نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
گزارشی از گرفتن رای اعتماد دهمين وزير خارجه ايران در دولت دهم


تاریخ: ۱۰ بهمن ۱۳۸۹

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، جلسه علني صبح امروز (يكشنبه) 10 بهمن‌ماه 1389 مجلس شوراي اسلامي به رأي اعتماد به علي‌اكبر صالحي گزينه پيشنهادي محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري براي تصدي پست وزارت امور خارجه گذشت.

در ابتداي جلسه امروز مجلس، محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهوري كشورمان كه به منظور دفاع از علي‌اكبر صالحي وزير پيشنهادي وزارت امور خارجه به بهارستان آمده بود، طي سخناني ضمن تسليت رحلت پيامبراكرم (ص) و همچنين گراميداشت ياد و خاطره امام (ره) و شهدا در آستانه دهه فجر، اظهار داشت: انديشه انقلاب، انديشه جهاني است و انقلاب آمد تا اولاً انسان را احيا كند و ثانيا حركت تاريخي بشر به سمت برقراري جامعه جهاني سرشار از عدل و سعادت را شتاب جديدي را ببخشد.

وي افزود: انقلاب اسلامي ايران نه يك انقلاب قومي و جغرافيايي و حزبي و گروهي است، انقلاب انسان است؛ ادامه حركت پيامبر گرامي اسلام و پيامبران الهي و ائمه طاهرين و در راستاي خط تعبيه شده الهي براي رسيدن بشريت به سرمنزل مقصود است.

رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه سياست خارجي از روز اول از اركان اصلي انقلاب بوده است، گفت: حتي قبل از پيروزي انقلاب مواضع امام درباره مناسبات جهاني، مواضع بسيار شفاف و روشني است.

به گفته وي، انقلاب اسلامي بر پايه حكومت جمهوري اسلامي، ساختن ايران جز از طريق تلاش براي اصلاح مناسبات جهاني و جز از طريق تلاش براي پيشبرد آرمان‌هاي الهي انقلاب در عرصه بين‌الملل ممكن نيست. ساختن ايران و پيشبرد امور ايران تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامي از سرزمين مقدس ايران، در بستري از تلاش براي اصلاح مناسبات جهاني، در بستري از تلاش براي پيشبرد آرمان‌هاي جهاني انقلاب، امكان‌پذير است.

احمدي‌نژاد همچنين تأكيد كرد: به همين دليل سياست خارجي جزء مهمترين بخش‌هاي اداره حكومت و مأموريت‌هاي ملت ايران بوده است؛ انديشه انقلاب اسلامي، انديشه جهاني است؛ آرمان‌هاي انقلاب آرمان‌هاي جهاني است و برآمده از فطرت پاك بشر و در جهت آرزوهاي بشريت است.

وي ادامه داد: استقرار عدالت و پاكي در جهان آرزوي همه پيامبران الهي و همه مصلحان و صالحان و مجاهدان بوده است؛ انقلاب اسلامي يك فرصت بي‌نظير و طلايي و تاريخي براي همه بشريت است و هر روز كه از عمر مبارك اين انقلاب گذشته است، سطح تماس و عرصه فعاليت سياست خارجي گسترش پيدا كرده است، در طول اين 32 سال دو اتفاق بسيار مهم روي داده است، موانع اصلي در برابر حركت انقلاب اسلامي يكي پس از ديگري در حال فروريختن هستند، باور ما اين است كه استكبار امروز و نظام سلطه امروز مقتدرترين و خشن‌ترين و مؤثرترين و گسترده‌ترين استكبار تاريخ است.

رئيس دستگاه اجرايي كشورمان در همين اساس با ذكر اين نكته كه هيچگاه در طول تاريخ چنين نظام سلطه و سيطره جهاني شكل نگرفته است، توضيح داد: دايره حكومت فرعون‌هاي تاريخ، دايره تأثير آنها و گستره شقاوت‌ها و جنايت‌هاي آنها بسيار بسيار محدودتر از دايره عمل استكبار امروز است.

وي ادامه داد: ما در طول تاريخ نداشتيم كه يك نظام سلطه‌اي پيدا شود و با ساز و كارهاي بسيار پيچيده و فريبكارانه جيب همه آحاد بشر را خالي كند و هيچكس متوجه نشود، توسط سلطه‌گران غارت‌گريها اتفاق افتاده است اما ابعاد غارتگري مدرن قابل مقايسه با آنها نيست، با يك طراحي ساز و كار اقتصادي 30هزار ميليارد دلار از جيب ملت‌ها برمي‌دارند و تورم و فقر و تبعيض را تحميل مي‌كنند و هيچكس متوجه نمي‌شود و بدتر از آن روشنفكران و برخياز دانشمندان كشورهاي غارت‌زده عمل غارتگران را تئوريزه مي‌كنند.

رئيس جمهور در ادامه سخنانش يادآور شد: اين دانشمندان به نام علم منتشر مي‌كنند و از او دفاع مي‌كنند؛ در كجاي تاريخ مستكبراني با اين قدرت آمدند و در يك قرن بيش از 100 ميليون آدم بكشند، نداشتيم اين طور محيط زيست را برهم بزنند و سپس به لحاظ پيشرفت‌هاي علمي بيايند پديده حاد درست كنند و زلزله درست كنند و فضا را مسموم كنند و بيايند بارش ها را محدود كنند در منطقه‌اي از جهان و بيايند ميكروب توليد كنند و منتشر كنند براي اينكه دارو بفروشند ما چنين پديده‌اي در طول تاريخ نداشتيم.

احمدي‌نژاد اضافه كرد: باور ما اين است كه ابعاد استكبار امروز گسترده‌ترين در طول تاريخ است و باور ما اين است كه در مسير رسيدن به قله اين آخرين و مهمترين مانع است و اگر اين مانع در هم بشكند، مسير رسيدن به جامعه جهاني موعود يك مسير سرازيري و پرشتاب است. اينكه امام عزيز ما با عبارتي بسيار ساده اما بسيار عميق فرمودند «شيطان بزرگ»، اين يك هدايت الهي است و يك تفسير بسيار روشن و همه‌كس فهم و واقعي از شرايط موجود جهان است.

به گفته رئيس جمهور، آنها هم در انديشه انسان و آرمان‌هاي انسان را له كردند، امانيسم در واقع اصالت‌دادن به تمايلات پاييني و نفساني انسان و در ازاي او له كردن حقيقت انسان است كه اين اتفاق رخ داد و زن را و مرد را و نوع بشر را و ساختارهايي كه تعبيه كردند، ساختارهاي يكسويه و ظالمانه است.

احمدي‌نژاد ادامه داد: ساختار سياسي جهان را ببينيد، همه قدرت در انحصار چند كشور است و آن چند كشور هم در طول يك كشور هستند؛ ساختارهاي فرهنگي را ببينيد، تحميل ارزش‌هاي ضد انساني به صورت يك طرفه و تحت شعارهاي زيبا و مردم فريب، ساختارهاي اقتصادي را مشاهده كنيد، كساني كه خودشان پشت قاچاقچي‌هاي اصلي مواد مخدر هستند، از آن طرف نشسته‌اند و سازمان مبارزه با مواد مخدر تشكيل مي‌دهند.

احمدي‌نژاد ادامه داد: تا اين حد جنگ و اشغالگري، اشغال دو كشور مستقل عضو سازمان ملل را با تبليغات و رسانه آنچنان برجسته كردند كه تا مدتها كسي جرأت نمي‌كرد به آنها اعتراض كند.

وي افزود: اين بزرگترين مانع در برابر اهداف جهاني انقلاب اسلامي است اما به فضل الهي و به لطف هدايت‌هاي الهي نظام ولايت و به لطف ايستادگي ملت ايران، امروز همان انديشه مادي ضدبشر در حال رنگ باختن است و هم ساختارهاي ضد بشري و سلطه در حال فرو ريختن است و هم مديريت يكجانبه و يكسويه و تبعيض‌آلود جهاني در آستانه اضمحلال است.

ما در آستانه يك تحول بزرگ و سرنوشت‌ساز قرار داريم و مأموريت امروز ما به مراتب سنگين‌تر از 5 سال قبل و 20 سال قبل است. امروز ملت ايران هم بايد انديشه الهي انقلاب را تبيين كند و برجسته كند و در دنيا معرفي كند و هم به صورت تمام قد در برابر ساختارها و مديريت استكباري بايستد و هم مديريت آينده جهان را سامان دهد و اين يك مأموريت بسيار خطير است و مسئوليت سياست خارجي بسيار فراتر از منافع ملي است كه منافع ملي هم در بستري از تحولات جهاني و استقرار عدالت و توحيد در جهان قابل تعريف است.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه امروز نيازمند سياست خارجه با نشاط، مقتدر و اثرگذار هستيم، افزود: ساختار وزارت خارجه بايد به طور كامل متحول شود، متناسب با مأموريت تاريخي امروز ايران.

وي ادامه داد: بسياري از مناسبات و ادبيات ديپلماسي كه اغلب ساخته و پرداخته نظام سلطه است، بايد از عرصه سياست خارجه ما به طور كامل مضمحل بشود.

رئيس جمهور ادامه داد: امروز ما نيازمند يك نشاط جديد و يك روحيه جديد در عرصه سياست خارجه هستيم؛ بايد همه توانمندي‌ها و همه استعدادها و همه انديشه و فكر انقلاب اسلامي پشتوانه سياست خارجي قرار بگيرد.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه اين انتظاري است كه ملت ايران، تاريخ، همه بشريت، اولياء و انبياء و امام و شهدا از ملت ايران دارند، تاكيد كرد: امروز مسئوليت ما در عرصه سياست خارجي يك مسئوليت آرماني، مكتبي، الهي و تاريخي است.

وي در ادامه تصريح كرد: بايد خودمان را براي مواجه شدن و مديريت كردن تحولات بزرگي كه در راه است آماده كنيم.

رئيس‌جمهور اضافه كرد: امروز گوشه‌اي از اين تحولات را مي‌بينيم كه به نظر من اين آغاز تحولات انرژي متراكم شده از قِبَل انقلاب اسلامي در دل بشريت است.

احمدي‌نژاد افزود: ‌تحولات عالم سرعت گرفته است و بايد خودمان را به سرعت به همه بخش‌ها برسانيم.

وي با بيان اينكه شايد 15، 20 سال قبل پديده‌اي به نام بين‌المجالس در مناسبات بين‌المللي موضوعيت نداشت، خاطرنشان كرد: امروز همه درحال فعال كردن همه ظرفيت‌هاي خود هستند و همه انرژي خود را براي اثرگذاري و تحولات جهان تخليه مي‌كنند.

احمدي‌نژاد ادامه داد: ما اعتقاد داريم كه مسئوليت ما در اين راه سنگين است؛ مسئوليت دولت و مجلس و ملت ايران در اين راه سنگين است.

