نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
یک آمریکایی در انتظار محاکمه در کره شمالی


تاریخ: ۲۵ فروردين ۱۳۹۰

دادنا: روابط کره شمالی با آمریکا بار دیگر تیره شد، روابطی که هیچگاه حسنه نبوده و دو کشور همواره در یک حالت تخاصم با یکدیگر قرار داشتند. این روابط اما این بار به دلیل بازداشت یک شهروند آمریکایی در کره شمالی تیره تر شده است.

به گزارش دادنا، خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از مقامات رسمی این کشور با تایید بازداشت این شهروند آمریکایی که پیشتر اخبارش در رسانه های غربی و آمریکایی منتشر شده بود اما هر بار مقامات پیونگ یانگ آن را تکذیب می کردند، اعلام کرد که کیفرخواست این فرد با اتهام "ارتکاب جرم" علیه امنیت این کشور به زودی منتشر خواهد شد. با این تفاسیر به زودی باید منتظر محاکمه این آمریکایی در دادگاه کره شمالی بود.

بر اساس این گزارش در حالی که خبرگزاری رسمی کره شمالی نام فرد بازداشت شده را جون یونگ سو اعلام و گزارش داد که وی در نوامبر سال گذشته بازداشت شده است، اما وزارت امورخارجه آمریکا بدون نام بردن از وی و با اعلام بازداشت شهروند تبعه خود در کره شمالی، خواهان آزادی او به خاطر مسائل بشردوستانه شد.

به گفته وزارت امورخارجه آمریکا، دیپلمات های سوئدی از فرد بازداشت شده دیدن کرده اند. سوئد حافظ منافع آمریکا در کره شمالی است.

جیمی کارتر، از روسای جمهوری سابق آمریکا قرار است اواخر این ماه برای یک دیدار خصوصی راهی پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی شود تا درباره مسائل مختلف، از جمله برنامه اتمی این کشور گفت و گو کند. پیش بینی می شود کارتر در این سفر خواهان آزادی شهروند بازداشت شده آمریکایی شود.

شهروندان آمریکا بارها به خاطر ورود غیرقانونی به کره شمالی بازداشت شده اند. از سپتامبر 2009 تاکنون دو رئیس جمهوری سابق آمریکا برای آزاد کردن این افراد به کره شمالی سفر کرده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا این هفته برای رایزنی با مقام های کره جنوبی راهی این کشور می شود.

در پی برخوردهای نظامی سال گذشته در شبه جزیره کره، تلاش های دیپلماتیک برای کاهش تنش های موجود ادامه دارد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3870&tab=rooz