نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
كسي كه در مقابل ولايت‌ فقيه بايستد در مقابل خدا ايستاده است
نمازجمعه اين هفته تهران با خطبه پرشور حجت‌ الاسلام والمسلمين كاظم صديقي در تبيين ولايت فقيه و جايگاه امر آن و شعارهاي پياپي نمازگزاران تهراني در حمايت از ولي‌فقيه همراه بود.

تاریخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۰

نمازجمعه اين هفته تهران با خطبه پرشور حجت‌الاسلام والمسلمين كاظم صديقي در تبيين ولايت فقيه و جايگاه امر آن و شعارهاي پياپي نمازگزاران تهراني در حمايت از ولي‌فقيه همراه بود.

به گزارش مفید نیوز، صديقي در خطبه اول با بيان اينكه "حضرت زهرا عليها السلام از همان ابتداي تولد دفاع از ولي و خط رهبري را تا قيامت در كلمات زيباي خود تابلو كردند" افزود: ايشان به جهان نشان دادند كه پيام‌آور محبت خدا هستند و براي اتمام حجت با ديگران آمده‌اند.

خطيب جمعه اين هفته تهران خطبه فدكيه را يكي از جلوه‌هاي قدرت‌نمايي حضرت زهرا ذكر كرد و گفت كه آن حضرت در اين خطبه به مسئله رهبري پرداختند و تأكيد كردند كه كسي كه در برابر ولايت بايستد، در برابر خدا ايستاده است.

صديقي با طرح اين پرسش كه مردم آن زمان انتقام چه‏چيزي را از امام علي عليه السلام گرفتند كه او را كنار گذاشتند و چه‏چيزي باعث مي‌شود كه زير بار ولايت نروند، ولايت را بندگي خدا دانست و تصريح كرد: نشان دادن قدرت در برابر دشمن جهاد اصغر است اما كسي كه بخواهد اهل بهشت شود، بايد در برابر ولي زانو بزند و نشان دهد كه در برابر ولي "من " نيست.

امام جمعه موقت تهران رمز بندگي خدا را تسليم بودن در برابر ولي خواند و تأكيد كرد كه كسي كه فرمان پرچمدار خدا را اطاعت نكند، نمازش قبول نيست.

صديقي همچنين گفت: ولايت مطلقه فقيه همان ولايت‌الله است و كسي كه در برابر او بايستد در برابر خدا ايستاده است و حضرت زهرا هم با او قهر است.

حجت‌الاسلام صديقي در خطبه‌هاي دوم نماز جمعه اين هفته تهران با بيان اينكه عاقبت بخيري در رعايت تقوا حاصل مي‌شود، عمل كردن در چارچوب نظام را مهمترين محور تقوا دانست و گفت: در برخي از روايات آمده است كه منظور از هدي المتقين، ولايتمداران است.

وي با بيان اينكه اگر كسي ولايت نداشته باشد ولو عمري در معبد زندگي كند تقواي او مورد پذيرش خدا قرار نخواهد گرفت، افزود: خداوند خواسته است كه بنده خودش را منقاد و مطيع خليفه خدا ببيند و اين موضوع را در عمل نشان ‌دهد.

صديقي افزود: بنا به حساسيتي كه مي‌بينيم مي‌خواهم به موضوعي بپردازم كه ابتدا مي‌خواهم بگويم بنده هيچ نگراني ندارم، مضطرب نيستم و هيچ دغدغه‌اي در مردم نسبت به جريان انقلاب و ادامه راه صحيح امام(ره) كه محوريت ولايت فقيه است، والله قسم، ندارم.

امام جمعه موقت تهران با بيان اينكه خداوند راه صحيح را از طرق عادي نصيب مردم نكرده است، گفت: خداوند از راه صحيح و راه ولايت حفاظت مي‌كند؛ اين ولايت صاحبي دارد كه هيچ كس نتوانسته و نمي‌تواند آن را بشكند.

وي با تاكيد بر اينكه ما مسئله ولايت فقيه را فراتر از قانون اساسي مي‌دانيم، به ماجراي تحريم تنباكو توسط آيت الله ميرزاي شيرازي اشاره كرد و گفت: در حالي كه مرحوم ميرزاي شيرازي به تحريم تنباكو فتوا دادند قانون اساسي ايشان را ولي فقيه شناخته بود؟ شيعه از ابتدا زير چتر ولي فقيه بوده است، هست و خواهد بود.

صديقي ادامه داد: وقتي ولي فقيه زمان تنباكو را تحريم كرد در حالي كه ميرزاي شيرازي در يك كشور ديگري زندگي مي‌كرد و مسئله قرارداد تنباكو در كشور ايران بود اقدام به صدور فتواي تحريم تنباكو كرد. اما اين فتوا قدرت شيعه را در دنيا به قدري دشمنان را مرعوب كرد كه دشمنان ديدند متدينين به ولي فقيه پايبندند؛ تجار‌ها درب انبارهاي تنباكو را باز كردند و سرمايه‌هاي خودشان را كه عمري بابت آن پول داده بودند در خيابان‌ها ريختند و آتش زدند.