وي تاكيد كرد: تحقق آرزوها بسيار بسيار نزديك شده است و افق روشن است.

احمدي‌نژاد ضمن تشكر از نمايندگان مجلس به دليل نگاه خوب آنها به سياست خارجي گفت: مجلس در همه مقاطع پشتيباني خوبي از سياست خارجي كرده است؛ جايي كه لازم بود حضور پيدا كنند و يا مصوبه‌اي را مصوب و اقتدار ملت را به رخ مستكبران بكشند، خوب حاضر شده است.

رئيس جمهور در ادامه صحبت‌هاي خود با اشاره به معرفي صالحي به‌عنوان وزير امور خارجه اظهار داشت: ايشان را مي‌شناسيد و نيازي به معرفي بيشتر از سوي من نيست.

احمدي‌نژاد ادامه داد: صالحي برادري مؤمن، معتقد به آرمان‌ها، پيگير، عالم، باتجربه و مسلط به مسائل بين‌الملل با يك كارنامه روشن در خدمت انقلاب اسلامي و آرمان‌هاي الهي او است.

وي افزود: تشكر مي‌كنم از دوست و برادر خوبم جناب آقاي متكي كه طي 5 سال بسيار زحمت كشيده‌اند و آنچه را كه در توان داشتند در عرصه سياست خارجي به ميدان آوردند كه من هم از ايشان تشكر كرده‌ام.

احمدي‌نژاد در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به هدفمندي يارانه‌ها گفت: هدفمند كردن يارانه‌هاي كار مشترك دولت و مجلس و يك كار بزرگ است، اتفاقي كه شايد 30 سال جزء آرزوهاي ملت ايران و همه دلسوزان ملت بود.

وي ادامه داد: اين طرح بالاخره با همت شما و هدايت‌هاي الهي و به فضل خدا كه آينده ما و همه روابط اقتصادي ما را تضمين مي‌كند، به خوبي آغاز و ادامه پيدا كرده است و انشاءالله در آينده بهتر از امروز خواهد شد.

رئيس جمهور افزود: به طور متوسط بيش از پيش‌بيني يعني بيش از 20 درصد در همين گام اول در بخش‌هاي گوناگون انرژي با صرفه‌جويي ملي مواجه هستيم كه اين يك اتفاق بزرگ است.

وي با بيان اينكه البته بعضي‌ها طي مقالاتي فقر و بحران را به مردم وعده مي‌دهند، تصريح كرد: اين مطلب اشتباه است و واقعيت ندارد؛ شما مي‌دانيد ملت ايران هم بدانند كه يك موقعي مي‌گفتند اين طرح اولش بد است و بعد خوب مي‌شود، اما اكنون كه اولش خيلي خوب شده است مي‌گويند اولش خوب شد و آخرش بد مي‌شود.

رئيس جمهور تاكيد كرد: من اين اطمينان را به شما مي‌دهم، البته شما اين اطمينان را داريم كه به فضل الهي هر روز كه بگذرد وضع بهتر خواهد شد.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه با اجراي اين طرح تازه كاهش قيمت‌ها شروع مي‌شود، افزود: سال كه تمام بشود، يعني با آغاز فروردين‌ماه كاهش قيمت‌ها آغاز مي‌شود.

وي ادامه داد: از فروردين‌ ماه بركات اين طرح خودش را نشان مي‌دهد.

رئيس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود درباره صندوق توسعه ملي نيز گفت: اين از آن كارهاي بزرگي است كه شما پايه‌گذار آن هستيد و اتفاق بزرگي است كه درحال رخ دادن است.

احمدي‌نژاد ادامه داد: شما مي‌دانيد كه 40 سال شعار اقتصاددان‌ها و دلسوزان ما به خصوص در دوره انقلاب اسلامي اين بوده كه ما درآمدهاي نفت را ببريم در سرمايه‌گذاري‌هاي ملي و ماندگار و هر بار در قانون بودجه و برنامه تلاش و زحمت كشيده مي‌شد و دولت و نمايندگان حرص مي‌خوردند اما بالاخره درآمدهاي نفت كلش هزينه مي‌شد و مي‌رفت.

وي با بيان اينكه براي اولين بار اين طرح كليد خورد كه در مصوبه بودجه 20 درصد درآمد نفت بلوكه شد، اظهار داشت: دولت از اين طرح استقبال و همراهي كرد و بنا شده است كه ظرف 5 سال اين 20 به 35 درصد برسد كه اين يك انقلاب اقتصادي در ايران است.

رئيس جمهور تاكيد كرد: اين يك كار ماندگار است كه از شما و اين دولت به فضل الهي خواهد ماند.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه مصوبه خوبي را تنظيم كرده‌ايد، گفت: يك نكته‌اي در آن دارد كه من آن را با شما درميان مي‌گذارم و شما خودتان ببينيد كه چطور مي‌شود اين نكته را اصلاح كرد.

وي گفت: تبصره‌اي در اين مجموعه مواد مربوط به صندوق است كه مي‌گويد تسهيلات اين صندوق فقط هزينه ارزي بشود؛ اين شايد از يك نگراني بوده است، نگراني اينكه دولت نتواند ارز را بفروشد.

رئيس‌جمهور در پايان سخنان خود از همكاري نمايندگان مجلس براي رأي‌اعتماد به گزينه پيشنهادي تصدي وزارت امور خارجه تقدير و تشكر كرد.

**اظهارات موافقان و مخالفان وزير پيشنهادي امور خارجه

پس از دفاع رئيس‌جمهور از صالحي، مخالفان و موافقان صالحي وزير پيشنهادي امور خارجه كه بر اساس قرعه‌كشي صورت گرفته در هيئت رئيسه مجلس انتخاب شده بودند، به بيان نظرات و ديدگاه‌هايشان در اين خصوص پرداختند.
مصطفي كواكبيان نماينده سمنان و محمدقسيم عثماني نماينده بوكان در مخالفت و همچنين حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا نماينده نيشابور و عضو هيئت رئيسه مجلس و اكبر رنجبرزاده نماينده اسدآباد در موافقت با وزير پيشنهادي امور خارجه صحبت كردند.

همچنين مصطفي كواكبيان بخشي از وقت خود را به علي مطهري نماينده تهران، عثماني بخشي از وقت خود را به داريوش قنبري نماينده ايلام، سبحاني‌نيا بخشي از وقت خود را به زهره الهيان نماينده تهران و اكبر رنجبرزاده بخشي از وقت خود را به علاءالدين بروجردي رئيس كميسيون سياست خارجي داد.

**كواكبيان در مخالفت: دستگاه ديپلماسي كشور به تحصيل‌كنندگان روابط بين‌الملل واگذار شود

مصطفي كواكبيان نماينده اقليت مجلس به عنوان اولين مخالف براي انتخاب صالحي به عنوان وزير امور خارجه در صحن علني مجلس طي سخناني اظهار داشت: رئيس‌جمهور از نيم ساعت وقتي كه براي دفاع از آقاي صالحي اختصاص داشت تنها يك دقيقه به معرفي وي پرداخت و با اين نكته كه نمايندگان وي را مي‌شناسند از كنار موضوع گذشت.

وي افزود: بنده براي شخص آقاي صالحي به دليل سوابق علمي و دانشگاهي احترام قائلم و با وي رفاقت دارم و البته از نحوه بركناري آقاي متكي هم گلايه دارم، اي كاش آقاي صالحي بعد از بركناري آقاي متكي روي كار نمي‌آمد و با روالي طبيعي‌تر از وي استفاده مي‌شد.

نماينده مردم سمنان اضافه داشت: علت مخالفت بنده سه نكته است، اول نكته كه به نظر بنده اساسي ‌ترين نكته هم است رشته تحصيلي و مدرك آقاي صالحي است؛ آقاي صالحي ليسانس فيزيك و فوق ليسانس فيزيك و دكتراي MIT دارند.

كواكبيان گفت: امروز 32 سال از انقلاب اسلامي مي‌گذرد و آيا زمان آن نرسيده است كه دستگاه ديپلماسي كشور به عهده تحصيلكردگان متعهد روابط بين‌الملل خوانده واگذار شود؟ اينكه گفته شود در ابتداي انقلاب يك پزشك مسئول دستگاه ديپلماسي بود شايد مقتضاي آن زمان بود ولي الان سه دهه از انقلاب مي‌گذرد.

نماينده مردم سمنان خاطرنشان كرد: بنده آقاي صالحي را انسان متعهد و خوبي مي‌دانم ولي وي را براي تصدي وزارت خارجه مناسب نمي‌دانم، چرا كه معتقدم رشته تحصيلي وي با مأموريتي كه در پيش دارد هماهنگ نيست، آقاي صالحي در مكان‌هاي ديگري مي‌توانند خدمت كنند، بر اين اساس نبايد سكان دستگاه ديپلماسي را به كسي سپرد كه در تحصيلات و مدرك تحصيلي تخصص ندارد.

وي ادامه داد: اگر قرار است كه دستگاه ديپلماسي ما متحول شود بايد عناصري در اين دستگاه به كار گرفته شوند كه در راستاي همين رشته تحصيلي باشند لذا بايد گفت كسي كه در رشته فني تحصيل كرده است احتمالا ذهن فني دارد و سفيراني هم كه انتخاب مي‌كند در همين راستا است؛ امروز بعد از 30 سال از گذشت انقلاب بسياري از اهداف سياست خارجي ما معطل مانده و انجام نمي‌شود و دليل اصلي آن هم مسائلي است كه بيان كردم.

اين نماينده مجلس در ادامه گفت: برخي از سفرا هيچ تخصصي در رشته تحصيلي خود ندارند و صرفاً بر اساس رابطه‌هايي كه دارند توانسته‌اند به عنوان سفير معرفي شوند لذا معتقدم كه اگر خود آقاي صالحي بيشتر توجه مي‌كردند مسئوليت خطير دستگاه سياست خارجي را نمي‌پذيرفتند.

نماينده مردم سمنان همچنين اظهار داشت: نكته بعدي در خصوص سوابق كاري آقاي صالحي است، در طول 32 سال گذشته آقاي صالحي در دستگاه سياست خارجي حضور داشته است اما به طور مشخص در سازمان‌هايي فعاليت مي‌كرد كه به نحوي با دستگاه ديپلماسي ارتباط داشت و وي هيچگاه به عنوان پرسنل وزارت خارجه فعاليت نكرده است.

كواكبيان افزود: آخرين سمت آقاي صالحي در سازمان انرژي اتمي بود و آخرين اظهارنظري كه وي كرد اين بود كه حتي بهمن ماه هم نيروگاه بوشهر به برق متصل نمي‌شود؛ بنده خودم 5بار شايد آقاي متكي را به صحن مجلس كشاندم و يكي از سؤالاتم اين بود كه چرا در راه‌اندازي نيروگاه بوشهر تأخير داريم. البته ممكن است كه آقاي صالحي بگويد كه مسائل خارجي در اين مورد دخيل بود.

