نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
نحوه تحریف خبرهای فلسطین در رسانه های غربی


تاریخ: ۲۲ فروردين ۱۳۹۰

به گزارش سرویس بین‌الملل شبکه ایران، در حالی که رژیم‌صهیونیستی طی روزهای گذشته با یورش به نوار غزه، شمار زیادی از غیرنظامیان و زنان و کودکان فلسطینی را به شهادت رسانده است، رسانه‌های غربی می‌کوشند تا اقدامات دفاعی و متقابل مبارزان فلسطینی را تهاجم به رژیم‌صهیونیستی عنوان کرده و از این راه جنایات رژیم اشغالگر قدس را توجیه کنند.
بر اساس این گزارش، تحریف حقایق فلسطین و جنایات رژیم‌صهیونیستی در غزه به حدی بوده است که برخی از رسانه‌های غربی را نیز به واکنش واداشته است. بطوریکه پایگاه اطلاع‌رسانی "ربل‌نیوز" با انتقاد شدید از نحوه انعکاس جهت‌دار اخبار از سوی رسانه‌های غربی به چگونگی و توالی رخدادهای اخیر فلسطین پرداخت.

* ترتیب واقعی رخدادهای غزه در دو هفته گذشته
بر این اساس، توالی زمانی رخدادهای چند روز گذشته فلسطین به شرح زیر است:
- جمعه 1 آوریل (12 فروردین) نیروهای اسرائیلی یک جوان 24 ساله عضو یک گروه مقاومت در غزه را به شهادت رساند.
- فردای آن روز یعنی شنبه (13فروردین)، نیروی هوایی اسرائیل سه عضو مقاومت فلسطین را به شهادت رساند.
- روز پنجشنبه همان هفته، نیروهای اسرائیلی به یک فلسطینی در شمال غزه که غیرمسلح بوده و در هیچ یک از گروه‌های مقاومت عضویت نداشت شلیک کرده و وی را به شهادت رساندند.
- روز چهارشنبه ششم آوریل، نیروهای اسرائیلی در طلوع آفتاب، غزه را طی سه مرتبه حمله هوایی بمباران کرد که در نتیجه آن چهار غیرنظامی فلسطینی از جمله دو زن که یکی از آن‌ها باردار بود و یک کودک زخمی شدند.
- بعد از ظهر همان روز، صدها کودک ساکن غزه با شرکت در یک راهپیمایی، از جامعه جهانی خواستند تا از آن‌ها در برابر یورش و حملات اسرائیل حفاظت کند.
- شب چهارشنبه نیروی هوایی اسرائیل، چندین ناحیه از غزه را بمباران کرد و خسارات وسیعی به جای گذاشت. در این حملات نیز دست‌کم یک غیرنظامی فلسطینی زخمی شد.
- صبح پنجشنبه، گروه حماس در واکنش به این جنایات و سکوت مجامع غربی، اقدام به شلیک خمپاره به سوی مناطق تحت اشغال این رژیم کرد که در نتیجه آن دو نفر بزرگسال که در یک اتوبوس مدرسه نیمه خالی حضور داشتند زخمی شدند. جالب آنجاست که این اتوبوس در جاده‌ای حرکت می‌کرد که اغلب مورد استفاده خودروهای نظامی قرار می‌گیرد.
- ظهر پنجشنبه بار دیگر نیروهای اسرائیلی غزه را بمباران کرده و 5 نفر را شهید و بیش از 40 نفر دیگر را زخمی کردند.
- عصر همان روز نیروهای مقاومت فلسطین موافقت کردند تا برای جلوگیری از افزایش خشونت‌ها، آتش‌بس کنند.
- رژیم‌صهیونیستی این آتش‌بس را رد کرد و به حملات هوایی خود علیه غزه ادامه داد و 9 نفر دیگر از فلسطینی‌ها را به شهادت رساند.
- در مجموع، نیروهای صهیونیست، طی 24 گذشته 14 فلسطینی را به شهادت رسانده و بیش از 12 تن را مجروح کردند.
- در میان شهدای 24 ساعت گذشته، یک مادر به همراه دختر 21 ساله‌اش و همچنین یک پیرمرد فلسطینی نیز دیده می‌شوند.

* آنچه آسوشیتدپرس از غزه گزارش داد!
ربل‌نیوز در ادامه گزارش خود با اشاره به گزارشی که روز گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس با عنوان "حمله ارتش اسرائیل بعد از حمله فلسطینی‌ها به اتوبوس مدرسه" منتشر کرده بود، می‌نویسد:‌ این گزارش در حالی منتشر شد و صدها روزنامه و پایگاه اینترنتی آن را منعکس کردند که رژیم‌صهیونیستی خود عامل شروع و ادامه حملات بوده است.
آسوشیتدپرس در گزارش روز گذشته خود نه تنها آمار 14نفری کشته‌های فلسطینیان در روز جمعه را پنج نفر اعلام می‌کند بلکه با تحریف بارز وقایع رخ داده در غزه می‌نویسد:
" پنجشنبه نیز حمله راکتی فلسطینیان موجب اصابت یک اتوبوس مدرسه در اسرائیل شد که در نتیجه آن نظامیان اسرائیلی صبح جمعه دست به حمله تلافی‌جویانه زدند."
آسوشیتدپرس در اینجا هم هیچ اشاره‌ای به این حقیقت نمی‌کند که حمله راکتی فلسطینیان در پاسخ به کشتار اهالی غزه به دست نیروهای صهیونیست بوده است.
بر اساس گزارش ربل‌نیوز، آسوشیتدپرس که در گزارش خود بارها اصابت موشک به یک اتوبوس خالی از دانش‌آموز در یک جاده نظامی را "حمله موشکی فلسطینیان به اتوبوس مدرسه" خوانده و بر آن تاکید کرده بود، اشاره‌ای به شهدای غیرنظامی فلسطینی از جمله یک زن و کودک نکرد.
رسانه‌های غربی از ابتدای شکل‌گیری رژیم نامشروع صهیونیستی با ارایه گزارش‌های جهت‌دار و در بسیاری مواقع غیرواقعی کوشیدند تا این رژیم را در نزد افکار عمومی خود مشروع جلوه داده و فلسطینیان را تجاوزگر و تروریست نشان دهند و در این راه حتی با استفاده از عباراتی همچون "اعراب"، "اعراب فلسطینی" و یا "اعراب اسرائیلی"‌ کوشیدند تا وجود ملتی به نام فلسطین را زیرسوال ببرند.
به هر حال مالکین و عناصر موثر رسانه‌هایی همچون آسوشیتدپرس، رویترز، نیویورک‌تایمز و... یهودیان صهیونیست هستند و طبیعی است که جهت‌گیری‌های این رسانه‌ها در راستای اهداف رژیم‌صهیونیستی باشد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3815&tab=rooz