نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
كدام نمایندگان پيگير برخورد با دارندگان ماهواره هستند؟


تاریخ: ۳۰ فروردين ۱۳۹۰

پس از سال‌ها بر زبان افتادن ضرورت برخورد با دارندگان ماهواره در کشور، برای چندمین بار مسئولان به صرافت افتادند که به طور جد دیش‌های ماهواره را از سطح کشور جمع کنند و با فروشندگان آن نیز برخوردهای لازم را انجام دهند. در این میان احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی به مجلس احضار شد تا پاسخگوی چرایی عدم برخورد با فروشندگان ماهواره‌ها باشد.

به گزارش «فردا» پی گیری شدید و غلیظ موضوع ماهواره توسط نمایندگان مجلس تاکنون بی سابقه بوده است. 

اما کدام یک از نمایندگان خواستار برخورد جدی با فروشندگان و استفاده کنندگلان از ماهواره هستند؟ گرچه در اخبار منتشر شده هیچ نامی از افراد احضار کننده احمدی مقدم آورده نشده اما با مروری بر گفتگوهای پیشین می‌توان احتمالاتی در این خصوص بیان کرد.

ناگفته نماند بسیاری از نمایندگانی هم که تا به حال به صورت رسمی در خصوص جمع آوری ماهواره‌ها از سطح شهر اظهار نظر رسمی و رسانه‌ای نکرده‌اند، به طور حتم جزء امضا کنندگان طرح سئوال از احمدی مقدم بوده‌اند.

جواد آرین منش نایب رییس کمیسیون فرهنگی از جمله کسانی است که ضمن تاکید بر وظیفه قانونی نیروی انتظامی در برخورد با فروشندگان ماهواره، می‌گوید که نیازی به تصویب قانون جدید برای برخورد با فروشندگان ماهواره نیست و برادران امنیتی و انتظامی آن‌ها باید به وظیفه خودشان عمل کنند.

وی مقابله با ماهواره را نیازمند همدلی مردم و همراهی مسئولان اجرایی و نظارتی کشور می‌داند و اذعان می‌دارد که همه دلسوزان باید دست به دست هم بدهند تا آن دسته از جوانان که به دنبال ماهواره و استفاده نامطلوب از این وسیله غربی هستند را بتوانند نسبت به ضررهای ماهواره اقناع کنند.

ستار هدایت خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی دیگر کسی است که استفاده از ماهواره را غیر قانونی می‌خواند و می‌گوید: متاسفانه نیروی انتظامی درباره مقابله با ماهواره وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد و برخی‌ها با سؤاستفاده از عدم برخورد نیروی انتظامی اقدام به فروش ماهواره می‌کنند؛ بسیاری از کسانی که ماهواره می‌خرند از عواقب بسیار بد آن مطلع نیستند.

هدایت خواه با بیان اینکه استفاده از ماهواره غیرقانونی است، گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس به نیروی خدمتگذار انتظامی برای چندبار پیاپی تذکر داده است که مقابله جدی با فروشندگان ماهواره را در دستور کار خود قرار دهد.

حجت‌الاسلام حسن ملک‌محمدی نماینده دامغان نیز از عدم قاطعیت دولت برای مقابله با گیرنده‌های ماهواره‌ای به شدت انتقاد می‌کند و معتقد است که مجلس نباید در ابن باره سکوت کند.

سید محمد جواد ابطحی نمیانده خمینی شهر به عنوان یکی دیگر از مخالفان سرسخت استفاده از ماهواره در کشور، معتقد است که مجازات برای دارندگان دیش ماهواره مجازات کم است.

وی عدم جمع آوری دیش‌ها را دهن کجی به قانون می‌داند.

محمد تقی رهبر رییس فراکسیون روحانیون مجلس نیز شبکه‌های ماهواره‌ای را سبب سست شدن بنیان خانواده برمی شمارد و می‌گوید که دولت باید از نیروی انتظامی برای برخورد با فروشندگان ماهواره حمایت کند.

همچنین حجت‌الاسلام سید‌سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه گیرنده‌های ماهواره‌ای بلوغ زودرس، افزایش سن ازدواج، بد اخلاقی جنسی و اجتماعی را برای جامعه‌ ما به وجود آورد است، گفت: اگر امروز نتوانیم با ماهواره مقابله کنیم، قطعا فردای کشور بسیار تاریک خواهد بود.

وی می‌گوید که ‌دولت حق تخطی از اجرای قانون ممنوعیت استفاده از ‌ماهواره‌ را ندارد و باید راهکارهای ایجابی را اعمال کند.

بهروز جعفری نماینده مردم سمیرم نیز می‌گوید: آقای احمدی‌مقدم باید توضیح بدهند که چرا نیروی انتظامی قانون ممنوعیت استفاده از ماهواره را اجرا نمی‌کند؛ اگر قانون اشکال داشته باشد ایشان باید توضیح بدهند تا مجلس برای اصلاح قانون اقدام کند.

وی با بیان اینکه ماهواره ابزار دشمن در جنگ نرم است، هرگونه برخورد سخت‌افزاری با این وسیله را مناسب ندانست و گفت: باید در مرحله اول با ماهواره برخورد و مقابله نرم‌افزاری کنیم و بعد از انجام مراحل نرم‌افزاری به صورت سخت‌افزاری وارد شویم.

حجت‌الاسلام سید مصطفی ذوالقدر نماینده مردم بندرعباس با انتقاد از افزایش گیرنده‌های ماهواره‌ای در کشور، گفت: مجلس نیازی به تصویب قانون جدید برای مقابله با ماهواره ندارد و این دولت است که باید به قانون ممنوعیت استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای عمل کند.

وی ناهنجاری‌های اخلاقی اجتماعی کشور را حاصل استفاده از تاثیرات ماهواره‌ دانست و تصریح کرد: نیروی انتظامی برای برخورد با ماهواره‌ها باید بدون توجه به هجمه‌های سیاسی تنها به وظیفه خود عمل کند، چهره‌های سیاسی هم باید بدانند که حق دخالت در امور نیروی انتظامی را ندارند.

وی گفت که مجلس شورای اسلامی در صورت عدم برخورد دستگاه‌های اجرایی با فروشندگان گیرنده‌های ماهواره‌ای، حق خود را برای برخورد محفوظ خواهد دانست.

همچنین حجت‌الاسلام سیدعلی طاهری نماینده مردم گرگان از دولت خواست که نسبت به وظیفه قانونی خود برای مقابله با گیرنده‌های ماهواره‌ای اهتمام بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه دولت نباید به بهانه افزایش گیرنده‌های ماهواره‌ای از وظیفه قانونی خود تخطی کند، افزود: نیروی انتظامی وظیفه دارد که با فروشندگان گیرنده‌های ماهواره‌ای به شدت برخورد کند اما این موضوع مشروط به این است که جریان‌های سیاسی در کار نیروی انتظامی دخالت نکنند البته چنین حقی را هم ندارد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3951&tab=rooz