وي ادامه داد: يكي از نكاتي كه واقعا مورد مطالبه جدي نمايندگان مجلس است بحث نيروگاه اتمي بوشهر است ولي تاكنون زمان قطعي براي راه‌اندازي نيروگاه اعلام نشده است؛ در برنامه‌اي كه آقاي صالحي به مجلس ارائه داده جز مشتي شعار كلي چيزي نيامده است.

وي با بيان اينكه ما بايد حتما مديريت جهان را بر عهده بگيريم اظهار داشت: بايد توجه كرد كه مشكل اصلي سياست خارجي ما مديريت جهان نيست؛ ساختن جهاني نو با تمسك به آرمان‌هاي اساسي بشر مهم است اما بايد فكري هم براي مسائل اساسي كشور كرد.

كواكبيان خطاب به صالحي گفت: شما براي غرامت جنگي ما چه برنامه‌اي داريد و آيا اين مسئله مطالبه خانواده شهدا نيست؟

نماينده مردم سمنان همچنين بيان كرد: افتخارم اين است كه برادر شهيد هستم ولي آيا نبايد فكري براي دريافت غرامت جنگي انديشيده شود؟

وي افزود: برنامه‌هاي وزارت خارجه در خصوص شوراي عالي ايرانيان معلوم نيست و آيا قرار است همان مسائلي پيش آيد كه در گذشته اتفاق افتاد؟ و آيا براي فرمايش مقام معظم رهبري در مورد موازي كاري در دستگاه ديپلماسي چه چاره‌اي انديشيده شده است؟

كواكبيان در پايان گفت: در برنامه آقاي صالحي معضلات اصلي دستگاه ديپلماسي مطرح نشده است كه از جمله آن سياست راهبردي براي انقلاب‌هايي است كه در كشورهاي اسلامي به راه افتاده است.

**مطهري در مخالفت: صالحي قدرت اصلاح اشكالات موجود در وزارت‌خارجه را ندارد

علي مطهري نماينده مردم تهران در مجلس در مخالفت با وزير پيشنهادي امور خارجه، اظهار داشت: مخالفت بنده بيشتر براي اتمام حجت است، اتمام حجت مجلس با آقاي صالحي است والا فضاي مجلس، فضاي مخالفت نيست.

وي افزود: نقاط قوت آقاي صالحي از لحاظ سلامت نفس و تسلط بر زبان‌هاي عربي و انگليسي براي همه روشن است و نيازي است كه بنده كه به عنوان مخالف صحبت مي‌كنم، درباره آنها مطلبي را به عرض شما برسانم.

نماينده مردم تهران در خانه ملت در بخش ديگري از سخنان خود يادآور شد: دليل مخالفت من اين است كه برخي اشكالات در ساختار وزارت خارجه وجود دارد كه من فكر مي‌كنم آقاي صالحي قادر به اصلاح اين اشكالات نيست.

مطهري يكي از اين اشكالات را موازي‌كاري در سياست خارجي دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب نيز مجبور شدند در خصوص موازي‌كاري در سياست خارجي تذكر دهند اما همچنان اين رويه ادامه دارد.

وي وزارت خارجه را ستاد ديپلماتيك كل كشور خواند و توضيح داد: عده زيادي كارشناس در بخش‌هاي مختلف اين وزارتخانه حضور دارند از اين رو چه معنايي داردكه عده‌اي ناآشنا با مسائل سياست خارجي و امور ديپلماتيك و بدون پشتوانه حرفه‌اي به كار موازي بپردازند؟!

مطهري همچنين يادآور شد: به عنوان نمونه اخيراً در مذاكرات استانبول زماني كه از آقاي صالحي سؤال شد كه آيا شما از اين مذاكرات مطلع هستيد يا نه، او اظهار بي‌اطلاعي كرد يا پادشاه اردن بدون اطلاع وزارت خارجه به وسيله اسفنديار رحيم‌مشايي رئيس‌دفتر رئيس‌جمهور، به ايران دعوت شد! آيا آقاي صالحي قادر است اين روند را متوقف كند؟

وي بر همين اساس عنوان كرد: اشكال ديگر در وزارت خارجه اين است كه بايد معاونان و سفرا و مديران كل از افراد صالحي كه سال‌ها در بخشي از وزارت خارجه كار كرده‌اند، انتخاب شوند، در حالي كه متأسفانه امروز بنابر دستور برخي افراد غيرمسئول كه در اطراف رئيس‌جمهور محترم حضور دارند، منصوب مي‌شوند و اين امر نيز سرخوردگي در نيروهاي متخصص وزارت خارجه ايجاد مي‌كند و هم خلل در كار حساس وزارت خارجه به وجود مي‌آورد.

مطهري در ادامه سخنانش متذكر شد: ظاهراً برخي تصور مي‌كنند كه كار ديپلماتيك تخصص نمي‌خواهد، سؤال ما اين است كه آيا آقاي صالحي قادر به مقابله با دخالت افراد غيرمسئول در سياست خارجي هستند يا نه و آيا مي‌تواند از پيوند مسئله انرژي هسته‌اي با رابطه با آمريكا جلوگيري كند يا خير؟

وي مجدداً با خطاب قرار دادن صالحي به طرح سؤالاتي از او پرداخت و گفت: آيا آقاي صالحي مي‌تواند از جايگزين شدن "منشور نوروز " به جاي "پيام انقلاب اسلامي " و "شعائر اسلامي " و دعوت از رؤساي كشورها براي آن مراسم و هزينه هنگفت آن كه بناست در نوروز امسال برپا شود، جلوگيري كند؟ و آيا آقاي صالحي مي‌تواند در برابر تز "مكتب ايران " به جاي "مكتب اسلام " بايستد و اين انحراف را از ساحت انقلاب اسلامي بزدايد؟

اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس در خاتمه تصريح كرد: بنده فكر مي‌كنم كه آقاي صالحي به خاطر نجابت و صفاي باطني كه دارد، قادر به اين كار نيستند، لذا با انتخاب ايشان براي تصدي وزارت خارجه مخالفت مي‌كنم و در اينجا مايلم آقاي رئيس‌جمهور درباره نحوه عزل آقاي متكي كه سؤالات زيادي را براي مردم و نمايندگان به وجود آورد‌،‌ توضيح دهد در اين صورت ما اين سؤال را در متن سؤال از رئيس‌جمهور حذف خواهيم كرد.

**رنجبرزاده در موافقت: مدارج علمي صالحي يك نقطه قوت در وزارت امورخارجه است

اكبر رنجبرزاده نماينده اسدآباد در مجلس در موافقت با وزير پيشنهادي امور خارجه، ‌‌گفت: آقاي كواكبيان ايراداتي به سفرا داشتند كه بايد توجه داشت اين برنامه‌‌ ‌مربوط به گذشته است و اگر آن را مطالعه مي‌كرديم، قطعاً نظر اصلاحي و رويكرد‌هاي تحول‌برانگيز صالحي را در اين برنامه مشهود و مشخص مي‌ديديم.

وي با بيان اينكه برنامه اصلاحي در بدنه وزارت امورخارجه در دستور كار است، خاطرنشان كرد: نمايندگان مخالف وزير پيشنهادي امورخارجه، به سوابق علمي صالحي ‌ايراد گرفتند، درحاليكه آقاي حدادعادل ‌رئيس اسبق مجلس شوراي اسلامي‌ كارشناس‌ ارشد رشته فيزيك است،‌ اما آيا اين ايراد است كه در جايگاه قوه مقننه و رئيس فرهنگستان علوم قرار گرفته است؟

اين نماينده مجلس اظهار داشت: صالحي به لحاظ شخصيتي يك شخصيت برجسته علمي و شناخته شده جهاني است و در خانواده‌ مذهبي، علمي، اخلاقي و ادبي رشد پيدا كرده ‌و جاي شك و ترديدي بر روي شخصيت حقيقي وي وجود ندارد.

رنجبرزاده در‌خصوص پيام‌هاي‌ ‌‌انتخاب صالحي به عنوان وزارت امورخارجه ‌گفت: صالحي نماينده كشور جمهوري اسلامي ايران در بحث انرژي هسته‌اي و دستاوردهاي علمي در آژانس انرژي اتمي بوده و توانسته است حركت‌هاي رو به جلويي را داشته باشد؛ صالحي از نقاط قوت بالايي برخوردار است؛ چون هم چهره‌ دانشگاهي و هم رئيس دانشگاه صنعتي شريف ‌و همچنين ‌استاد دانشگاه در مسائل فني انرژي هسته‌اي بوده است.

نماينده مردم اسد آباد در مجلس افزود: از وزارت امور‌خارجه اين انتظار را داريم كه در ديپلماسي كشور به خوبي عمل كند و به حركت‌هايي دست بزند كه حقانيت جمهوري اسلامي را به اثبات برساند؛ جمهوري اسلامي ايران يك نقشه راه دارد و نمايندگي صالحي در نقش راه علمي كشور مثبت بوده است.

وي در ادامه اظهار داشت: اكنون ايران به لحاظ موقعيت علمي در جهان صاحب‌نام است و صلابت، استحكام، توان و مقاومت صالحي در جلسات ديپلماسي خارجي قابل ستودني است.

نماينده مردم اسد آباد در مجلس افزود: صالحي با توجه به اينكه داراي مدرك كارشناسي‌ارشد فيزيك و دكتراي MIT است، از نظر علمي يك نقطه قوت است.

رنجبرزاده افزود: من يك پزشك هستم و چون پزشك هستم، ‌بايد فقط به درمان بپردازم‌ و مسائل ديگري را نمي‌توانم تحليل كنم؟ اعتقاد دارم بحث علمي صالحي يك نقطه قوت در وزارت امورخارجه است.

وي با بيان اينكه شخصيت صالحي در‌خصوص كشورهاي عربي كاملاً موفق و دامنه‌دار بوده است، تأكيد كرد: ‌بايد در آينده به سمت و سويي حركت كنيم كه عدالت‌محوري را در عرصه جهاني عملي كنيم.

اين نماينده مجلس ‌افزود: شناخت و تعامل صالحي با مسلمانان منطقه از نقاط قوت وي است. ما بايد به جهان اعلام كنيم كه به لحاظ علمي و عدالت‌محوري نه فقط در داخل، بلكه در عرصه جهاني نيز رشد كرديم و اين راه امام(ره)، شهدا و مقام معظم رهبري است.

رنجبرزاده با تشكر از منوچهر متكي در مدتي كه وزير امورخارجه بوده است، خاطرنشان كرد: مجلس شوراي اسلامي از منوچهر متكي به عنوان وزير سابق امورخارجه رضايت دارد.

