ذكر نشده بود.

به پرونده مختومه خود در دادگاه روحانيت افتخار مي كنم

به گزارش ايرنا، نماينده مردم تهران، ري و شميرانات در مجلس خاطرنشان كرد: آقاي دلخوش در تذكر ديروز خود نه تنها تلويحا بلكه صراحتا اعلام كرد كه با خونش مي نويسد كه سرباز شماست و براي دومين بار پشت تريبون در رابطه با پرونده بنده در دادگاه ويژه روحانيت و جريانات روز قدس سخن گفت كه حتي شما خود گفتيد كه رسايي به من تذكر داده ، شما چرا اين حرفها را مي زنيد؟

وي با اشاره به درخواست خود براي طرح تذكر ماده 77 گفت: شما (لاريجاني) اجازه بيان تذكر را به من نداديد و گفتيد كه آقاي دلخوش كه درباره شما صحبت نكرده بود و ميكروفن بنده را قطع كرديد؛ انگار شما فراموشي گرفته ايد؟!

عضو كميسيون فرهنگي مجلس خاطرنشان كرد: بار قبل نيز كه آقاي دلخوش چنين اتهامي را مطرح كرد قصد تذكر را داشتم كه آقاي ابوترابي فر وساطت كردند و به احترام ايشان چيزي نگفتم.

وي خطاب به رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: تا چه زماني بايد در برابر سربازان شما سكوت كنم؟

رسايي با بيان اين كه به پرونده مختومه خود در دادگاه ويژه روحانيت افتخار مي كند افزود: در اين پرونده يك مفسد اقتصادي و دوستانش به دليل پيگيري اقدامات آنها از من شكايت كرده بودند كه دادگاه ويژه روحانيت در كمال ناباوري مرا محكوم كرد و اين در حالي بود كه شاكي پرونده مدت يك سال و نيم زندان قطعي به واسطه جرايم ارتكابي دارد و اكنون دو سال و نيم است كه فراري است.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به اين كه فرد متخلف روزنامه اي دارد كه در طول دو سال و نيم گذشته منتشر شده است، تصريح كرد: هيات نظارت بر مطبوعات هم فقط به دليل روابط سياسي به او حتي يك تذكر نداده است.

وي افزود:‌اين موضوع، موضوع سوالم از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي است كه در روزهاي آينده مطرح خواهد شد.

اين نماينده مجلس هشتم در ارتباط با فرجام پرونده خود در دادگاه ويژه روحانيت نيز گفت:‌ با پيگيري مراكز عالي نظام و مسوولان دادگاه مشخص شد كه اين حكم بر خلاف موازين صادر شده است و لذا من در اين پرونده تبرئه شدم.

* *حضور در اتاق عضو هيات رييسه

رسايي كه سخنانش با تذكر ابوترابي فر رييس وقت جلسه علني مبني بر اتمام وقت نطق همراه شده بود، اظهار داشت:‌ در اينجا سخن خويش را تمام مي كنم و 10 دقيقه خود را پشت تريبون مي گذارم براي اين كه در تاريخ ثبت شود.

وي در ادامه گفت كه شب گذشته تا صبح در اتاق محبي نيا عضو هيات رييسه مجلس بوده است از ابراز لطف محبي نيا به وي در اين مدت تشكر كرد و گفت: اما برخي دوستان در هيات رييسه كم لطفي كردند.

نماينده تهران در مجلس در ادامه به خواسته خود مبني بر دسترسي به سي دي مذاكرات مجلس اشاره كرد و گفت: تقاضاي من ارايه آن چيزي بود كه در راديو پخش شده و جالب است كه به من نماينده، سخنان خودم را نمي دهند.

** ابوترابي فر: لاريجاني با توجه آيين نامه و محدوده اختيارات عمل كرد

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي كه رياست آن زمان جلسه علني را برعهده داشت در پاسخ به سخنان رسايي گفت:‌ آقاي لاريجاني با توجه به آيين نامه و محدوده اختيارات رييس جلسه پيشنهادهاي آقايان توكلي و مصباحي مقدم را مورد بحث قرار داد.

