نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
فتوشاپ ابزار جديد مبارزه با تروريسم
سرویس بین الملل مفیدنیوز :: آنچه در جهان امروز در پس پرده مبارزه با تروريسم اتفاق مي‌افتد تنها بازي با عناصر قدرت به‎منظور حفظ برتري و كنترل منابع انرژي در مناطق مختلف دنياست.

تاریخ: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۰

"اسامه بن لادن كشته شد " اين عبارتي بود كه در كمتر از چند ساعت تيتر خبري تمامي رسانه‌هاي داخلي و خارجي شد و احتمالا در آينده در تمامي كلاس هاي آموزش خبرنگاري و خبرنويسي انتشار اين خبر به يكي از موارد و مثال هاي درسي تبديل خواهد شد و شايد دليل اصلي آن هم شناختي بود كه رسانه ها در طول ده سال گذشته نسبت به اسامه بن لادن ايجاد كرده بودند.
آنچه بديهي به نظر مي رسد اين است كه با توجه به گذشتن تاريخ مصرف اين تروريست كهنه‎كار اساساً كشته شدن او تأثيري در معادلات سياسي منطقه نخواهد داشت و زنده و مرده بودن وي اهميت چنداني ندارد و هر احتمالي در خصوص صحت و سقم اين خبر صرفاً خوراك تبليغاتي نظام رسانه اي غرب مي باشد كه به حلقوم مردم آمريكا ريخته مي شود.
در حاشيه اين خبر تحليل ها و گزارش هاي متعددي منتشر گرديد كه هركدام از زاويه خاصي به اين خبر پرداخته بودند آنچه در اين نوشته به آن اشاره مي شود نيز يكي از همان مطالب است با اندكي تفاوت.
ـ نكته اول اين‎كه تنوع و تكثر انواع و اقسام رسانه هاي نوين و رشد تكنولوژي هاي ارتباطي به تدريج تبديل به يكي از حساس ترين چالش هاي دستگاه هاي خبري نظام استكباري شده است و همانند روباتي كه امكان كنترل آن از دست سازنده خارج شده باشد مي‌رود تا حيثيت و اعتبار صاحبان غول هاي خبري را به بازي گرفته و اين مهندسي افكار عمومي را كه تا اين اواخر با چشمان بسته هم انجام مي شد با مشكلات عديده اي مواجه سازد. به طوري كه دقايقي بعد از انتشار عكس هاي مربوط به جسد بن لادن روزنامه فرانسوي "فيگارو "، اعلام كرد كه اين عكس مونتاژ و با نرم افزار هاي رايانه اي دستكاري شده است و مدعي شد كه اين صورت خونين و ورم‎كرده متعلق به جسد "اسامه بن‌لادن " نيست.
خبرگزاري فرانسه نيز اعلام كرد قاب اصلي عكس منتشر شده متعلق به يكي از عكس‌هاي بسيار قديمي بن لادن است كه با اعمال تغييراتي در ريش و بخش پائيني صورت دستكاري شده است.
"ملادن آنتونوف " سردبير بخش عكس خبرگزاري فرانسه در اظهاراتي در اين باره اعلام كرد: "در اين تصوير مونتاژ شده ريش بن‌لادن به صورت تار و غيرواضح نمايش داده شده و كاملاً براي ما روشن است كه اين عكس مونتاژ شده است ".
افشاي گسترده اين ترفند پيش پا افتاده، باعث شد تعدادي از نمايندگان كنگره امريكا انتشار عكسهاي اسامه بن لادن را پس از حمله نيروهاي امريكايي به مخفيگاه وي خواستار شوند تا جايي كه به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، نمايندگان كنگره روز دوشنبه از دولت خواستند به منظور تنوير افكار عمومي جهان، بايد عكسهاي جسد بن لادن منتشر شود و كار به جايي رسيد كه جو ليبرمن، رئيس كميسيون امنيت ملي كنگره با استناد به اينكه نشان ندادن عكسهاي جسد بن لادن مي تواند اين فكر را در افكار عمومي ايجاد كه دولت امريكا فريبكار است، بر انتشار سريع عكسها، هرچند وحشتناك، تاكيد كرد. مايك راجرز، رئيس كميسيون اطلاعاتي مجلس نمايندگان نيز اعلام كرد براي اطمينان دادن به مردم بايد عكسها منتشر شود تا همه مطمئن شوند اسامه كشته شده است.
ـ نكته ديگري كه در اين خصوص قابل توجه است تفاوت آشكار ماهيت مبارزه با تروريسم توسط جمهوري اسلامي ايران به عنوان يكي از كشور هاي قرباني تروريسم و ايالات متحده امريكا به عنوان يكي از بزرگترين حاميان گروه هاي تروريستي است. نمونه بارز اين تفاوت مربوط به زماني است كه نيروهاي امنيتي جمهوري اسلامي ايران در اقدامي تحسين برانگيز عبدالمالك ريگي را كه يكي از خطرناك‎ترين عوامل تروريسم در منطقه به شمار مي رفت دستگير و به مراجع قانوني تحويل دادند. وي كه در سال هاي گذشته خون هاي بسياري از شيعه و اهل تسنن را با وحشيانه ترين شكل به زمين ريخته بود دستگير و پاي ميز محاكمه كشانده شد و پس از طي مراحل قضايي توسط مراجع قانوني به دار مجازات آويخته شد. دستگيري اين تروريست آنچنان برق‏آسا و سريع انجام گرفت كه رسانه هاي بيگانه و وابسته به اردوگاه استكبار جهاني حيرت زده مجبور به انعكاس خبر شدند و اين درحالي بود كه همزمان با دستگيري اين تروريست بين المللي تصاوير دستگيري و حتي بخشهاي مختلفي از اعترافات وي نيز از رسانه هاي جمهوري اسلامي ايران پخش و در اختيار شبكه هاي خارجي قرار گرفت و از اين طريق كوچكترين ترديدي در هويت فرد دستگير شده در اذهان عمومي ايجاد نشد.
با مقايسه ساده اين دو شيوه مبارزه با تروريسم اين حقيقت بيش از گذشته آشكار مي گردد كه شعار مبارزه با تروريسم توسط رئيس جمهور امريكا و ديگر سران كشور هاي غربي تنها و تنها توجيه‎گر تصويب ميليون ها دلار از ثروت ملت ها براي خريد انواع و اقسام تسليحات و حربه اي براي پيروزي در انتخابات است و در واقع آنچه در جهان امروز در پس پرده مبارزه با تروريسم اتفاق مي افتد تنها بازي با عناصر قدرت به منظور حفظ برتري و كنترل منابع انرژي در مناطق مختلف دنيا است.
در پايان به اين نكته اشاره مي كنيم كه وقت آن رسيده است در شرايطي كه عناصر خودفروخته نظام استكبار جهاني در كشور هاي مختلف در ماه هاي اخير نقاب از صورت برداشته هزاران نفر از مردم بي‎گناه را مقابل دوربين شبكه هاي بين المللي به خاك و خون مي‎كشند، نويسندگان و متفكرين در سراسر كشور هاي دنيا، پرده از رابطه ننگين صهيونيسم بين الملل با تشكل هاي تروريستي و گردانندگان باندهاي تروريستي در سراسر جهان بردارند و اجازه ندهند ملت‎ها مصرف كننده بي‌چون و چراي خوراك‎هاي متعفن نظام رسانه‎اي غرب باقي بمانند.

محمد اسماعيلي
كارشناس روابط بين‎الملل

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=314&tab=news