وي با اشاره به اينكه اكنون تضاد غرب با علم، توسعه و پيشرفت است، يادآور شد: آقاي صالحي كسي است كه مي‌تواند با زبان علمي و عملي در مقابل پيچيدگي‌هاي سياسي بايستد و ذره‌اي از حقوق ملت ايران عقب‌نشيني نكند و ‌اميدواريم با ظرفيت بالايي اين مسئوليت را عهده‌دار باشد.

اين نماينده مجلس افزود: قطعا صالحي در نشست‌هاي اخير در حوزه خليج فارس اقدامات مناسبي انجام داده و در مسئوليت‌هاي مشاورت وزارت امور خارجه و رياست سازمان انرژي اتمي به خوبي عمل كرده است.

رنجبرزاده افزود: آقاي مطهري در سخنان خود اعتقاد داشت كه آيا توان مقابله با افراد موازي را دارد‌ كه بايد پاسخ داد، قرار نيست كسي در بدنه دولت و در تقابل با گروه ديگري حركت كند.

وي در ادامه گفت: كسي كه ذره‌اي از حقوق هسته‌اي ايران عقب‌نشيني نكرده و حاضر نيست از حقوق ملت ايران پا پس بكشد، در مسند وزارت امورخارجه با راي بالا حضور خواهد يافت و ما از صالحي حمايت مي‌كنيم تا بگوييم ملت ايران ملتي نيست كه تجاوز به حقوق ملت‌هاي ديگر را مدنظر داشته باشد.

نماينده اسد آباد در مجلس در پايان خاطرنشان كرد: ايران ملتي هوشيار، بيدار و ملتي آگاه و بابصيرت است كه با رهبري مقام معظم رهبري كشور رو به پيشرفت است.

**بروجردي در موافقت: صالحي هنر ديپلماسي را مي‌شناسد

علاءالدين بروجردي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس كه در موافقت با وزير پيشنهادي امور خارجه سخن مي‌گفت، با بيان اينكه ديپلماسي يكي از پيچيده‌ترين عرصه‌هاي حفظ منافع ملي جمهوري اسلامي ايران است، گفت: دانش و هنر برقراري ارتباط با ديگران و تأثيرگذاري بر كشورها و شخصيت‌ها كليد رمز موفقيت عرصه سياست خارجي است.

وي ادامه داد: وزير پيشنهادي امور خارجه با توجه به حضور چند ساله در سازمان كنفرانس اسلامي و وين به عنوان جايگاه تخصصي انرژي هسته‌اي و دفاع از منافع نظام شخصيتي آشنا با هنر ديپلماسي است.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به تسلط صالحي بر دو زبان عربي و انگليسي، تأكيد كرد: اقدام به هنگام و شكار فرصت‌ها يكي از مهمترين نكات ديپلماسي دانست كه تسلط بر دانش براي انجام آن كمك مي‌كند.

بروجردي بر استفاده از همه ظرفيت‌هاي نظام در عرصه سياست خارجي تأكيد كرد و گفت: برخي‌ها فكر مي‌كنند كه عرصه سياست خارجي فقط صرف امر سياست خارجي است در حاليكه اقتصاد، فرهنگ و عرصه نظامي ما در عرصه سياست خارجي به همان اندازه مهم است و وزارت امور خارجه و شخص وزير در اين زمينه مسئوليت تنظيم روابط جمهوري اسلامي ايران با همه كشورها را دارد.

وي در ادامه سخنان خود به بحث ديپلماسي موازي اشاره و با بيان اينكه تنظيم روابط جمهوري اسلامي ايران با همه كشورها بايد متمركز در وزارت خارجه و شخص وزير به عنوان سكاندار سياست خارجي باشد، گفت: اين از اختيارات همه روساي جمهور از جمله رئيس جمهور محترم ما است كه افرادي را به عنوان فرستاده ويژه به كشورها اعزام كنند منتهي اين يك مقوله است و مقوله ديگر اينكه افرادي به صورت ثابت باشند كه همزمان با وزير امورخارجه يا بدون اطلاع وزير حضور داشته باشند كه مقبول نيست و دكتر صالحي هم بر اين نكته تأكيد دارد.

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس يادآور شد: در عرصه سياست خارجي طبق قانون اساسي سياست‌گذار كلان نظام مقام معظم رهبري است بنابراين فصل‌الخطاب با ايشان است از همين رو از زمان حضرت امام (ره) تا دوران مقام معظم رهبري وزراي خارجه قبل از هر مأموريتي اضافه بر هماهنگي با رئيس جمهور به محضر رهبري مي‌رسيدند و نقطه نظرات را دريافت و بر آن اساس عمل مي‌كردند.

بروجردي درخصوص لزوم همكاري وزير با مجلس نيز خطاب به وزير پيشنهادي امور خارجه خاطرنشان كرد: اگر در دوران وزير سابق امورخارجه و يا دوره‌هاي قبل تعداد سؤال از وزير زياد بود و بعضا فرصت پاسخگويي هم وجود نداشت يكي از دلايل آن عدم پاسخ دادن و ارتباط نزديك بين شخص وزير و نمايندگان بويژه تيم پارلماني و بطور خاص معاونت پارلماني است بنابراين اين نكته را مورد عنايت قرار دهيد تا اين اتفاق تكرار نشود.

وي گفت: مجموعه توانمندي‌هاي صالحي براي وزارت خارجه مناسب است و ما مي‌توانيم شاهد موفقيت او در عرصه سياست خارجي باشيم.

**عثماني در مخالفت: تجربيات صالحي براي وزارتخانه‌هاي آموزشي و پژوهشي مناسب است

محمدقسيم عثماني نماينده بوكان در مجلس طي سخناني در مخالفت با وزير پيشنهادي وزارت خارجه، اظهار داشت: رئيس‌جمهور گفت كه وزارت امور خارجه بايد زير و رو شود و سؤال بنده از آقاي صالحي اين است كه چه برنامه‌اي براي اين زير و رو شدن دارد؟ اگر در مجموعه‌اي ‌كه شما حدود 2.5 سال براي فعاليت در آن فرصت داريد، ‌وقتتان صرف زير و رو شدن و تجديد ساختار شود، فعاليت‌هاي ديگر معطل نخواهد ماند؟

وي افزود: براي تجديد ساختار يك وزارتخانه با وسعت زياد حداقل شناخت 2 ساله لازم است و آيا فكر نمي‌كنيد كه تجديد ساختار جزء به تغيير افراد ترجمه شود؟ به خصوص براي شما كه از اين مجموعه بيرون بوديد!

نماينده مردم بوكان در خانه ملت بر همين اساس يادآور شد: تجديد ساختار نياز به تخصص مرتبط به موضوع دارد و آيا فكر نمي‌كنيد كه رشته تحصيلي شما ارتباطي به مقوله تجديد ساختار آن هم در وزارت خارجه ندارد و اين عدم همخواني شما را به زحمت خواهد انداخت.

به گفته عثماني، تجديد‌ساختار از لحاظ علمي نيازمند تغيير رفتار است و تغيير رفتار هم در مجموعه‌اي كهن مانند وزارت خارجه زمان بسيار زيايد را مي‌طلبد؛ در چند صفحه نوشته‌اي كه به دست نمايندگان رسيد و نام برنامه روي آن نهاده شد، برنامه‌اي عملي در آن ديده نمي‌شود.

وي ادامه داد: گفته مي‌شود از سازمان‌هاي مردم‌نهاد بهره برده خواهد شد و رهيافتي نوين مباحث مربوط به ديپلماسي عمومي را مورد توجه ويژه قرار خواهد داد، ولي اشاره نشده كه اين اقدامات با چه ابزاري و چه زمان‌بندي انجام خواهد شد.

اين نماينده مجلس در بخش ديگري از سخنانش يادآور شد: تلاش براي كارآمد كردن ساختار وزارت امور خارجه متناسب با شأن نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران يك حرف خوب و شعار مناسبي است كه هم گذشتگان از آن حرف زدند و هم آيندگان از آن سخن مي‌گويند، ولي مهم اين است كه آقاي صالحي براي تحقق اين شعار برنامه و راهكار مناسب داشته باشد.

عثماني ادامه داد: تغيير لازم در شيوه جذب نيروي مورد نياز دستگاه ديپلماسي كشور را چگونه و با چه برنامه‌اي بايد انجام داد و آيا فكر مي‌كنيد كه امكان تغيير شيوه جذب با توجه به محدوديت‌هاي قانوني و فرا قانوني موجود ميسر باشد؟

وي اضافه كرد: اصولاً كار ديپلماسي يك كار تخصصي است، همان‌طور كه رشته آقاي صالحي پيچيدگي‌هاي خود را دارد، ديپلماسي نيز يك كار و عرصه پيچيده است و آيا فكر نمي‌كنيد كه پا در يك عرصه كاملاً غير‌تخصصي گذاشته‌ايد و فكر نمي‌كنيد كه اين مسئله به توان ديپلماسي كشور ضربه بزند؟

نماينده مردم بوكان در مجلس اضافه كرد: امروزه مسائل ديپلماسي بسيار پيچيده است و بدون تخصص در اين زمينه نمي‌توان به اقدامات وزير براي آينده كشور خوشبين بود؛ درست است كه جمهوري اسلامي ايران در سايه انقلاب اسلامي، امام و رهبري مدبرانه آيت‌الله خامنه‌اي رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و مردم فرهيخته كشور جايگاه ويژه‌اي پيدا كرده است و هر كس كه در جايگاه وزير خارجه آن قرار گيرد، توانمندي‌هايي كسب مي‌كند ولي مهم اين است كه وزير به جايگاه فعلي مرتبه بالاتري ببخشد.

عثماني در ادامه خطاب به صالحي متذكر شد: اگر شما سابقه‌اي در ديپلماسي داريد، به بحث انرژي هسته‌اي برمي‌گردد، هر‌چند كه يكي از مهمترين و اساسي‌ترين مسائل كشور امروز انرژي هسته‌اي است، ولي تمام مسائل ما نيست.

وي ادامه داد: شما در جريان بركناري آقاي متكي به آن شكل بوديد و آيا آمادگي اين شكل بركناري را داريد؟

اين نماينده مجلس هشتم تصريح كرد: امروز جنگ اصلي، جنگ نرم است و تخصص آقاي صالحي هم سخت است، لذا من نگرانم كه اين عدم تناسب باعث عدم تعامل شود و در نهايت نتوانيم از ظرفيت ديپلماسي بالايي كه جمهوري اسلامي ايران در دنيا براي خود فراهم كرده است، به نحو احسن استفاده كنيم.

