نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
وحشت آل سعود از سايه تغيير
سرویس بین الملل مفیدنیوز :: خيزش‏هاي مردمي خاورميانه به آرامي به سواحل عربستان رسيده و مردم معترض به فساد و تبعيض خاندان حاكم بر اين كشور، خواهان تغييرات اساسي هستند.

تاریخ: ۴ ارديبهشت ۱۳۹۰

از زمان لشكركشي نيروهاي سعودي به بحرين و مشاركت اين نيروها در كشتار مردم اين كشور و نقض حقوق اساسي مردم در آزادي بيان و همچنين مقابله مسلحانه با تظاهرات مسالمت‌آميز بحريني‌ها، برخي از سازمان‌هاي بين‌المللي و تعدادي از كشورهاي مستقل بارها اعتراضشان را به اقدامات جنايتكارانه نيروهاي سعودي و بحريني اعلام و بر ضرورت خروج نيروهاي سعودي از اين كشور و توجه به حقوق و مطالبات مردمي تاكيد كرده اند.
بر اين اساس مدتي است كه خيزش‏هاي مردمي آرام آرام به سواحل عربستان رسيده و مردم عربستان به خصوص در شرق اين كشور با شركت در تظاهراتي با شعارهاي اصلاحات و تغيير، عليه فساد و تبعيض خاندان حاكم بر اين كشور اعتراض كردند.
مردم عربستان كه خواستار تغييرات ريشه‌اي در كشورشان هستند، معتقدند كه قطار تغييرات به عربستان رسيده و تمركز مقامات سعودي بر بخشش‌هاي شاهانه به جاي اصلاحات اساسي' آن هم در زماني كه انقلاب‌ها و خيزش‌هاي مردمي بسياري از كشورهاي عربي را فراگرفته است، تنها مسكن‌هايي هستند كه اثري دايمي ندارند و نمي‌توانند براي هميشه اين قطار را متوقف كنند.
در اين راستا مدتي است اخبار و اطلاعات بعضا ضد و نقيض از عربستان از روند رخدادها، عميق شدن خواسته هاي معترضين و مخالفين حكومت سعودي حكايت دارد. اين درخواست ها از حقوق اوليه سياسي و اجتماعي تا حقوق برابر در بهره برادري از فرصت ها را شامل مي شود.
بنا بر گزارش ها، هزاران تن از مردم اين كشور تحت عناوين مختلف (تجمع بيكاران، معلمان، مردم آسيب ديده در جريان سيل و ...) و در مناطق گوناگون به خصوص در استان هاي فقير نشين شرقي عربستان با ايجاد تجمع، خواستار احقاق حقوق از دست رفته و قانوني خود شده اند.
پيوستن علماي عربستان به موج اعتراض‏ها براي آزادي بازداشت شدگان سياسي و ايجاد تغييراتي ريشه اي در اين كشور نيز از جمله خبرهايي بود كه از شدت اعتراضات مردم در عربستان حكايت داشت.
تعدادي از علماي عربستان با صدور بيانيه اي هر گونه اظهار نظر، انتقادسازنده و تفكرات روشنگرانه، را جزو فعاليت هايي مسالمت آميز و متمدنانه محسوب كردند كه امنيت و ثبات كشور بواسطه آن ها به خطر نمي افتد. اعتراض معلمان عربستاني آخرين نمونه از اعتراض هاي مردمي بود.
' امارات بيزنس' در گزارش خود در مورد اعتراض معلمان عربستاني نوشت: بسياري از اين معلمان كه بنابر آمارهاي دولتي تعدادشان از مرز 12 هزار نفر نيز گذشته بود بيش از 7 سال است كه نتوانسته اند شغلي در مدارس عربستان پيدا كنند.
تلويزيون 'العالم' در گزارشي در اين باره و با نگاه به اعتراضات مردم در رياض گزارش داد: مردم معترض خواستار آزادي زندانيان سياسي كه حكومت سعودي آنها را بدون هيچ محاكمه‌اي در زندان‌هاي ترسناك نگهداري و به شدت شكنجه مي‌كند، ‌هستند. همچنين برخي منابع غيررسمي اعلام كردند كه بيشترين اعتراضات در استان ' قطيف' بوده و بيشترين سركوب ها هم در اين شهر روي داده است.
مفتي عربستان سعودي نيز هشدار داده، ادامه بي توجهي دولت به فقر و بي‌كاري در اين كشور، به بروز انقلابي مشابه مصر و تونس در عربستان مي انجامد.
شيخ 'يوسف الاحمد' در يك فيلم ويديويي كه در اينترنت منتشر شد، اعلام كرد با توجه به ميزان بالاي فقر و نرخ 22 درصدي بيكاري در عربستان، بزرگترين كشور صادركننده نفت در جهان ممكن است به قيام مردمي اين كشور منجر شود و انقلاب، گريبان حكام آل‌سعود را نيز بگيرد.
