نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
وزارت دفاع آمريكا و اسرائيل علناً ارتش مصر را مديريت مي كنند


تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۳۸۹

پنتاگون و وزارت دفاع رژيم صهيونيستي در تماس با ژنرال محمدحسين طنطاوي رئيس شوراي عالي نظامي مصر، اوضاع اين كشور در حال انقلاب را مديريت مي كنند.
به گزارش کیهان، گزارش ها حاكي از آن است كه تماس هاي مقامات آمريكايي و صهيونيستي با ژنرال طنطاوي وزير دفاع مصر شدت گرفته است.
طنطاوي در تلاش است ضمن مديريت اعتراضات مردم و بازگرداندن انقلابيون به خانه ها، نگراني هاي آمريكا و اسرائيل را نيز برطرف كند. وي در روزهاي اخير رايزني هاي فشرده اي با مقامات نظامي و سياسي آن دو رژيم داشته است.
به گزارش فارين پاليسي طي چند روز اخير رابرت گيتس وزير دفاع و مايك مولن رئيس ستاد مشترك ارتش با طنطاوي و ديگر مقامات ارتش مصر تماس گرفته اند. اين پنجمين تماس رابرت گيتس (رئيس اسبق سيا) با طنطاوي طي 18 روزه اول انقلاب مردم مصر بوده است.
براساس اين گزارش، علاوه بر تماس هاي مولن و گيتس با ژنرال طنطاوي، پنتاگون از تعداد بي شماري از افسران ارتش خود خواست تا با هر يك از افسران ارتش مصر كه ممكن است آشنا باشند و در كالج هاي نظامي آمريكا پيش از اين هم كلاس بوده اند، تماس بگيرند. يكي از مقامات پنتاگون در اين خصوص تاييد كرد كه به آنها گفته نشده بود پيام خاصي را به نظامي هاي مصري برسانند، بلكه هدف از اين تماس ها گردآوري اطلاعات از آنها اطمينان از اين امر بود كه ارتباط دو ارتش همچنان برقرار است. علاوه بر اين، تماس هاي مشابهي بين افسران پنتاگون و رابط هايشان در نيروهاي مسلح كشورهاي همسايه مصر و بويژه رژيم صهيونيستي برقرار بوده است.
ارتش مصر بنابر توجيهي كه از سوي مقامات غربي و صهيونيستي شده، اعلام كرد به معاهده سازش كمپ ديويد كه حتي ارتش مصر را از حضور در صحراي سينا منع مي كند، پايبند است و آن را به رسميت مي شناسد. اين موضع با استقبال اسرائيل و ناتو و كشورهاي غربي مواجه شد. صحراي سينا 3 برابر فلسطين اشغالي مساحت دارد و همجوار فلسطين است.
در همين حال روزنامه معاريو از تماس و مكالمه تلفني ايهود باراك وزير دفاع رژيم صهيونيستي با ژنرال طنطاوي خبر داد و نوشت: اين دو طي سال هاي اخير بارها با هم ملاقات و رايزني كرده اند.
وب سايت روزنامه يديعوت آهارونوت اخيراً نوشته بود نگراني هاي ارتش اسرائيل از احتمال گشوده شدن جبهه اي جديد عليه اسرائيل از ناحيه مصر، بسيار جدي است و براي همين است كه ارتش اسرائيل، احتمال آرايش نظامي و تقويت توان خود را عميقاً بررسي مي كند.
از سوي ديگر روزنامه فرانسوي لوفيگارو از وابستگي عميق ارتش مصر به آمريكا خبر داد و نوشت: رئيس ستاد ارتش مصر كه به نظاميان آمريكايي نزديك است، ابزاري براي كاخ سفيد محسوب مي شود.
جوشان استيشر كارشناس مسائل نظامي در فارين پاليسي هم معتقد است: نظاميان و ارتش مصر، عنصري كليدي در رژيم مصر محسوب مي شوند. آنها الزاما به سمت دموكراتيك سازي واقعي حركت نخواهند كرد.
گفتني است از ژنرال عمرسليمان رئيس سرويس امنيتي رژيم قاهره به عنوان فرد پشت صحنه مديريت تحولات- پس از كناره گيري مبارك- ياد مي شود. او نيز داراي ارتباطات قوي با واشنگتن و تل آويو است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3170&tab=rooz