نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
ديكتاتور تونس چگونه از جاسوسي فرانسه به مزدوري CIA درآمد؟


تاریخ: ۲۱ بهمن ۱۳۸۹

سفير اسبق فرانسه در تونس فاش كرد زين العابدين بن علي ديكتاتور فراري مامور سازمان سيا بوده است.
به گزارش کیهان، اريك رولو كه ماموريت خود در تونس را سال 1985 و به هنگام زمامداري حبيب بورقيبه آغاز كرد، بعدها سردبير لوموند شد و در مهرماه سال 1377 (1998) واسطه و ميزبان ملاقات عباس عبدي از سران حزب مشاركت با باري روزن جاسوس آمريكايي و وابسته مطبوعاتي لانه جاسوسي در تهران بود. اين ديدار در پاريس انجام شد و لوموند همان زمان در تحليل اين ملاقات بودار نوشت: «آشتي گروگان و گروگانگير؛ بايد اصلاحات سياسي در ايران را باور كرد!»
اريك رولو در شماره جديد لوموند ديپلماتيك (فوريه 2001) به مرور خاطرات دوره سفارت خود در تونس پرداخته است. وي مي نويسد: ماموريت سفارت من در تونس (ژوئيه 1985) به يك بازپرس[!] در كشوري كاملا دستخوش حوادث شبيه بود. رئيس بورقيبه كه چند بار ملاقاتش كردم، از قدرت تشخيص درست برخوردار نبود. هنگام ديدار، بارها با بيان مطالب نه چندان ديپلماتيك، حتي نامنسجم، الباجي قائد السبسي، وزير خارجه اش را دچار مخمصه مي كرد. بورقيبه كه فقط چند ساعت در روز هشيار بود سكان دولت را در دست نداشت. دختر برادر بورقيبه كه بر او نفوذ غالبي داشت، تحسين آغشته به مهر خود را نسبت به ژنرال زين العابدين بن علي مخفي نمي كرد؛ با وجود اين، هيچكس گمان نمي برد كه او نردبان ترقي بن علي بسوي قدرت شده و در خلع عمويش نقش بازي كند. ژنرال بن علي در سالهاي 1986-1985، ابتدا وزير مشاور و سپس وزير كشور بود. او به بهانه هاي مختلف از پذيرفتن شخصيت هاي فرانسوي كه از تونس ديدار مي كردند، خودداري كرد. از جمله خانم اديت كرسون و پيير برگوآ كه وزير بودند. از آنها شگفت آورتر، خودداري وي از ملاقات با ژنرال رنه امبو رئيس كل امنيت خارجي فرانسه (DGSE) بود.
رولو مي افزايد: اوج ماجرا زماني بود كه سرهنگ (ژنرال آتي) ايوان دولي نيير وابسته نظامي سفارت به من اطلاع داد كه از چند هفته پيش، بن علي او را بايكوت كرده است، در حالي كه مرتبا با رئيس CIA در تونس ملاقات مي كند. در حالي كه او و بن علي، هر دو دانشجوي همدوره پيشين دانشكده افسري سن سير بودند و همديگر را «تو» خطاب مي كردند و عادت داشتند كه در مورد مسائل مشترك گفتگو كنند. طبيعتا، اين اطلاعات را در يك تلگرام سري و خطاب به مسئولان بالاي وزارت خارجه و كاخ اليزه ارسال كردم. بن علي البته داوطلبانه با من ملاقات خصوصي مي كرد. گفتگوهاي ما عمدتا به فروش سيستم ارتباطات بسيار پيچيده به گارد ملي تونس اختصاص داشت. فرانسه اعتبارات سخاوتمندانه اي براي اين خريدها در اختيار تونس مي گذاشت.
سفير اسبق فرانسه در پايان يادآوري خاطرات خود مي نويسد: در روز خداحافظي من از وزير كشور، بن علي با خشمي آشكار از من پرسيد كه چرا من او را مامور سيا دانسته و فردي با جاه طلبي مبالغه آميز ارزيابي مي كرده ام؟ او براي اثبات گفته اش، تقريبا كلمه به كلمه، تلگرام هاي محرمانه مرا كه به وزارت خارجه فرانسه فرستاده بودم، بازگويي كرد. كسي چون سفير فرانسه هم از حلقه شبكه هاي جاسوسي او در امان نمانده بود.
يادآور مي شود تونس مستعمره فرانسه بود اما به تدريج با قدرت گرفتن آمريكا و ضعيف شدن فرانسه، زمامداران فاسد تونس نيز به واشنگتن گرايش بيشتري پيدا كردند.
انتشار خاطرات سفير اسبق فرانسه در تونس در حالي است كه رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه اخير تهران، علت اصلي تحولات مصر و تونس را وابستگي و نوكري سران اين كشورها نسبت به آمريكا دانسته و تاكيد كرده بودند: براي يك ملت بسيار سخت است كه رئيس يك ملت آن هم با آن تبختر و نخوت نوكر رسمي سازمان جاسوسي آمريكا باشد.
 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3123&tab=rooz