عثماني تأكيد كرد: جناب آقاي صالحي شما استاد مسلم فيزيك هستيد، ولي در بحث روابط بين‌الملل و حقوق بين‌الملل شما تحصيلاتي نداريد و اطلاعات عمومي در اين زمينه‌ها هرگز نمي‌تواند شما را به مقصود برساند؛ تجربيات آقاي صالحي براي وزارتخانه‌هاي آموزشي و پژوهشي همخواني بيشتري دارد.

وي در خاتمه گفت: آقاي صالحي مجبور است براي اداره وزارت خارجه به زير مجموعه متوسل شود و بخشي از اطلاعات ضروري كار را بايد از زير مجموعه خود دريافت كنيد كه اين مسئله باعث بروز مشكلاتي مي‌شود.

**قنبري در مخالفت: صالحي وزارت خارجه را با دبيركلي سازمان ملل اشتباه گرفته است

داريوش قنبري نماينده ايلام و عضو هيئت رئيسه فراكسيون اقليت مجلس در مخالف با وزير پيشنهادي وزارت امور خارجه، اظهار داشت: بنده قصد نداشتم با توجه به شخصيت علمي آقاي صالحي در مخالفت با وي سخن بگويم، ولي بايد توجه كرد كه شخصيت علمي وي تناسبي با وزارت خارجه ندارد.

وي با ذكر اين نكته كه قطعاً اگر آقاي صالحي براي وزارت نيرو پيشنهاد مي‌شد من در حمايت از وي سخن مي‌گفتم، گفت: در برنامه‌اي كه آقاي صالحي ارائه داده يك صفحه مقدمه است، 23 صفحه بيوگرافي و فهرست مقالاتي است كه او نوشته كه آن هم تنها به زبان انگليسي آمده است.

اين عضو فراكسيون اقليت مجلس در ادامه يادآور شد: در برنامه‌هاي آقاي صالحي كه به مجلس ارائه شده، 2 صفحه مربوط به برنامه‌هاي وي است و اين برنامه‌ها آن‌قدر كلي و شعاري است كه نمي‌توان از دل آن شاخص‌هايي را براي دستگاه ديپلماسي استخراج كرد.

وي همچنين گفت: به نظر بنده آقاي صالحي، وزارت خارجه را با دبيركلي سازمان ملل اشتباه گرفته است و شايد اين طور برداشته كرده كه گزينه پيشنهادي دبيركلي سازمان ملل است، چرا كه مطالب عنوان شده در برنامه‌هاي وي به تغيير نظام جهاني و كنترل آن و تغيير جهان اختصاص يافته است.

قنبري بر همين اساس يادآور شد: آقاي صالحي مي‌خواهد وزير خارجه كشور شود، لذا بايد شاخص‌هاي منافع ملي را استخراج و آن را براي نمايندگان بيان مي‌كرد.

اين نماينده مجلس در بخش ديگري از سخنانش متذكر شد: برنامه‌اي كه آقاي صالحي ارائه داده برنامه‌اي نيست كه از دل آن برنامه عملياتي براي اداره دستگاه ديپلماسي كشور استخراج شود.

وي وزارت خارجه را وزارتخانه‌اي مهم دانست و گفت: دستگاه ديپلماسي نيز دستگاه حائز اهميت است، لذا با توجه به اهميت اين وزارتخانه، دانشگاهي را تحت عنوان دانشكده روابط بين‌الملل تأسيس كرده تا كادر متخصص براي اداره اين وزارتخانه تربيت شود، آيا نبايد بعد از 20 سال به نيروهاي كه در اين دانشگاه تحصيل كرده‌اند، اعتماد كنيم و از نيروهاي آنجا براي اداره دستگاه ديپلماسي استفاده كنيم؟

نماينده ايلام در مجلس با بيان اينكه من احساس خطر مي‌كنم، متذكر شد: نبايد در رأس دستگاه ديپلماسي كسي باشد كه با مسائل بين‌المللي آشنايي ندارد.

وي با تأكيد بر اينكه دستگاه ديپلماسي و وزارت خارجه جايي است كه بايد در آن از حقوق ملت در شرايط حساس دفاع كند، يادآور شد: آقاي صالحي در مدتي كه تصدي سازمان انرژي اتمي را بر عهده داشت، به نظر من خوب كار نكرد و با وجود اينكه طبق گزارش بازرسان فعاليت‌هاي ما صلح‌آميز بود، اما مي‌بينيم كه موضع‌گيري رسمي آژانس مبتني بر نظرات كارشناسي كارشناسان نبود.

قنبري در خاتمه عنوان كرد: اگر آقاي صالحي خوب عمل مي‌كرد، مي‌توانست جلوي صدور قطعنامه را بگيرد، البته درست است كه كشورهاي بزرگ با ما مواضع خصمانه دارند، اما بخشي از كاستي‌ها نيز مربوط به دستگاه ديپلماسي ما بود.

**سبحاني‌نيا در موافقت: صالحي بر تأمين نظر رهبري در پرهيز از موازي‌كاري دستگاه ديپلماسي تأكيد دارد

حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در موافقت با وزير پيشنهادي امور خارجه، از رئيس جمهور به دليل معرفي صالحي براي سكانداري وزارت امور خارجه تشكر كرد و گفت: فردي كه به سمت وزارت خارجه معرفي مي‌شود، بايد شخصيتي شناخته شده و مورد پذيرش افكار عمومي داخلي و خارجي باشد كه به اعتقاده بنده نگاه مردم ما نسبت به صالحي نگاه مثبتي است و او را به عنوان يك چهره شناخته شده علمي، متين، وارسته و داراي تجارب مثبت كاري در داخل و خارج مي‌شناسند.

عضو كميسيون سياست خارجي مجلس با بيان اينكه فردي كه براي سكانداري وزارت امور خارجه معرفي مي‌شود بايد آشنا به حوزه كاري و امور ديپلماسي كشور باشد كه صالحي داراي اين ويژگي است، يادآور شد: مخالفين صالحي در معرفي او براي سكانداري وزارت خارجه طوري صحبت كردند كه اينگونه برداشت مي‌شود آقاي صالحي اصلاً در جريان مسائل سياست خارجي نبوده و نيست و يا از بيرون دستگاه سياست خارجي به داخل دستگاه ورود پيدا كرده است در حالي كه صالحي هم مأموريت 4-5 ساله در خارج از كشور داشته كه ارتباط تنگاتنگي با امر سياست خارجي در مركز ثقل فعاليت‌هاي ديپلماتيك در وين بوده‌اند و هم دوره حساسي را در آنجا گذرانده‌اند كه اين موضوع تجربه سازنده‌اي براي ايشان است.

وي به حضور صالحي در سازمان كنفرانس اسلامي به عنوان معاونت اين سازمان اشاره خاطرنشان كرد: وزير پيشنهادي وزارت امور خارجه از آغاز فعاليت‌هاي خود، پيوسته در ارتباط با وزارت خارجه، سازمان يونسكو و ساير سازمان‌هاي بين‌المللي بوده است. بنابراين آنچه كه برخي‌ها در مخالفت مطرح كردند انصاف نبود و مقداري در حق صالحي كم‌لطفي شد.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: مدارج علمي، تخصصي و تحصيلي صالحي نيز برخلاف آنچه كه مخالفان مطرح كردند، برجسته بوده و از ويژگي‌هاي ايشان است.

سبحاني‌نيا با اشاره به 4 مقاله علمي مشترك صالحي با شهيد مجيد شهرياري گفت: اين سوابق از نكات مثبت يك شخصيت اجرايي است كه در حوزه‌هاي مختلف فعاليت‌ها و كاركردهاي ارزشمندي را براي نظام داشته است.

وي صالحي را يكي از چهره‌هاي مناسب براي پذيرش وزارت امور خارجه دانست و در خصوص برنامه‌هاي او تأكيد كرد: صالحي در برنامه‌اي كه ارائه داده بر محورهاي اصلي نگاه جمهوري اسلامي ايران در عرصه بين‌المللي "اتخاذ رويكردي تعاملي، مؤثر و فعال با جهان و تاكيد بر حقوق مشروع و ذاتي خود بر اساس اصول ارزشمند عزت، حكمت و مصلحت " تاكيد كرده است.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: صالحي در برنامه‌هاي خود تاكيد كرده كه در چارچوب اسناد بالادستي نظام جمهوري اسلامي ايران به وظايف ذاتي خود جامه عمل پوشانده و اميد آن دارد كه در مسير تحقق جهاني عدالت و جهان عدالت محور و بدون تبعيض تلاش كند و از امكانات وزارت خارجه در اين مسير استفاده كند.

حجت‌الاسلام سبحاني‌نيا با اشاره به تاكيد‌ صالحي بر "موازنه مثبت " در سياست خارجي گفت: بايد با اتخاذ سياست خارجي موازنه مثبت مبتني بر همكاري‌هاي سازنده و خلاقانه سعي كنيم كه زمينه حضور فعال خودمان را در عرصه بين‌المللي فراهم و با عنايت به خطوط قرمز نظام كه چارچوب خاصي را در ارتباط با كشورها مشخص كرده، حركت كنيم.

وي در ادامه سخنان خود يادآور شد: يكي از برنامه‌هاي صالحي تأمين نظر مقام معظم رهبري مبني بر پرهيز از موازي كاري و حفظ استقلال دستگاه ديپلماسي كشور است.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس همچنين به ساير برنامه‌ها و نگاه صالحي در مديريت وزارت خارجه اشاره و خاطرنشان كرد: برخلاف دوره‌هاي گذشته كه به بدنه كارشناسي و ظرفيت نيروهاي توانمند وزارت خارجه كمتر توجه شده بود، صالحي بر استفاده از اين ظرفيت و تجربه بدنه كارشناسي وزارت خارجه تأكيد دارد.

**الهيان در موافقت: تسلط صالحي به زبان‌هاي خارجي تأثير زيادي در ‌ديپلماسي رسانه‌اي دارد

زهره الهيان نماينده تهران و عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس طي سخناني در موافقت با وزير پيشنهادي وزارت امور خارجه، اظهار داشت: هم‌اكنون شرايط كه در عرصه سياست خارجي با آن مواجهيم، شرايط بسيار تعيين‌كننده‌اي است.

وي افزود: ما مهمترين مراحل و شرايط را در طول 30 سال انقلاب در اين عرصه در حال پشت سر گذاشتن هستيم، از يك طرف بحث فروپاشي اقتصادي كشورهاي بزرگ دنيا و كشورهاي اقتصادي و از سوي ديگر جنبش‌هاي مردمي است كه در كشورهاي اسلامي در حال رخ دادن است.

