نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
زد و بندهاي مالي؛ تعيين‏كننده نتايج جستجوي گوگل


تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۳۸۹

آيا تاكنون هرگز با خود فكر كرده‌ايد هنگام جستجوي لغتي مانند لباس در اينترنت نتايج جستجو بر اساس چه نظم و ترتيبي روي صفحه نمايشگر ظاهر مي‏شوند؟

اگر تا به حال فكر مي كرديد كه اين كار تنها بر اساس محاسبات رياضي و بر مبناي الگوريتم‌هاي پيچيده جستجو صورت مي گيرد سخت در اشتباه هستيد. امروزه ديگر ترديدي وجود ندارد كه زد و بندهاي مالي و پولي ممكن است باعث شود كه سايت فروش آن‎لاين يك شركت چندمليتي در صدر نتايج جستجوگر گوگل در مورد يك موضوع خاص ظاهر شود و اين مسئله ارتباطي با صلاحيت و رتبه خوب آن سايت يا كيفيت مناسب خدماتش نخواهد داشت.
به گزارش فارس به نقل از ان‏دي‏تي وي، در چند ماه اخير آن دسته از كاربران اينترنت كه كليدواژه هايي مانند لباس، تخت خواب، لوازم حمام را در گوگل جستجو كرده اند همواره سايت هاي مربوط به يك شركت نه چندان مشهور را در صدر نتايج خود مشاهده كرده اند. اين شركت J. C. Penney. نام دارد.
J. C. Penney. ميليون ها سايت كوچك و بزرگ به راه انداخته و شما اگر معادل هاي انگليسي قاليچه، جين، شلوار، انواع پوشاك ، دكوراسيون خانه، مبلمان و دهها كليدواژه مشابه را جستجو كنيد شك نكنيد كه سايت اين شركت در صدر نتايج جستجو ظاهر خواهد شد. البته اين مسئله بيشتر در مورد كاربران آمريكايي صادق است.
اين وضعيت كه از ايام تعطيلات كريسمس تاكنون در آمريكا و برخي كشورهاي ديگر غربي به وجود آمده اين سؤال را در افكار عمومي و متخصصان آي‎تي به وجود آورده كه آيا اين شركت در زمينه فروش انواع لوازم خانه، پوشاك، فرش بهترين است و هيچ رقيبي ندارد يا يك زد و بند پشت پرده باعث علاقه ويژه گوگل به آن شده است.
J. C. Penney كه 1100 فروشگاه در اختيار دارد در سال 2010 بيش از 17.8 ميليارد دلار درآمد داشته و مديران آن به تاثير شگرف حضور خود در صدر نتايج جستجوي گوگل بر ميزان فروششان اذعان كرده اند.
كارشناسان معتقدند تداوم اين زد وبندهاي مالي آينده وب و اينترنت را در هاله اي از ابهام قرار مي دهد و اگر قرار باشد پول و رشوه و زد و بند مبناي نمايش يك سايت در صدر نتايج يك جستجوگر باشد در اين صورت از اعتماد مردم به اين رسانه سايبر به ميزان زيادي كاسته خواهد شد.
اين تخلف آشكار در شرايطي صورت گرفته كه گوگل مدعي است بارها با شركت ها و موسساتي كه تلاش مي كنند رتبه سايت هاي وابسته به خود را به طور غيرقانوني افزايش دهند مقابله كرده است.
به عنوان نمونه گوگل به همين علت سايت شركت اتومبيل سازي مشهور بي‎ام‏و را در سال 2006 در فهرست سياه خود قرار داد. اما حال رفتاري را از خود بروز مي دهد كه ترديدها در مورد صداقت و شفافيت گوگل را به شدت افزايش داده است. به اعتقاد بسياري از كاربران گوگل اين روزها به يك مجموعه ترسناك مبدل شده كه تجارت با اطلاعات شخصي كاربران را به ابزار اصلي كسب و كار و افزايش درآمدهاي ميلياردي خود مبدل كرده است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3174&tab=rooz