نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
تيري ميسان: هاليوود با سلطه خود مانع آزادي بيان مي‌شود


تاریخ: ۲۰ بهمن ۱۳۸۹

«تيري ميسان» نويسنده كتاب «11 سپتامبر، دروغ بزرگ» در خصوص سينماي هاليوود در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي باشگاه خبري فارس «توانا» گفت: اگر ما چيزي براي ارايه و پيشنهاد به هاليوود نداريم، نبايد ادعايي نيز داشته باشيم اما بايد بگويم ما چيزهاي يكساني نيز نمي‌توانيم به هاليوود ارائه كنيم.
وي در ادامه افزود: ديدگاه هايي كه هاليوود بيان مي كند، ممكن است براي خودش مفيد باشد ولي قطعاً براي ما مفيد نيست البته به همين دليل است كه فهميدن حرف‌هاي هاليوود براي ما مشكل است.
ميسان در ادامه خاطرنشان كرد: ما نمي‌توانيم حرف‌هاي خودمان را به طريق هاليوود بيان كنيم و حرف‌هاي هاليوود براي خودش مفيد است نه ما؛ زيرا ما مي‌خواهيم عنوان كنيم كه هاليوود فقط يك سيستم تبليغاتي است.
اين نويسنده در ادامه بيان داشت: آن‌هايي كه نمي‌خواهند به مردم دروغ بگويند، ما هستيم نه هاليوود. زيرا ما خواستار بيان ديدگاه‌ها و انتقال اين مفاهيم هستيم نه خواستار برابري و تساوي با هاليوود.
ميسان در ادامه افزود: در غرب رسانه‌هاي ديگري نيز وجود دارند كه مي‌توانستند به خوبي هاليوود بيان كنند و به فيلمسازي مشغول شوند ولي از فعاليت آن‌ها ممانعت شد زيرا طبق مسائل هاليوودي نبوده است.
وي با بيان مثالي از فيلم «دره گرگ‌ها» گفت: نمي‌خواهم از كشوري دفاع كنم ولي در كشور تركيه فيلمي با عنوان «دره گرگ‌ها» ساخته شده است كه درباره مسائل داخلي عراق است و تمام كشتار‌ها در عراق و جنگ را نشان مي‌دهد اما پخش آن در تمام كشورهاي غربي ممنوع شده است.
وي در ادامه افزود: به تازگي فيلمي درباره فلسطين ساخته شده كه قهرمان آن يك فرد ترك است كه به فلسطين سفر مي‌كند تا از اسراييلي‌ها انتقام بگيرد. همه آنهايي كه اين فيلم را ديدند مي‌گويند اين فيلم ويژگي‌هاي تصويري بزرگي دارد اما چون اين فيلم رژيم صهيونيستي را به نقد مي‌كشاند، در تمام كشورهاي غربي منع شده است.
وي در ادامه اضافه كرد: مثال‌هاي ذكر شده، نشان مي‌دهد كه اين رقابت به هيچ وجه عادلانه نبوده و نيست؛ زيرا آنها نمي‌گذارند فيلم بسازيم.
ميسان در انتها گفت: من خواستار توجه به اين موضوع هستم كه بايد توجه داشت هاليوود با چه روشي در حال توليد و توزيع فيلم‌هاي خود در دنياست و آن‌ها خواستار تأثيرگذاري فيلم‌هاي خود در دنيا هستند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3118&tab=rooz