اين عضو كميسيون سياست خارجي مجلس در ادامه سخنانش يادآور شد: ما در شرايطي قرار داريم كه بايد جمهوري اسلامي ايران بر اساس فرمايش مقام معظم رهبري پرچم‌دار اتحاد، عزت و اقتدار ملت‌هاي مسلمان باشد؛ مباحث حقوق‌بشر و قطعنامه‌ها و جار و جنجال تبليغاتي عليه ما در بحث مبارزه با تروريسم كه امروز جمهوري اسلامي ايران به عنوان بزرگترين قرباني تروريسم است و بايد در اين عرصه پرچم‌دار باشد كه همه اين موضوعات شرايطي را ايجاد مي‌كند و نيازمند آن هستيم كه اين مسئوليت سنگين به شخصي توانمند و با ظرفيت‌هاي بالا واگذار شود، البته اين ظرفيت را آقاي صالحي دارد و سوابق و تجربيات او در اين عرصه خود گوياي اين مدعاست.

الهيان در ادامه تصريح كرد: البته فقط توانمندي و ظرفيت بالاي آقاي صالحي كارساز نيست و در اين عرصه حمايت بالا هم مي‌طلبد و مجلس و شخص آقاي رئيس‌جمهور بايد حمايت‌هاي ويژه‌اي نسبت به مسئول ديپلماسي داشته باشد و آن‌قدر اين حمايت‌ها بايد بالا باشد كه وي با پشتوانه بالا بتواند در عرصه سياست خارجي و بين‌المللي ظهور و بروز قوي و مقتدرانه از نظام به نمايش بگذارند و در اين راستا رأي بالاي همكاران در مجلس بسيار گوياست و در عرصه بين‌الملل پيام دارد.

به گفته وي، تجربه نشان داده كه مجلس در راستاي منافع ملي و امنيت و مصالح ملي اقليت و اكثريت ندارد و در اين راستا دوستان ما در اقليت هم رأي مثبت خودشان را به جناب آقاي صالحي براي ارائه يك پيام كوبنده به دشمنان و بيگانگان خواهند داد.

اين عضو كميسيون سياست خارجي مجلس بر همين اساس يادآور شد: آقاي عليخاني از بنده خواستند كه اين پيام را به دوستان بدهم كه جناح اقليت و خود آقاي عليخاني نظر بسيار مثبتي نسبت به توانمندي‌هاي آقاي صالحي دارند و در اين راستا اقليت و اكثريت در مجلس رأي بالايي را به آقاي صالحي خواهند داد و موضوع ديگر هماهنگي‌هايي است كه آقاي صالحي در مدت كوتاهي كه سرپرستي وزارت خارجه را بر عهده داشت با مقام معظم رهبري انجام دادند.

الهيان در خاتمه عنوان كرد: ظرفيت آقاي صالحي در تسلط بر زبان‌هاي انگليس و عربي مي‌تواند تأثيرات زيادي به لحاظ ديپلماسي رسانه‌اي ما و همچنين تأثير جدي در بيان نظرات كشورمان به مقامات در عرصه‌ بين‌المللي و سياست خارجي داشته باشد.

*اظهارات صالحي در صحن علني پس از صحبت‌هاي مخالفان و موافقانش

علي‌اكبر صالحي وزير امور خارجه كشورمان كه امروز با كسب رأي اعتماد از وكلاي ملت بر تخت متكي تكيه زد، پس از اظهارات مخالفان و موافقانش، حدود 30 دقيقه به دفاع از برنامه‌هايش براي تصدي پست وزارت امور خارجه پرداخت.

*درياي خزر درياي دوستي؛ نقش خليج فارس در معادلات سياسي و امنيتي منطقه

علي‌اكبر صالحي در ابتداي سخنانش گفت: جا دارد كه از زحمات همه خدمتگزاران دستگاه ديپلماسي كشور به خصوص آقاي متكي و دكتر خرازي و دكتر ولايتي تقدير و تشكر كنم.

وي افزود: قبل از ورود به بيان برنامه‌هاي كاري بنا به توصيه تعدادي از نمايندگان مجلس قصد دارم قسمت‌هايي از زندگي‌نامه‌ام را ارائه دهم.

صالحي در ادامه مختصري از بيوگرافي خود را ارائه داد و گفت: بيش از 33 سال است كه سابقه خدمت در مملكت را دارم كه 32 سال آن بعد از انقلاب بود كه طي آن داراي مسئوليت‌هاي متعدد از قبيل رياست دانشگاه صنعتي شريف طي دو دوره و معاونت وزارت علوم طي دو دوره و نيز نمايندگي دائم جمهوري اسلامي ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي 5 سال و معاون دبيركل سازمان كنفرانس اسلامي كه دومين سازمان بزرگ بين‌المللي جهان است طي مدت 4 سال عهده‌دار بودم.

سرپرست وزارت امور خارجه گفت: از ابتداي انقلاب به عنوان شخصي كه در ارتباط با مسائل سياسي كشور بودم،؛ در سازمان يونسكو فعاليت داشتم و به عنوان عضو يا رئيس هيئت جمهوري اسلامي ايران در اين سازمان حاضر مي‌شدم.

*پاسخ صالحي به عدم تناسب مأموريت جديد با تخصص وي

صالحي اظهار داشت: اينكه گفته مي‌شود تخصص من با مأموريت جديدم تناسب ندارد را اينگونه بايد پاسخ داد كه وقتي 10 سال در اين عرصه كار كرده‌ام و يكي از موضوعات اصلي سياست خارجه ما پرونده هسته‌اي ايران است، لذا اين مسئله مي‌تواند مفيد و مؤثر باشد.

وي ادامه داد: وزارت خارجه بيش از 5 هزار نيرو دارد كه وزير خارجه به تنهايي نمي‌تواند سكان مديريت اين وزارتخانه را عهده‌دار شود، البته مديريت كلان به عهده وزير است ولي بخش عمده‌اي از كار كارشناسي را همكاران در وزارت خارجه انجام خواهند داد، لذا نمايندگان نبايد از اين بابت نگراني داشته باشند چرا كه كاستي‌هاي ما را كارشناسان برطرف مي‌كنند.

صالحي در خصوص برنامه‌هاي كاري خود نيز گفت: انقلاب اسلامي ايران شجره طيبه برخواسته از انديشه سياسي، دين‌‌محور و مردم ساز حضرت امام(ره) و رهبر انقلاب است كه طي سه دهه حيات پرافتخار خود توانسته با شايستگي و كارآمدي ضمن مقابله با توطئه‌ها و ترفندهاي دشمنان مسير پيشرفت و تعالي را براي ملت‌هاي مظلوم و آزادي‌خواه و عدالت‌جوي جهان نمايان كند كه بخشي از اين اثرگذاري در تحولات اخير منطقه به خوبي قابل مشاهده است.

وي ادامه داد: مفاهيم سياست خارجي نظام با استناد به مفاهيم قرآن كريم، سيره پيامبر و آموزه‌هاي مكتب اهل بيت ما را به تنظيم تعاملات با ديگران رهنمون مي‌كند.

*مهمترين آموزه‌هاي اسلامي در عرصه سياست خارجي

صالحي اظهار داشت: اصل توحيد، نفي سبيل و عزت و سيادت اسلامي، بهره‌گيري از روش‌هاي مسالمت‌‌آميز در حل و فصل اختلافات و وفاي به عهد و احترام در قراردادها و پيمان‌ها، رفتار دوستانه با ملت‌هايي كه در انديشه دشمني نيستند از مهمترين آموزه‌هاي اسلام در حوزه روابط خارجي است.

سرپرست وزارت خارجه افزود:‌ در شرايط حساس جاري دعوت به حفظ اتحاد و يكپارچگي مسلمانان و جلوگيري از بروز اختلاف در پيكره امت اسلامي يك ضرورت عيني است و دستگاه ديپلماسي كشور با بهره‌مندي از آموزه‌هاي تعالي بخش اسلام انديشه‌هاي امام (ره) و ارشادهاي رهبر انقلاب تحقق اهداف و آرمان‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را در چارچوب قانون اساسي، سند چشم‌انداز و سياست‌ها و اصول ناظر بر جمهوري اسلامي ايران در برنامه‌هاي چهارم و پنجم توسعه پيگيري مي‌كند.

*وزارت خارجه خط تعاملات ايران در مسائل بين‌الملل

صالحي با بيان اينكه وزارت امور خارجه خط تعاملات جمهوري اسلامي ايران در مسائل بين‌المللي است، گفت: وظيفه اصلي اين دستگاه با بهره‌گيري از تمامي ظرفيت‌هاي خود صيانت از امنيت و منافع ملي، پاسداري از حقوق كشور، ترويج پيام معنوي انقلاب، تحكيم جايگاه جمهوري اسلامي ايران در تعاملات سياسي، حمايت از ملل مسلمان و مظلوم جهان و اتحاد جهان اسلام در اين دوران پرتحول و سيال بين‌المللي است.

سرپرست وزارت امور خارجه اظهار داشت: دستگاه ديپلماسي سرمايه ارزشمند نظام است و اين گنجينه با تكيه بر ايمان و انگيزه كاركنان متعهد و كارآزموده آن حاصل مي‌شود و وزارت خارجه را به بازويي اثرگذار و قابل اتكا در نظام و صحنه بين‌المللي تبديل مي‌كند.

صالحي اظهار داشت: دستگاه ديپلماسي نيازمند خيزش تحول‌آفرين جديد در ابعاد روزآمد ساختن ادبيات سياسي، بازسازي نيروي انساني، دگرديسي ساختاري در صف و ستاد و ارائه ايده‌هاي نوآورانه و ابتكاري است تا انتظارات رهبر انقلاب محقق شود و بنا بر فرمايش ايشان بتواند هوشمندانه، شجاعانه، متعهدانه عزت و اقتدار نظام را منعكس كند و از آن در راستاي منافع ملي بهره‌برداري شود.

وي در ادامه سخنان خود به وصيت‌نامه سياسي و الهي امام (ره) اشاره و تصريح كرد: نمايندگان مجلس مي‌دانند كه ديپلماسي بايد آرمان‌گرا و واقع‌بين و خلاق و تأثيرگذار باشد و همانگونه كه رهبر انقلاب فرمودند انقلاب اسلامي پديدآورنده يك منطق و سياست نو در عرصه روابط بين‌المللي با عنوان سياست تعاملي ضدنظام سلطه است.

*وظيفه اصلي دستگاه سياست خارجي ديپلماسي كيفي براي پيشبرد سياست ضد سلطه است

صالحي خاطرنشان كرد: وظيفه دستگاه سياست خارجي به كارگيري ديپلماسي كيفي، قوي و كارآمد براي پيشبرد سياست ضد نظام سلطه است كه لازمه آن ايستادگي منطقي در اصول انقلاب و مباني شرعي بر پايه سه اصل عزت، حكمت و مصلحت است.

وي ادامه داد: اولويت‌هاي اين نوع ديپلماسي بايد به گونه‌اي تنظيم شود كه منافع و امنيت ملي را ارتقاء بخشد و مخاطرات را به حداقل كاهش دهد.

