نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
نجيب ميقاتي كيست؟


تاریخ: ۵ بهمن ۱۳۸۹

به گزارش فارس، ميقاتي سياستمدار و بازرگان لبناني در 24 نوامبر سال 1955 در شهر طرابلس به دنيا آمد، او تحصيلات دانشگاهي خود را در دانشگاه‌ آمريكايي بيروت و آكادمي اروپايي مديريت در فرانسه و دانشگاه هاروارد در آمريكا گذرانده است.

ميقاتي در عرصه سياسي لبنان در سمت‌هاي مختلفي خدمت كرده است، او در 19 آوريل سال 2005 به عنوان نخست‌وزير لبنان انتخاب شد و تا 19 جولاي همان سال نخست‌وزير باقي ماند، دولت وي دولتي موقت بود كه تنها تا انتخابات مجلس قانونگذاري جديد و تشكيل دولت بر اساس آن رسميت داشت.

او بعد از رسيدن به نخست‌وزيري لبنان سعي كرد تا به صورت كامل بي‌طرفي خود را در مناقشات سياسي اين كشور اعلام كند، به همن علت نيز انتخاباتي سالم در مي سال 2005 در اين كشور برگزار كرد، اين انتخابات به اعتراف تمام گروه‌هاي سياسي در لبنان يكي از سالم‌ترين انتخابات لبنان بوده است، وي حتي براي اطمينان دادن به سلامت اين انتخابات قول داد كه خود در آن شركت نكند. گروه‌هاي سياسي لبنان اعتقاد دارند كه اولين باري است كه نخست‌وزير لبنان در طول تاريخ اين كشور به اين اندازه جانب بي‌طرفي را رعايت كرده است.

ميقاتي علاوه بر اين از سال 1998 تا 2004 نيز به عنوان وزير حمل‌و‌نقل و خدمات عمومي در سه دولت پي درپي لبنان فعاليت كرد.

وي در سال 2000 ميلادي به عنوان نماينده شهر طرابلس پارلمان انتخاب شد و پست نخست وزيري را بعد از ترور "رفيق حريري " نخست وزير اسبق لبنان برعهده گرفت و نامزد انتخابات پارلماني در آن زمان، با توجه به ماموريت خود در دولت نشد و در سال 2009 ميلادي به عنوان نماينده طرابلس در پارلمان برگزيده شد. ميقاتي مجددا در سال 2009 به عنوان نماينده منطقه طرابلس در پارلمان لبنان انتخاب شد.

ميقاتي ازدواج كرده و سه فرزند دارد و از عرصه تجارت وارد سياست شد و از بزرگترين تجار لبناني و عربي و بين‌المللي به شمار مي‌رود. وي پيش از اينكه در سال 98 به وزارت برسد، به عنوان يك بازرگان فعاليت مي‌كرد، او موسس مجموعه اينوِست كام است كه از سال 1982 آغاز به كار كرده و يكي از بزرگترين شركت‌هاي مخابراتي عربي و منطقه‌اي است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2915&tab=rooz