نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
نگاهی به چرخش‌های فکری شیخ یوسف صانعی
سرویس سیاسی مفیدنیوز :: «دوست ندارم که توضیح بدهم که من نه تنها در میان زنان مسلمان بلکه در میان همه ی زنان عالم که از حقوق خود محروم شده و از حقوق بشر دفاع می کنند محبوبیت دارم». شیخ یوسف صانعی، در دیدار با خبرنگار روزنامه الشرق الاوسط، در 15 مارس 2007 چنین کلام نغزی را ایراد فرموده اند. و این در حالیست که ایشان وقتی در کسوت دادستانی کل کشور بود، بیانیه ای منتشر نمود و در آن تاکید کرد : کسی که بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شود به 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

تاریخ: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۰

 « دوست ندارم که توضیح بدهم که من  نه تنها در میان زنان مسلمان بلکه در میان همه ی زنان عالم که از حقوق خود محروم شده و از حقوق بشر دفاع می کنند محبوبیت دارم.»

جناب آقای صانعی، در دیدار با خبرنگار روزنامه الشرق الاوسط، در 15 مارس 2007 چنین کلام نغزی را ایراد فرموده اند. و این در حالیست که ایشان وقتی در کسوت دادستانی کل کشور بود، بیانیه ای منتشر نمود و در آن تاکید کرد : کسی که بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شود به 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

البته از این دست تغییرات بسیار وحشتناک و عجیب در آراء شیخ یوسف صانعی کم نیست. بیت شعری که در ابتدای متن آمده است گواه همین مدعاست. اگرچه شرط کافی آن سقوط است. شاید باورکردنی نباشد که مرجع تقلیدی، آن هم کسی که روزی دادستان کل کشور بوده است و مثل خیلی از اخراجی های دیگر از قطار انقلاب، عنوان نمایندگی امام را یدک می کشید چنین اظهار نظری کرده باشد.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در کتابی که با تلاش فراوان به بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب رساند، به بررسی نظرات آقای صانعی پرداخته است.

آیت الله یوسف صانعی، همچنان که خود بیان کرده است، در روزگار نهضت امام از حلقه های سوم و چهارم مبارزه بود و در کنار و حاشیه حرکت می کرد و تبلیغ می نمود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایشان به عضویت شورای نگهبان در می آید و چند سالی بعد از آن استعفا می کند. مدتی بعد در سمت دادستان کل کشور مشغول می شود که بنا به عللی که طی نامه ای خدمت امام اعلام می کند،  از این مسئولیت هم کناره گیری می کند و به خواست خودش در قم به فعالیت علمی و حوزوی می پردازد.

دلایلی که ایشان برای امام امت می آورد، شنیدنی است. ایشان دلایل کناره گیری خود را در نامه ای به محضر رهبر کبیر انقلاب اسلامی چنین برشمرده است:

    ضعف نیروی جسمی   2. عدم پذیرش و تحمل نظارت بر حسن اجرای قانون از ناحیه گروه ها و باند ها   3. داشتن افکار و مبانی در مسایل اسلامی که بنا بر نظرات برخی از آقایان، آراء، شاذ محسوب شده و مقاومت می شود   4. کم لطفی برخی از مقامات و جامعه در مورد پشتیبانی از دادستانی

دفاع شدید و سرسختانه ایشان از حکومت اسلامی حتی بعد از رحلت امام و به رهبری رسیدن آیت الله العظمی خامنه ای شدیدتر می شود و این روند ادامه پیدا می کند تا انتخابات 76. با روی کار آمدن دولت اصلاحات شاهد دگردیسی تدریجی در اندیشه های ایشان هستیم و شیخ یوسف صانعی که روزی بدحجاب ها را از فرنگ برگشتگان و تفاله های طاغوت می پنداشت کارش به جایی می رسد که با خانم کریستین امان پور مصاحبه اختصاصی می گیرد و شبکه بی بی سی کسی را که روزی به خون لیبرال ها تشنه بود آیت الله لیبرال می نامد.

کتاب بازخوانی دیدگاههای سیاسی و فقهی آیت الله یوسف صانعی به کوشش امید حسینی، به چاپ رسیده است. این کتاب با تعداد شمارگان 2500 نسخه و  در 207 صفحه، با قیمت 3100 تومان عرضه شده است. ناگفته نماند، کسانی که به تهیه این کتاب از نمایشگاه مبادرت کنند، از 20 % تخفیف هم بهره مند خواهند شد.