حجت الاسلام محمد حسن ابوترابي فر با اشاره به اين كه آقاي مصباحي مقدم از صبح امروز تقاضاي طرح تذكر آيين نامه اي را داشته است افزود: آقاي مصباحي مقدم در توضيحاتشان توضيح خواهند داد كه با توجه به توافق انجام شده تصميمي را (در كميسيون تلفيق) داشتند و جلسه نيز با اين پيشنهاد همراهي داشت.

وي در ادامه با اشاره به درخواست رسايي براي در اختيار داشتن سي دي مذاكرات مجلس، در اين زمينه از نمايندگان راي گيري استمزاجي به عمل آورد.

رأي‌گيري عجيب ابوترابي‌فرد به شيوه استمزاجي براي در اختيار قرار دادن سي‌دي مذاكرات مجلس به نمايندگان با نظر خود آن‌ها، نيز با رأي عجيب‌تر نمايندگان به پيشنهاد همراه شد.

اين در حالي است كه اين رويه، بر خلاف اصل 69 قانون اساسي است كه تأكيد مي‌كند مذاكرات بايد براي عموم پخش شود، در حالي كه نتيجه رأي استمزاجي مجلس يعني منافقين هم مي‌توانند مشروح مذاكرات را كه از راديو پخش مي‌شود، ضبط كنند اما اگر يك نماينده مجلس خواست سي‌دي همان مذاكرات را به‌دليل اينكه در مجلس بوده و امكان ضبط نداشته، از مجلس بخواهد، ممكن است با نظر مخالف يكي از نمايندگاني كه در طول جلسه علني اظهانظري داشته مواجه شود و نتواند مشروح مذاكرات را داشته باشد.

همچنين اين رأي استمزاجي به اين معنا است كه برخي نمايندگان از اينكه نظرشان را ديگران متوجه شوند، واهمه دارند كه اين خلاف شأن مجلس است.

در عين حال، به‌نظر مي‌رسد رأي‌گيري استمزاجي كه خارج از چارچوب طرح و لايحه است و نتيجه آن در اين مورد، صراحتاً خلاف قانون اساسي و شأن مجلس است، براي توجيه رفتارهاي خلاف آيين‌نامه اداره كنندگان مجلس است كه در حقيقت به حجم اين رويه‌هاي غيرقانوني اضافه مي‌كند.

سخنگوي فراكسيون انقلاب اسلامي راي گيري استمزاجي امروز درباره تحويل ندادن فايل صوتي نمايندگان در جلسات علني به ديگر نمايندگان را نيز غير قانوني خواند و گفت: طبق قانون اساسي مشروح مذاكرات مجلس بايد به صورت علني در اختيار عموم قرار گيرد مگر اينكه هيات رييسه نمايندگان مجلس را جزو عموم مردم نداند.

رسايي افزود: اين راي گيري به اين معني است كه نبايد نمايندگان به مشروح مذاكرات مجلس دسترسي داشته باشند؛ يعني اينكه نمايندگان از اينكه ديگران صدايشان را شنيده اند مي ترسند.

وي اين كار را ارتكاب يك اشتباه براي پوشاندن اشتباهات ديگر هيات رييسه قلمداد كرد و آن را سبب ضعف مديريتي و ناكارآمدي مجلس دانست.

رسايي از اينكه افرادي چون مشاور رييس مجلس اقدام به تكذيب اين تحصن كرده اند انتقاد كرد و درباره اظهارات محبي نيا به خبرنگاران نيز اظهار داشت: من به عنوان يك اصولگراي واقعي اين اعتراض را داشتم تا هيات رييسه كه ادعاي اصولگرايي دارد روال خود را تغيير دهد.

 
http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2614&tab=rooz