روزنامه العرب به نقل از شيخ الاحمد نوشت: كوتاهي دولت پس از سيل ويرانگر سال گذشته و امسال در شهر جده - دومين شهر بزرگ عربستان كه دهها كشته و هزاران بي خانمان برجاي گذاشت، خشم مردم عربستان را برانگيخت.
مجله آمريكايي 'فارين پاليسي' در گزارشي مفصل به نقل از 'سيمون هندرسون' مي نويسد: بسياري از كارشناسان مسايل سياسي جهان عرب بر اين باورند كه وضعيت عربستان مي تواند به سرنوشت كشورهاي شمال آفريقايي دچار شود.
يك فعال سياسي مخالف عربستاني، با بيان اين كه ديوار ترس مردم در برابر رژيم حاكم سعودي فرو ريخته است، خاطرنشان كرد: مردم براي فدا كردن جان خود در راه تحقق خواسته هايشان اعلام آمادگي كرده اند، بدون اينكه از بازداشت ها و ديگر اقدامات هراس آور رژيم حاكم ترسي به دل راه دهند.
گفتني است، كارشناسان مسائل سياسي عربستان سعودي، سن بالا و بيماري پادشاه و وليعهد سعودي، اختلاف شديد ميان شاهزادگان، قلع و قمع شيعيان ساكن در مناطق نفت خيز را كه احتمال قيام آنان هست، مهمترين بحران ها و مشكلات موجود در اين كشور مي دانند.
'رابرت فيسك' خبرنگار خاورميانه روزنامه انگليسي 'اينديپندنت' در گزارشي اختصاصي نوشت: بدترين كابوس عربستان سعودي، رسيدن بيداري و خيزش عربي جديد به اين كشور است كه اكنون در حال انداختن سايه طولاني خود بر خاندان آل سعود است.
كارشناسان روسيه نيز بر اين باورند كه تحولات اخير در خاورميانه و بيداري امت اسلامي به زودي كل عربستان را فرا خواهد گرفت.
'ميخاييل لوكانين' در مطلبي در روزنامه 'ترود' با بيان اينكه خاورميانه وارد مرحله جديدي مي‌شود، نوشت: اكثر ‌كارشناسان ‌بر ‌اين ‌عقيده ‌هستند ‌كه ‌جهان ‌عرب ‌در ‌نتيجه ‌تكان‌‌هاي ‌اخير ‌به حركت اسلامي خواهد پيوست.
به گفته 'يوگني ساتانوفسكي' رييس مؤسسه خاورميانه در مسكو، موج انقلابي به زودي تمام عربستان را در بر خواهد گرفت و اين كشور را به دو قسمت شرقي و غربي تجزيه خواهد كرد.
علي رغم آنكه علماي ارشد عربستان معتقدند كه حكومت عربستان سعودي براساس قرآن و سنت و بيعت و لزوم همگرايي، وحدت و اطاعت بنا شده است و اصلاح و نصيحت با استفاده از برگزاري تظاهرات و وسائل فتنه انگيزي و برهم زدن وحدت محقق نمي شود، مي توان از شواهد موجود نتيجه گيري كرد كه اگر چه امكان برگزاري تظاهراتي مشابه تظاهرات مصر و تونس در عربستان وجود ندارد؛ اما انتظار مي رود، تظاهرات در اين كشور كم كم گسترش يابد.
كارشناساني همچون 'محمد المسعري' معتقدند كه دولت سعودي از اجراي اصلاحات واقعي عاجز است، زيرا حكومت از شركاي متعددي تشكيل شده و اين شركا قادر نيستند به نتيجه اي مشترك برسند. در واقع در عربستان يك شركت خانوادگي كشور را اداره مي كند نه دولتي كه قادر باشد كاري براي مردم انجام دهد.
المسعري با تاكيد بر اينكه دودستگي در نظام حاكم بر عربستان سعودي اين رژيم را به پرتگاه هدايت خواهد كرد، خاطر نشان كرد: اگر رژيم حاكم بر عربستان بخواهد از مجازات رهايي يابد بايد به اشتباهات خود اعتراف كند و اموالي كه از بيت المال سرقت كرده است را بازگرداند و اصلاحات فوري را در دستور كار قرار دهد.
كارشناسان معتقدند؛ واضح است كه زمان تغيير در كشورهاي عربي فرا رسيده است و سرنوشت خاندان آل سعود در عربستان، رژيم ها علي عبدالله صالح در يمن، معمر قذافي در ليبي، ملك عبدالله دوم در اردن، شيخ اماراتي و… مشابه سرنوشت بن علي و مبارك خواهد شد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=290&tab=news