نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
مردم بحرین: كمترين خواسته ما سرنگوني رژيم است


تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۸۹

در جريان تظاهرات ضد دولتي مردم بحرين دست كم هفت نفر شهيد، 230 تن زخمي و ده ها معترض نيز ناپديد شدند.
به گزارش کیهان، دومينوي انقلاب هاي مردمي پس از زمين زدن ديكتاتورهاي تونس و مصر، هم اكنون به بحرين رسيده و رژيم «حمدبن عيسي آل خليفه» را در يك قدمي سقوط قرار داده است.
از اوايل هفته گذشته مردم بحرين به صورت پراكنده، تجمعاتي را در شهرهاي مختلف اين كشور عليه رژيم حاكم ترتيب دادند كه سرانجام پس از چند روز، معترضان با يكديگر هماهنگ شده و ميدان «لولو» (مرواريد) منامه را به مركز اصلي تظاهرات ضد دولتي تبديل كردند.مردمي كه شب پنجشنبه با برافراشتن چادر در ميدان لولو تحصن كرده بودند، اوايل صبح پنجشنبه با گاز اشك آور نيروهاي امنيتي بحرين غافلگير شدند. نظاميان رژيم منامه حدود ساعت سه بامداد با ده ها خودرو مجهز ارتش و آمبولانس در اطراف اين ميدان مستقر شده و ناگهان به سوي جمعيت آتش گشودند. در جريان اين حمله وحشيانه هفت تن شهيد و بيش از 230 نفر ديگر نيز زخمي شدند.
در مقابل، «شيخ خالد بن احمد آل خليفه» وزير خارجه بحرين در اقدامي تعجب برانگيز طي يك كنفرانس خبري اعلام كرد كه «شليك گلوله و خشونت عليه معترضين لازم بوده است زيرا افزايش خشونت ها بحرين را به لبه نابودي سوق مي دهد».
شوراي همكاري خليج فارس نيز طي جلسه اي فوق العاده براي بررسي وضعيت كشورهاي منطقه، از اقدام دولت پادشاهي بحرين در سركوب معترضين حمايت كرد. اين شورا با اعلام حمايت از دولت منامه و هر دولت عربي ديگر در خليج فارس، تاكيد كرد كه امنيت بحرين و هر كشور عربي ديگر، مساوي امنيت همه كشورهاي عضو شوراي همكاري است. دولت عربستان نيز تمامي امكانات خود از جمله نيروهاي نظامي اش را در خدمت دولت منامه قرار داده تا معترضان را سركوب كند.
در پي اوج گرفتن ناآرامي ها، نمايندگان فراكسيون شيعيان پارلمان بحرين چندين بار تلاش كردند با مقامات ارشد دولتي اين كشور ارتباط برقرار كرده و درخواست هاي قانوني و مشروع معترضين را به آنان منتقل كنند، اما با مخالفت شديد رژيم حاكم با اجابت اين درخواست ها مواجه شدند.پس از اينكه اين نمايندگان كه همگي از «جمعيت وفاق ملي بحرين» هستند در مذاكرات خود با رژيم حاكم به بن بست رسيدند، به طور دسته جمعي استعفا داده و از پارلمان بحرين خارج شدند. «مطر مطر» نماينده مجلس بحرين با اشاره به اين استعفا به شبكه خبري العالم گفت كه هم اكنون پارلمان بحرين مشروعيت ندارد.
اين در حالي است كه برخي گزارش هاي رسيده از استعفاي چهار تن از وزيران دولت بحرين از جمله وزير بهداشت اين كشور در اعتراض به سركوب تظاهرات كنندگان توسط نيروهاي امنيتي خبر مي دهند.
از سوي ديگر «عبدالله الدرازي» رئيس سازمان حقوق بشر بحرين نيز اعلام كرد كه در اعتراض به خشونت هاي پليس و نيروهاي امنيتي بحرين عليه مردم در شهر منامه از سمت خود استعفا كرده است.روز گذشته مردم بحرين بار ديگر با شمار بيشتري در ميدان لولو و ديگر مراكز شهر منامه تجمع كرده و در مراسم تشييع و خاكسپاري شهداي پنجشنبه خونين، اعلام كردند كه به كمتر از سقوط دولت رضايت نخواهند داد. هزاران بحريني حاضر در اين مراسم، پرچم هاي سياهي را به نشانه عزاداري برافراشته و با جنايتكار خواندن مقامات حكومتي خواستار محاكمه آنها شدند.
«شيخ عيسي قاسم» رهبر شيعيان بحرين نيز در مراسم نمازجمعه ديروز با محكوميت شديد اقدام نيروهاي امنيتي اين كشور در حمله به جمعيت معترض در ميدان لولو، اين اقدام را مصداق بارز «قتل عام» دانست و اعلام كرد دولت درهاي هرگونه مذاكره اي را بسته است.وي كه در حضور هزاران نفر صحبت مي كرد، بر لزوم اصرار مردم در پيگيري خواسته هاي خود تأكيد كرد و افزود: «مردم براي رسيدن به حقوق خود بايد دولت را تحت فشار قرار دهند.»
يك عضو حزب الوفاق در پارلمان بحرين در واكنش به اظهارات رهبر شيعيان بحرين گفت: «اين سخنان مهر تائيدي بر تداوم اعتراضات خياباني مردم براي احقاق مطالبات خود خواهد بود.»
65 تا 70 درصد جمعيت 700 هزار نفري بحرين شيعه هستند اما با اين وجود، اقليت سني بر اين كشور حكومت مي كنند.
اما بيشتر از همه در اين ميان دولت آمريكا ابراز نگراني مي كند. مركز فرماندهي كل ناوگان پنجم آمريكا در بحرين قرار دارد كه به گفته معاون سابق رئيس استراتژي فرماندهي مركزي آمريكا ماموريتش تامين منافع آمريكا در خليج فارس و جلوگيري از بسته شدن تنگه هرمز است. بحرين همچنين يكي از مراكز استقرار موشك هاي پاتريوت آمريكاست.روزنامه آمريكايي لس آنجلس تايمز با اشاره به اهميت بحرين براي آمريكا نوشت: «بحرين مقر ناوگان پنجم آمريكاست و سقوط دولت اين كشور مي تواند نظم استراتژيك در خاورميانه را به هم زده، به طور بالقوه نفوذ آمريكا را تضعيف و موقعيت ايران را تقويت كند.»

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3245&tab=rooz