*بنده شعار "ديپلماسي تحول‌آفرين " و "روابط خارجي عدالت محور " را برگزيدم

صالحي افزود: بنده شعار "ديپلماسي تحول‌آفرين " و "روابط خارجي عدالت محور " را برگزيدم بر اين اساس مايلم اولويت‌هاي سياست‌هاي كاري خود را اعلام كنم كه اولين آن توسعه و تعميق روابط همه جانبه با همسايگان، منطقه و جهان اسلام و كشورهاي واقع در 4منطقه خليج فارس، آسياي ميانه، خاورميانه و جنوب آسيا كه حريم استراتژيك جمهوري اسلامي را تشكيل مي‌دهند است.

وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران با 15 همسايه آبي و خاكي خود نه تنها بر اثر ضرورت جغرافيايي بلكه بر پايه اشتراكات ديني و فرهنگي و تاريخي پيوندي ناگسستني دارد و از سوي ديگر مسلمانان 57 كشور عضو سازمان كنفرانس اسلامي در كانون تنظيم مناسبات همه جانبه كشور ما قرار گرفته‌اند.

صالحي گفت: دستگاه ديپلماسي براي پيشبرد اين استراتژي تلاش خواهد كرد تا با جديت اين سياست راهبردي را بر پايه حفظ روابط مودت‌آميز و برادرانه، تقويت ثبات و امنيت محيط پيراموني و تقويت همبستگي اسلامي پيگيري كند.

صالحي اظهار داشت: مسئله بعد اين است كه منطقه خليج فارس با توجه به موقعيت ژئوپولتيك خود همواره نقش حياتي در معادلات سياسي امنيتي منطقه و رويدادهاي آن و همچنين مسائل اقتصادي جهان داشته است، به گونه‌اي كه دامنه تأثير تحولات و رويدادهاي آن از سطح منطقه فراتر رفته و كل جامعه بين‌المللي را متأثر ساخته است، از اين رو امنيت و ثبات در منطقه خليج فارس يك نياز و ضرورت جهاني است.

سرپرست وزارت خارجه تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران تأمين امنيت در منطقه را مستلزم خروج نيروهاي فرامنطقه‌اي، اعتمادسازي متقابل، ايجاد ترتيبات مشترك، مسئوليت پذيري و ايفاي نقش برجسته از سوي همه همسايگان مي‌داند، در اين راستا ايجاد يك امنيت دسته جمعي و بومي به دور از مداخله بيگانه را پيشنهاد كرده است تا از اين رهگذر منطقه خليج فارس به حوزه‌اي امن و برخوردار از توسعه و پيشرفت تبديل شود.

صالحي ادامه داد: با توجه به اينكه كشورمان نيمي از سواحل خليج فارس را در اختيار دارد بايد نقش بسيار مهمي در حفظ امنيت اين منطقه‌ ايفا كند از اين رو اينجانب به همكاري با شوراي همكاري خليج فارس به منظور تقويت پيوندهاي اخوت و همسايگي و دفع مخاطرات و تأمين منافع مشترك عزم راسخ دارد.

سرپرست وزارت خارجه در خصوص درياي خزر نيز گفت: جمهوري اسلامي ايران با عنايت به حفظ منافع ملي در اين حوزه استراتژيك و لزوم احترام به حقوق كليه طرف‌ها در حفظ زيست بوم و برخورداري از منابع قابل توجه درياي خزر تلاش خواهد كرد تا با همكاري تمامي كشورهاي ساحلي در مسير تعيين عادلانه رژيم اين دريا گام بردارد.

وي افزود: از ديدگاه ما درياي خزر بايد درياي دوستي و همكاري باشد و در يك فضاي مودت‌آميز خواهان حفظ منافع خود در اين حوزه استراتژيك هستيم.

*منطقه خاورميانه كانون مهمترين، حساس‌ترين و پيچيده‌ترين تحولات جهان است

صالحي يادآور شد كه منطقه خاورميانه كانون مهمترين، حساس‌ترين و پيچيده‌ترين تحولات جهان است و گفت: مقاومت اسلامي در لبنان و فلسطين هيمنه شكست‌ناپذير رژيم صهيونيستي را در هم كوبيده است و پيام معنوي اين نهضت الهي موجب احياي روحيه عزت و اقتدار و خودباوري در امت اسلامي شده است و بنده براي پيشبرد سياست خاورميانه عدالت محور جمهوري اسلامي ايران تمام ظرفيت دستگاه ديپلماسي كشور را به كار خواهم گرفت.

وزير پيشنهادي وزارت امور خارجه همچنين گفت: ما مي‌توانيم با توسعه تعاملات همه جانبه به عنوان يك بلوك قدرتمند جهاني وارد عرصه معادلات جهاني شويم.

وي افزود: دستگاه ديپلماسي كشور براي تقويت و نهادينه‌سازي تعاملات با كشورهاي آسيايي و همگرايي برون قاره‌اي با عنايت به سياست نگاه به شرق دولت‌هاي نهم و دهم تلاش مي‌كند.

*گسترش روابط با قاره آفريقا از راهبردهاي سياست خارجي ايران پس از انقلاب بوده است

صالحي اضافه كرد: پس از پيروزي انقلاب اسلامي كه از راهبردهاي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران گسترش و تعميق روابط با كشورهاي قاره آفريقا بوده و تاكنون اقدامات بسياري در اين زمينه انجام شده است، اما همكاري‌ها با عنايت به ظرفيت‌هاي موجود كافي نيست و تعاملات جمهوري اسلامي ايران با قاره آفريقا بر پايه دوستي و پيشرفت و استكبارستيزي و رهايي‌بخشي و تقويت پيوندهاي جنوب- جنوب صورت گرفته است كه انشاءالله اين امر تداوم خواهد يافت.

سرپرست وزارت خارجه همچنين گفت: فعال كردن روابط دوجانبه و تلاش براي همكاري‌هاي چند جانبه و ارتقاي روابط اقتصادي و بازرگاني و توجه به تعاملات نهادينه شده فرهنگي از راهكارهاي تقويت تعاملات با كشورهاي آفريقايي محسوب مي‌شود؛ حضور جمهوري اسلامي ايران در آفريقا نگاه به آينده دارد و اينجانب نگاه به تقويت و گسترش هدفمند مناسبات اهتمام خواهم ورزيد و در اين راستا خوشبختانه سوء تفاهماتي كه با سنگال داشتيم، در سفري كه اخيراً به اين كشور داشتم، به طور كامل برطرف شد.

به گفته وي، آمريكاي مركزي و لاتين به سرعت در مسير بازسازي اقتصادي و شكوفايي همه‌جانبه قرار گرفته‌اند و جمهوري اسلامي ايران از طريق همكاري‌هاي فراگير و فزاينده سياسي، اقتصادي، فرهنگي و انرژي با كشورهاي دوست در آمريكاي لاتين و مركزي بستر مساعد براي حضور و مشاركت فعالانه در مديريت جهاني يافته است و خوشبختانه طي سال‌هاي اخير، گسترش و تعميق مناسبات با تعدادي از اين كشورهاي منطقه در سايه توجهات رياست‌جمهوري با موفقيت به انجام رسيده است و شركاي ما در آمريكاي جنوبي نيز از مزاياي سياسي و اقتصادي و راهبردي اين مناسبات بهره‌مند شده‌اند.

* ايران براي حضور در آمريكاي جنوبي اهداف و نيات خيرخواهانه و نوع‌دوستانه دارد

علي‌اكبر صالحي همچنين گفت: جمهوري اسلامي ايران براي حضور در آمريكاي جنوبي اهداف و نيات خيرخواهانه و نوع‌دوستانه دارد و به منافع مشترك مي‌انديشد، لذا تحكيم روابط مودت‌آميز با همه كشورهاي آمريكاي مركزي و لاتين را با همه قوت و همه جانبه در دستور كار خود قرار خواهم داد و اينجاب اين دستور كار راهبردي را مجدانه پيگيري خواهم كرد.

*سياست ايران در قبال كشورهاي اروپايي به نوع رفتار و مواضع آنها بستگي دارد

وي تصريح كرد: با توجه به اينكه اتحاديه اروپا عليرغم رفتارهاي غيرمنطقي و غيراصولي و غيرمنصفانه بعضي از اعضاي آن بنابر دلايل فراوان از جمله مباحث مربوط به تأمين انرژي مورد نياز خود، سخت نيازمند ايجاد روابط مستحكم با جمهوري اسلامي ايران به عنوان يكي از تأمين‌كنندگان عمده انرژي در سطح جهان است، ما آماده گسترش و تعميق روابط دو جانبه با هر يك از كشورهاي عضو اتحاديه مزبور و روابط متين و استوار با اين اتحاديه بر اساس احترام متقابل هستيم و بديهي است اين رويكرد ما به نوع رفتار و مواضع طرف‌هاي ديگر بستگي خواهد داشت، به عبارت ديگر رويكرد اروپايي سياست خارجي با تفكيك و بازشناسي مواضع كشورها بر پايه تنظيم هوشمند روابط استوار خواهد بود.

وزير پيشنهادي وزارت امور خارجه در ادامه سخنانش متذكر شد: مقام معظم رهبري بارها فرموده‌اند كه جمهوري اسلامي ايران و نظام اسلامي با يك جنگ عظيمي مواجه است؛ ايشان با تبيين جنگ نرم نظام سلطه عليه نظام جمهوري اسلامي ايران، مكرراً بر ضرورت مقابله با اين هجمه برنامه‌ريزي شده دشمنان تأكيد و همه مسئولين نظام را به افزايش بصيرت و شناخت توطئه‌هاي معاندان و توجه به صف‌آرايي دشمنان عليه انقلاب و آرمان‌هاي امام راحل امر فرمودند.

وي همچنين گفت: تحكيم روزافزون همبستگي ملي و انسجام دولت و ملت و توسعه و شكوفايي همه جانبه كشور و نفوذ پيام جهان شمول انقلاب اسلامي در قلب صدها ميليون انسان شيفته عدالت در سراسر جهان، علت اصلي آرايش هجمه‌هاي برنامه‌ريزي شده نظام سلطه براي مصاف نرم با اسلام و ايران اسلامي به عنوان منادي اسلام ناب محمدي است.

*دستگاه ديپلماسي با تأسي به فرامين رهبر حكيم تمام توان خود را براي مقابله با جنگ نرم دشمن بسيج كرده است

صالحي گفت: دستگاه ديپلماسي با تأسي به فرامين رهبر حكيم و فرزانه خود تمام توان خود را براي مقابله با جنگ نرم دشمن بسيج كرده و اقدامات مناسبي در اين راستا آغاز شده است.