خطيب موقت نماز جمعه تهران تصريح كرد: وقتي ناصرالدين شاه قليان خواست، گفتند قليان‌هاي دربار وجود ندارد. ناصر الدين شاه دوباره گفت كه قليان بياوريد رفتند ديدند كه قلياني وجود ندارد. ناصر الدين شاه بار سوم عصباني شد و گفت چرا به فرمان شاه دير پاسخ مي‌دهيد، گفتند قربان در دربار قلياني پيدا نمي‌شود.

وي افزود: ناصر الدين شاه زنان حرمسرا را خواست و از آنها پرسيد كه قليان‌ها كجا است و در جواب شنيد آن كسي كه ما را به تو حلال كرده است امروز قليان را حرام كرده است.

صديقي با اشاره به برخي مسائل اخير گفت: يقينا وزراي كابينه (كابينه دولت دهم) قبل از آنكه وزير دولتي باشند بنده خدا هستند، شيعه امير المومنين‌اند، مقلد حضرت آقا هستند و تحت ولايت مطلقه‌اي‌ مقام معظم رهبري قرار دارند.

اين اظهار‌نظر ‌با شعار "الله‌‌اكبر، خامنه‌اي رهبر " نمازگزاران تهراني مورد استقبال قرار گرفت.

وي در ادامه بيان داشت: مقام معظم رهبري در جامعه ما نه تنها به عنوان ولي فقيه كه قانون اساسي اختيارات آن را مطلقه مي‌داند بلكه مرجع تقليد ميليون‌ها مقلد در خارج از كشور و داخل ايران است.

صديقي گفت: حضرت آيت الله خامنه‌اي اگر منهاي انقلاب و قانون اساسي يك مرجع تقليدي بود كه بيشترين مقلد را در جهان دارد و نتيجتا زعيم شيعه بود، اين زعيم اگر حكمي كند و در صورتي كه انقلاب و قانون اساسي هم نباشد، نه تنها مردم مقيد نماز شب و نماز جماعت خوان ما بلكه داش‌هاي محله نيز با غيرت ديني به خودشان اجازه نمي دادند لحظه‌اي در اجراي فرمان آن بزرگوار تسامحي و تساهلي كنند.

پس از بيان اين جملات،‌ نمازگزاران به طور پياپي شعار دادند "‌خوني كه در رگ ماست، هديه به رهبرماست"، "ما همه سرباز توايم خامنه‌اي گوش به فرمان توايم خامنه‌اي."

خطيب جمعه تهران افزود: من در محضر حضرت آقا هم آن شب عرض كردم ما قرائن زيادي داريم به هر كسي پرچم زعامت را داده‌اند اولا همه مراجع متدين ما با مقلدين زيادي كه دارند والله حامي ايشان هستند مرحوم گلپايگاني فرموده بودند اگر كارهايي صورت بگيرد و اعتراض من منجر به تضعيف نظام شود اين كار را نمي‌كنم.

وي تصريح كرد: تضعيف ولايت تضعيف كل دولت و تضعيف ملت است، كسي بگويد من تقويتم در اين است كه در برابر حرف آقا چون و چرا داشته باشم اين ضعف و ناتوان كردن دولتي است كه پشتوانه‌ مردمي دارند و اگر اين پشتوانه را بردارد دولت براي چه كسي مي‌خواهد دولت باشد، مثل دولت بحرين مي‌شود ملت خود را مي‌كشد و مي‌خواهد دولت باشد تو ديگر براي چه كسي مي‌خواهي دولت باشي؟ مردم ورامين ما كه اين بزرگوار هم مثل آنها سينه سپر كند و زير پرچم ولايت خون بدهد و لحظه‌اي هم آقا را ناراضي نكند در جريان 15 خرداد كفن پوش آمدند و خون آمده بود مگر در آن زمان قانون اساسي امام را ولي فقيه كرده بود؟

وي اظهار داشت: من مطمئن هستم دولت ما؛ رئيس جمهور ما و ملت ما به اين قضيه توجه دارند و قطعا اين موضوع را در راس برنامه‌هايشان قرار خواهند داد.

امام جمعه موقت تهران در واكنش به تلاش جريان فتنه و دشمنان خارجي براي سوء استفاده از برخي مسائل داخلي تاكيد كرد: بنابراين خواب آشفته‌اي كه دشمن ديده و يا برخي فتنه گران فكر كردند و ذوق كرده‌اند كه دو قدرت در جامعه ما پيش آمده است بدانند كه اصلا فرض دو قدرت در ايران وجود ندارد؛ ملت ايران با عقيده‌اي كه به مرجعيت و ولايت دارند زمينه‌اي را براي بحث دو قدرت در ايران نمي‌گذارند.

