نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
حركت انقلابيون به سمت پايتخت ليبي؛ نفس هاي قذافي به شماره افتاد


تاریخ: ۷ اسفند ۱۳۸۹

با تصرف بيشتر شهرهاي ليبي به دست مردم و روانه شدن معترضان مسلح به سمت طرابلس، پايتخت اين كشور در آستانه سقوط قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاري ها، مردم ليبي با تسلط بر شهرها و مناطق گسترده اي از شرق، غرب و جنوب ليبي، در حالي كه بسياري از آنها مسلح هستند، به سمت پايتخت روانه شدند و طبق آخرين گزارشات، پايتخت را به محاصره در آوردند. مردم شرق ليبي در بسياري از شهرها جشن آزادي برپا كردند و عليه ديكتاتوري 43 ساله «معمر قذافي» شعار دادند. از جمله شعارهاي شهروندان، «مرگ بر قذافي مزدور آمريكايي» بود. «بنغاري»، «البيضا» و «درنه» از جمله شهرهاي آزاد شده در شرق ليبي است.
«طبرق»، «مصراته»، «زواره»، «الزاويه» و «الشحات» از جمله ديگر شهرهايي هستند كه به دست مردم افتادند. دو حمله سنگين نيروهاي وفادار به قذافي به شهر الزاويه نيز با شكست رو به رو شد. اين دو حمله، 23 كشته و 44 زخمي برجاي گذاشت. برخي خبرها از مصراته نيز حاكي است ديكتاتور ليبي براي مقابله با انقلابيون اين شهر از سلاح شيميايي استفاده كرده است. به علت حضور نداشتن خبرنگاران خارجي در ليبي، اطلاعات موثقي از ابعاد جنايات قذافي در دست نيست. ولي منابع غيررسمي شمار تلفات اين كشور را هزاران نفر اعلام كرده اند.
در حالي كه مردم مسلح ديروز به سمت طرابلس سرازير شده بودند، قذافي نيز از همه هواداران خود خواست به پايتخت بيايند. اين در حالي است كه مردم اين شهر هم ديروز دست به تظاهرات عليه قذافي زدند. شماري از مزدوران آفريقايي نيز در پايتخت قذافي را همراهي مي كنند. اين افراد به همراه ساير هواداران داخلي دست به هر جنايتي عليه مردم مي زنند؛ 17 تن از خلبانان نيروي هوايي ليبي كه از بمباران مردم خودداري كرده بودند، توسط عوامل قذافي تيرباران شدند. مزدوران ديكتاتور ليبي علاوه بر آن، حدود 1200نفر از زندانيان سياسي مخالف قذافي را به يك ورزشگاه در طرابلس برده و آنها را اعدام كردند. اين در حالي است كه مردم وقتي مزدوران قذافي را به دام مي اندازند، فقط آنها را در مناطق امن زنداني مي كنند.
شمار زيادي از آوارگان ليبيايي نيز به تونس و مصر گريخته اند. به گفته برنامه جهاني غذا در سازمان ملل، شبكه تامين مواد غذايي در ليبي در آستانه فروپاشي است.
همچنين، خبرها حاكي است، «سيف العرب» فرزند دوم قذافي، در شرق اين كشور به انقلابيون پيوست و از پدرش برائت جست.
براساس گزارش ها، «سيف العرب» كه از سوي قذافي با ساز و برگ نظامي به شهر انقلابي بنغازي فرستاده شده بود تا مردم آنجا را سركوب كند، بر پدر خود شوريد.
سيف العرب تاكيد كرده است كه پدرش يا خودكشي مي كند و يا به آمريكاي لاتين فرار مي كند.
قذافي هفت فرزند دارد؛ شش پسر و يك دختر و هركدام از آنها بخشي از امور كشور را در دست دارند.علاوه بر فرزند قذافي، «سليمان محمود» فرمانده نظامي شرق ليبي نيز كه براي سركوب مردم عازم اين منطقه شده بود، از دستور قذافي سرپيچي كرد و به انقلابيون پيوست.
افزايش شكاف سياسي
شكاف سياسي در ليبي عميق تر شده است؛ به گزارش خبرگزاري فارس، سران قبايل شرق ليبي با افسران ارتش براي سرنگوني قذافي متحد شدند. طبق گزارش ها، در حال حاضر تنها قبيله خود ديكتاتور ليبي از وي حمايت مي كند. دادستان كل، رئيس بازرسي قضايي، و سفيران ليبي در پكن و پاريس استعفا دادند و نماينده ويژه قذافي در مصر هم از دولت قاهره تقاضاي پناهندگي كرد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3323&tab=rooz