وي بر همين اساس به تبيين ديگر برنامه‌هاي خود در صورت تصدي پست وزير امور خارجه پرداخت و گفت: ترويج اسلام‌ستيزي و همچنين ايران و شيعه هراسي در اشكال مختلف از جمله هجمه‌هاي شكلي و محتوايي به بنيان‌هاي فكري و اعتقادي اسلام و اهانت به ساحت مقدس قرآن مجيد و ساخت و انتشار فيلم و كاريكاتور و مكتوبات مخدوش‌كننده چهره دين منور پيامبر معظم (ص)، همگي گوياي آن است كه اسلام ناب محمدي و جمهوري اسلامي ايران به عنوان منادي آن در كانون اين هجمه قرار گرفته‌اند.

سرپرست وزارت خارجه افزود: دستگاه ديپلماسي تلاش خواهد كرد كه تا با هماهنگي دستگاه‌هاي داخلي و از طريق ايجاد ائتلاف و هماهنگي با جهان اسلام از مجاري دو جانبه و نيز مجراهاي چند جانبه با سازمان ملل متحد و سازمان كنفرانس اسلامي و جنبش عدم تعهد و مجامع و سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي با اين پديده زشت و غيرانساني مقابله كند.

*روابط تجاري و اقتصادي بايد با فضاي روابط سياسي هم‌سو و هماهنگ باشد

به گفته وي، اين يك اصل پذيرفته شده است كه روابط تجاري و اقتصادي بايد با فضاي روابط سياسي هم‌سو و هماهنگ باشد، از اين رو دستگاه ديپلماسي از رهگذر ديپلماسي اقتصادي، در مسير توسعه ملي جذب سرمايه و فناوري مورد نياز،‌ تمهيد ساز و كارهاي معاهداتي و همكاري‌هاي مواصلاتي و ترانزيتي و گمركي و تقويت حضور بخش خصوصي در بازارهاي خارجي و تشويق صادرات غيرنفتي و خدمات فني به بازارهاي بين‌المللي گام برخواهد داشت.

صالحي ادامه داد: با توجه به مواضع مقام معظم رهبري و رئيس‌جمهور مبني بر لزوم شكستن ساختارهاي كهنه و انحصاري موجود بين‌المللي و جايگزيني آن با ساختارهاي نوين كارآمد و موضوع اصلاحات ماهوي در ساختار سازمان ملل متحد و منطبق ساختن اين سازمان با واقعيت‌ها و ضرورت‌هاي امروزي جهان و مقابله با يكجانبه‌گرايي و تك‌صدايي و افزايش ظرفيت‌هاي چند جانبه در سازمان ملل و نهادهاي تخصصي آن با جديت دنبال خواهد شد و وزارت امور خارجه با هماهنگي كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد و كشورهاي مستقل در جهت تغيير و تحول اساسي در ساختار شوراي امنيت و رفع تناقضات موجود در شكل ساختار شورا شامل شفاف‌سازي عملكرد و پاسخگويي شوراي امنيت تلاش خواهد كرد.

وي اضافه كرد: همزيستي مسالمت‌آميز و درك متقابل در دنياي كنوني مستلزم همكاري و تعامل بين فرهنگ‌ها و اديان الهي و هويت‌ها و استخراج اصول جهان شمول و قابل پذيرش همگان در عين پذيرش و احترام به تفاوت‌هاست.

علي‌اكبر صالحي در بخش ديگري از سخنانش عنوان كرد: به باور ما حقوق‌بشر در بستر فرهنگي، ارزشي، تاريخي و تمدني هر ملت و منطقه و با ويژگي‌هاي بومي تدوين يافته، رشد مي‌كند؛ مسئله حقوق‌بشر و حمايت از حقوق فطري انسان‌ها در ايران زمين از سابقه ديرينه برخوردار است و بر اساس آموزه‌هاي ما تكريم آدميان و تأكيد بر مقام و منزلت آنها يك ضرورت ديني است و از اين رو حفظ كرامت و حقوق انسان‌ها، بخشي از وظايف آئيني ما به شمار مي‌آيد.

*همه كشورها موظفند در زمينه رعايت حقوق مسلم انسان‌ها تلاش كنند

به گفته وي، جمهوري اسلامي ايران به عنوان يكي از مبتكران اعلاميه حقوق‌بشر بر اين باور است كه همه كشورها به عنوان اعضاي پيكره واحد جامعه جهاني موظفند تا در زمينه رعايت و ارتقاي حقوق مسلم انسان‌ها در سطح جهان تلاش كنند و در اين ميان بزرگترين دشمنان انسانيت انسان و حقوق بشر، كشورهايي هستند كه با سياسي كردن و سوءاستفاده از حقوق "حقوق‌بشر " و با اعمال استانداردهاي دوگانه و تبعيض‌آميز از اين موضوع به عنوان دستاويزي براي پيشبرد اهداف و منافع سياسي خود بهره‌گيري مي‌كنند و خارج از اين بستر ناسالم و توهين‌آميز،‌دستگاه ديپلماسي آمادگي دارد به تعاملات دو جانبه و چند جانبه حقوق‌بشر در حوزه‌هاي مفهومي و كاربردي بر پايه شريعت متعالي اسلام ادامه دهد.

سرپرست وزارت خارجه همچنين با بيان اينكه ايران اسلامي در طول تاريخ به ايمان، انگيزه، اراده و توانايي‌هاي زنان و مردان و جوانانش واقف است، تأكيد كرد: هر ايراني در هر نقطه‌ عالم نماينده فرهنگ فاخر و ملت سربلند خود بوده و در مقابل قوانين و مقررات كشورهاي ميزبان قانونمند و مسئول بوده است؛ حضور ميليون‌ها ايراني مقيم خارج از كشور كه به ايراني بودن و ايراني ماندن خود عشق مي‌ورزند، عمق استراتژيك قابل اتكايي در اختيار نظام اسلامي قرار داده است كه دستگاه ديپلماسي به آن توجه خاص معطوف خواهد داشت و جامعه ايرانيان خارج از كشور به مثابه فرستادگان و سرمايه مادي، علمي و فرهنگي كشور هستند و دستگاه ديپلماسي با تحكيم مبادي فرهنگي و تمدني ايران اسلامي، براي جذب حداكثري و خدمت‌رساني همه جانبه به آنان،‌ متعهد است.

**وزارت خارجه به عنوان يك دستگاه متولي مكلف به اجراي هدفمند و منظم اين برنامه‌هاست

صالحي همچنين گفت: با عنايت به شتاب روزافزون تحولات در عرصه بين‌المللي و تغييرات بنيادين در مفاهيم و ساز و كارهاي حيات اجتماعي بشر، بازسازي رويكردها و ابزار تحقق اهداف نظام با تأكيد بر حفظ مباني و اصول، واقعيتي انكار‌ناپذير است و در اين راستا علاوه بر استفاده از ساز و كارهاي شناخته شده بر آنيم تا براي پيشبرد اهداف متعالي نظام، تقويت كاربست ديپلماسي پارلماني و بهره‌مندي از امكانات و زمينه‌هاي جديد مانند سازمان‌هاي مردم نهاد و ديپلماسي عمومي را مورد توجه ويژه قرار دهيم و در اين چارچوب و نظر به اهميت ديپلماسي پارلماني و تقويت نقش مؤثر جمهوري اسلامي ايران در اتحاديه بين‌المجالس كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي و مجمع مجالس آسيايي همواره در دستور كار وزارت امور خارجه قرار خواهد داشت.

وي با بيان اينكه وزارت امور خارجه به عنوان يك دستگاه متولي مكلف به اجراي هدفمند و منظم برنامه‌هاي اشاره شده است، تصريح كرد: شايسته است تمامي دستگاه‌هاي كشور نسبت به انجام هر گونه فعاليت‌هاي مرتبط از طريق وزارت امور خارجه و با رعايت ملاحظات ديپلماتيك متعهد باشند.

صالحي در بخش پاياني سخنانش گفت: سخنان خود را با فرازي از فرمايشات مقام همام ولايت به پايان مي‌برم كه فرمودند "منحني جبهه مقابل رو به نزول و منحني نظام اسلامي رو به صعود است "، نظام جمهوري اسلامي ايران يك تجربه موفق دولت‌مداري است و در هر عرصه‌اي كه وارد شده با توفيق مواجه شده و اساس توفيقات مداوم نظام ما در تسليم در مقابل فرمان خداوند براي ترويج و پاسداري از اصل توحيد و كلمه حق و اطمينان به صحت وعده الهي مبني بر حكومت صالحان است و اين پيام جهان شمول و گفتمان عدالت‌محور كه در نفي ظلم و استقرار عدالت اشتراك نظر دارد، شجره طيبه‌اي است كه اصناف عالم شيفتگان پايدار يافته است و به حمدالله نظام اسلامي در حال عزت و افتخار است و جمهوري اسلامي در همه عرصه‌هاي حيات بشر چشم‌اندازي بسيار اميدواركننده و روشن دارد.

سرپرست وزارت خارجه در خاتمه اعلام كرد: در صورت صلاح‌ديد نمايندگان آماده‌ام تا تجارب خود را در عرصه سياسي و ديپلماتيك و حرفه‌اي كه در خدمت پيشبرد اهداف سياست خارجي نظام جمهوري اسلامي ايران در اين دوراني كه شاهد بيداري ملت‌هاي هوشيار منطقه با الهام از آموزه‌هاي ديني و بيداري اسلامي براي رهايي از يوغ سلطه استكبار جهاني و كسب استقلال حقيقي هستم، به كار گيرم و بي‌گمان بدون حمايت و مساعدت نمايندگان ملت در خانه ملت، تحقق كامل اهداف نظام در عرصه سياست خارجي امكان‌پذير نخواهد بود و بديهي است در صورت اخذ رأي اعتماد مجلس اينجانب از همفكري و هم‌انديشي و مساعدت شما نمايندگان مجلس، در تحمل بار مسئوليتي كه بر عهده خواهم گرفت، بي‌نياز نخواهم بود.

وي با خواندن اين بيت شعر كه "ما بدان مقصد عالي نتوانيم رسيد/هم مگر پيش نهد لطف شما گامي چند "، سخنان خود را به پايان برد.

پس از اظهارات صالحي، هيئت رئيسه اقدام به رأي‌گيري از نمايندگان براي وزير پيشنهادي امور خارجه كرد تا وكلاي ملت به اين طريق اعتماد يا عدم اعتماد خود را بيان كنند.

در نهايت مجلس بعد از 48 روز از معرفي صالحي به عنوان سرپرست وزارت خارجه، با 146 رأي موافق، 60 رأي مخالف و 35 رأي ممتنع از مجموع 241 رأي مأخوذه اعتماد خود به صالحي را اعلام كرد و به اين ترتيب دهمين وزير خارجه كشورمان در دولت دهم بر كرسي وزارت خارجه به عنوان دومين وزير خارجه اين دولت تكيه زد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=2997&tab=rooz