نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
رسانه هاي غربي : منطقه ملتهب است همه منتظر انقلاب هستند


تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۳۸۹

شبكه ها و رسانه هاي خبري غرب با اشاره به التهاب و خيزش هاي مردمي در منطقه، اعلام كردند كه اكنون همه منتظر انقلاب جديد در يك يا چند كشور ديگر پس از تونس و مصر هستند.
به گزارش واحد مركزي خبر، شبكه خبري «سي .ان.ان»، طي تحليلي از شرايط جاري خاورميانه، اعلام كرد كه انقلاب مصر مردم عادي جهان عرب را متحول كرده است. اين شبكه افزود: هنوز معلوم نيست كه بعد از تونس و مصر نوبت كدام كشور عربي است كه شاهد انقلاب باشد. مردم برخي كشورهاي عربي احساس مي كنند كه بايد قيام كنند، ولي پذيرش اين واقعيت، براي رهبرانشان سخت است؛ آنها نگران سرايت وقايع مصر به كشورهاي خود هستند. اين شبكه در ادامه، نام چند كشور مستعد انقلاب را برد و ادامه داد: همه به مصر چشم دوخته اند، زيرا تحولات اين كشور ممكن است تاثير زيادي بر اردن، عربستان، يمن، بحرين و ديگر كشورهاي منطقه بگذارد.
شبكه پنج تلويزيون فرانسه نيز طي تحليلي، و با اشاره به تحولات خاورميانه، چنين پيش بيني كرد: در بيشتر كشورهاي عربي نظام ديكتاتوري حاكم است و فساد مالي، بيكاري و فقر در اين كشورها بيداد مي كند و به همين خاطر، هر لحظه ممكن است با اعتراضات مردمي مواجه شوند. اين شبكه افزود: اگر با شرايط دومينو (توالي حوادث مشابه) در كشورهاي عربي شاهد هستيم، به خاطر اين است كه در همه اين كشورها، ديكتاتورها زمام امور را در دست دارند.
اين شبكه پيش بيني كرد كه پس از تونس و مصر، اكنون نوبت اردن است كه با خيزش مردمي مواجه شود. در اين كشور شش ميليون نفري، عبدالله 12سال است كه قدرت را در دست دارد. شادي مردم در پايتخت اردن (امان) به خاطر فرار مبارك، نشان مي دهد كه مردم اين كشور نيز چقدر مشتاق پايان يافتن نظام ديكتاتوري پادشاهي در كشورشان هستند.
شبكه مذكور پس از اردن، از يمن و مغرب به عنوان كشورهاي مستعد انقلاب، نام برد.
خبرگزاري فارس نيز به نقل از يك تحليلگر اردني گزارش داد: به زودي شاهد تحولات شگرفي در ساير كشورهاي عربي (پس از تونس و مصر) خواهيم بود.
خبرگزاري ايسنا نيز گزارش داد، با توجه به ملتهب شدن اوضاع اردن، واشنگتن براي حفظ ديكتاتور اين كشور به تكاپو افتاده است.
تظاهرات اخير در اردن باعث شد «سمير الرفاعي»، نخست وزير، در اول فوريه (10بهمن) از سمت خود استعفا كند و شاه اردن «معروف البخيت» را به عنوان نخست وزير تعيين كند و از وي بخواهد بسته اصلاحات سياسي- اقتصادي را در اين كشور اجرا كند.
«لس آنجلس تايمز» نيز از فشار آمريكا بر متحدان خاورميانه اي خود براي انجام اصلاحات سياسي و اقتصادي خبر داد. به گزارش خبرگزاري مهر، لس آنجلس تايمز در اين باره نوشت: آمريكا پس از تونس و مصر، نمي خواهد هم پيمان ديگري را در خاورميانه از دست بدهد. لس آنجلس تايمز عجله «باراك اوباما» رئيس جمهور آمريكا پس از سقوط مبارك، و درخواست وي از عبدالله براي انجام اصلاحات سياسي و اقتصادي را در همين رابطه دانست.
در همين رابطه، يك ديپلمات عربي كه خواست نامش فاش نشود به لس آنجلس تايمز گفت: برخي ديپلمات هاي عرب پس از تحولات مصر، از خود مي پرسند كه در صورت به راه افتادن تظاهرات ضد دولتي در كشورهاي آنها، حمايت كاخ سفيد از اين كشورها چگونه خواهد بود.
    
  

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3164&tab=rooz