در کتاب مذکور نظرات جناب صانعی به صورت موضوعی بخش بندی شده است و نگارنده کتاب هر بخش را به دو قسمت شعار و دیدگاههای دیروز و مواضع امروز تقسیم نموده است. برخی از بخش های کتاب شامل  نظرات ایشان در باب ولایت فقیه و رهبری در جامعه اسلامی، استکبار ستیزی، زن و حجاب، روحانیت و ... می شود.

از نکات حائز اهمیت کتاب که آن را در نوع و موضوع خود منحصر به فرد نموده است، ارایه اصل اسناد سخنان جناب آیت الله در حد توان است. بدین معنا که بریده جراید، اصل متن بیانیه ها و اسناد دیگری که می تواند برای محققان و پژوهشگران گرامی قابل توجه باشد در کتاب مندرج گشته و به راحتی قابل استفاده می باشد.

شاید برخی از جوانان این مرز و بوم که بهار عمرشان به درک سالهای انقلاب نمی رسد، نظرات اولیه امثال آقای صانعی برایشان باورکردنی نباشد. کسانی از این دست که امروز و در تندباد حوادث سیاسی و اجتماعی این چنین رنگ عوض کردند کم نیستند. حتما انکار وجود حضرت صاحب (عج)  را از کسی که در سالهای اولیه انقلاب به اکبر پونز معروف بود، دیده یا شنیده اید. نماینده امام هم در شورای عالی انقلاب فرهنگی کارش به انکار وحیانی بودن قرآن کشید. ایضا شیخ یوسف صانعی کسی است که زمانی در این انقلاب معتقد بود که دو کلمه حرف علیه انقلاب 4 ضربه شلاق دارد! اکنون از سران فتنه و کسانی حمایت می کند که معتقدند نظام اسلامی تجاوزکار و دیکتاتوری است.

امیر المومنین، علی (ع) می فرماید: لا تری الجاهل الا مُفرطاً او مفرَّّطا

جاهل را نمی بینید مگر در حال افراط یا تفریط.

بخشهایی از کتاب:

دیدگاه دیروز:

ضد انقلاب باید از اسم اوین بترسد و بلرزد!

امید ضد انقلاب از اوین باید قطع باشد. اوین باید محیط ترس باشد. اوین باید محیط رعب باشد! چطور توی لانه جاسوسی، جاسوس های آمریکایی ترسیدند، جناب آقای موسوی (دادستان وقت کشور) باید ضدانقلاب اقتصادی، ضد انقلاب گروهکی، از شما دادستان انشاءالله آن جوری بترسد که جاسوس های لانه جاسوسی از شما ترسیدند. این اشتباه است که بگوییم هیچ کس نترسد. نه آقا. ضد انقلاب باید از اینکه می گویند می بریمت اوین، لرزه بر تنش بیفتد! 19 تیر 64

دو کلمه حرف علیه انقلاب، 4 ضربه شلاق!

آقا دو تا کلمه علیه انقلاب حرف زده، خوب عصبانی شده. درست، ولی مجازاتش هم این است چهار تا شلاق به او بزنیم! اما به همین جا نمی شود اکتفا کرد. حکومت ما و حرکت ما باید مثل حرکت جنگ انقلابی باشد تا بتوانیم در مقابل ضد انقلاب داخلی بایستیم، مقابل فساد بایستیم. مقابل آن فراری که برمی گردد از بسیجی ما، از سپاهی ما، از قاضی ما، از دولت ما طلبکار می شود، بتوانیم بایستیم. 6 مهر 65

دیدگاه امروز:

شما دانشجویان تقیه را حفظ کنید. چون اگر شما تقیه را حفظ نکنید، شما را قلع و قمع می کنند. بنا براین هر جا لازم دیدید حرکت نکنید. روزنامه همبستگی 15 آبان 85 صفحه 2

همه نیروهای انقلاب نباید از بین بروند، در شرایط کنونی کشور تقیه ضروری است. حضرت امام همیشه تاکید داشتند که دروغ گفتن حرام است ولی راست گفتن واجب نیست. از این رو شما ( اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران) هم باید توجه داشته باشید که در مقاطعی که حرکت کردن لازم نیست، نباید حرکت کنید. روزنامه آفتاب یزد 15 آبان 85 صفحه 5

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=335&tab=news