نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
رهبر مسلمانان تونس يكشنبه به تونس باز مي‌گردد


تاریخ: ۸ بهمن ۱۳۸۹

به گزارش فارس به نقل از شبكه خبري العالم، نماينده و سخنگوي حزب نهضت اسلامي تونس در پاريس در بيانيه اي تاكيدكرد راشد الغنوشي پس از بيست سال دوري از كشور ، يكشنبه آينده وارد تونس خواهد شد.

حسين جزيري تاكيد كرد: الغنوشي كه در تبعيد در لندن زندگي مي كند با هدف كسب قدرت در دولت جديد تونس به كشور باز نمي گردد و او تنها به عنوان يك شهروند عادي و برقراري ارتباط با گروههاي فعال در تونس به كشور باز مي گردد.

نماينده نهضت اسلامي تونس در ادامه تلاش براي رسيدن به آزادي و دموكراسي دركشور به شكل مسالمت آميز و آرام را يكي از اهداف اصلي بازگشت الغنوشي به تونس اعلام كرد .

وي تصريح كرد حزب نهضت اسلامي به عنوان يك حزب سياسي كه در زمان ديكتاتوري زين العابدين بن علي ممنوع الفعاليت شد، قصد دارد بار ديگر مجوز فعاليت بگيرد.

به گفته جزيري ، كنفرانس حزب نهضت اسلامي ظرف چند ماه آينده برگزار مي شود؛ اما راشد هرگز براي تصدي رياست اين حزب نامزد نخواهد شد .

حمادي جبالي شخصيت اصلي و سخنگوي فعلي حزب نهضت اسلامي در داخل تونس است .

راشد الغنوشي دوشنبه گذشته در مصاحبه با يكي از شبكه هاي تلويزيوني فرانسه تاكيد كرده بود كه قصد دارد رياست اين حزب را به نسلهاي جديد واگذار كند.

الغنوشي با اشاره به اينكه ضرورتي ندارد او در راس اين حزب باقي بماند ، اظهار داشت نسل جوان تونس توانايي و آمادگي بيشتري براي پيشبرد اهداف حزب نهصت اسلامي در اختيار دارد .

راشد الغنوشي در سال 1981 و به تبعيت از گروه اخوان المسلمون مصر حزب نهضت اسلامي تونس را تاسيس كرد.

حزب نهضت اسلامي تونس در انتخابات پارلماني سال 1989 توانست هفده درصد آرا كسب كند و اين امر سبب شد تا رژيم سابق تونس اعضاي اين حزب را به شدت سركوب كند و جلوي فعاليت آن را بگيرد.

دادگاه تونس در سال 1992 راشد الغنوشي و شماري ديگر از مسئولان اين حزب را به اتهام توطئه چيني براي سرنگوني زين العابدين بن علي به صورت غيابي به حبس ابد محكوم كرد.

دولت انتقالي تونس پس از سقوط رياست جمهوري زين العابدين بن در روز چهاردهم ژانويه (بيست و چهار دي ) پيش نويس قانون عفو عمومي همه زندانيان سياسي از جمله اسلام گرايان در تونس را تصويب كرد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2949&tab=rooz