صديقي با بيان اينكه چتر حمايت حضرت ولي عصر در تمامي سي و چند سال اخير ديده شده است، گفت: هر وقت مردم ما نگراني پيدا كردند و از نظر ظاهري فكر كردند دشمن مسيري را در برابر ما مسدود كرده دست غيب آمده و مشكل را حل كرده است.

صديقي گفت: وزير آموزش و پرورش مي‌گفت مردمي كه براي ديدار حضرت آقا آمدند عاشقانه آمدند و خدا مي‌داند از دور و نزديك چقدر مردم براي خود من گريه كردند و مي‌گفتند كه آقا مي‌شود ما هم يك بار خدمت آقا برسيم؟ يك قداستي و يك عقيده‌ ريشه‌داري است كه هيچ طوفاني در برابر آن نمي‌تواند بايستد و خواب دشمن قطعا تعبير نخواهد شد.

وي در ادامه با اشاره به مسايل منطقه گفت: اين‌ نسيمي كه وزيده است، نسيم حيات است، ملت‌هاي مرده رمق گرفته‌اند و راه افتاده‌اند بالنده و پيشتاز و ظلم ناپذير شده‌اند، الحمدلله در وضعيت مصر و تونس ما اميدهاي بيشتري داريم، مسيري كه پيش مي‌رود اميدهاي بيشتري ايجاد مي‌كند رمز آن اين است كه اين انقلاب‌ها امتداد روح الله است. اين روح خدا دميده است و آرام و آرام همه مرزها را در مي‌نوردد، كشورهاي اسلامي يكي پس از ديگري خيزش نشان مي‌دهند و حيات و زندگي و عزت و غيرت نشان مي‌دهند و حقارت‌هاي گذشته را جبران مي‌كنند اما به اين جا بسنده نمي‌شود.

صديقي گفت: ملت‌هاي اروپا زير سلطه حكومت‌هاي وابسته به آمريكا تحقير شده‌اند دير يا زود شاهد خواهيم بود كه آن‌ها هم بپا خيزند و از حكومت‌هاي خود مطالباتي براي جبران ذلت‌ها و حقارت‌هاي گذشته خود داشته باشند و اسلام دين بشريت است دين مناطق اسلامي نيست. تز اسلام حريت و عزت است و مي‌رود تا سراسر جهان را در نوردد و وقتي همه عالم بيدار شدند وجود مبارك آقا و صاحب ما خواهد آمد.

امام جمعه موقت تهران درباره اوضاع ليبي گفت: فاجعه در ليبي با حضور نيروهاي غربي واقعا مايه تاسف است، اينها جنگ را فرسايشي كرده‌اند مي‌خواهند ملت ضعيف شود و هم بتوانند ديكتاتور ليبي را نگه دارند دولت ضعيفي باشد كه بتوانند بيشترين باج را از او بگيرند اينها از مردم حمايت نكردند و طرفدار دموكراسي نيستند اينها با آزادي مخالف هستند، ديكتاتورها را خودشان آورده‌اند.

وي ادامه داد: در يمن هم وضعيت مايه تاسف است اين حضور و استقامت مردم راهي جز رفتن براي علي عبدالله صالح باقي نگذاشته است اما هر چه بيشتر جنايت مي‌كند ما بيشتر تاسف مي‌خوريم و به ملت يمن هم اطمينان مي‌دهيم كه با استقامت و صبر پيروزي‌شان نزديك است.

وي درباره بحرين گفت: دل‌هاي ما خون و قلب‌هاي ما مجروح است آنچه در بحرين مي‌گذرد قابل تحمل نيست يك حكومت غاصب نامشروع وابسته به استكبار جهاني و كفر مسلمانان اصيل را زير ضربات سخت همه جانبه خود قرار داده است، آدم كشي مي‌كند كودك و پزشك و پرستار و نوجوان را مي‌كشد و مجروحين را بازداشت مي‌كند و نمايندگان مردم را مي‌گيرند و مي‌كشند و از اينها بالاتر در دل شب بدون اذن درها را مي‌شكنند و به نواميس مردم در دل شب تعرض مي‌كنند و مردان را دست بسته جلوي زن و بچه‌شان مي‌برند و برخي زندانيان را به سعودي و جاي ديگر منتقل كرده‌اند ديگر بيشرمي و ظلم را از حد گذرانده‌اند، مساجد را تخريب مي‌كنند و قرآن آتش مي‌زنند، اما مردم بحرين فرج نزديك است و فشار به اوج خود رسيده است اين‌ها رفتني‌اند و شما ماندني هستيد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=324&tab=news