نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
تشکیل کمپین آزادی برای حمایت از شهرزاد قلی خانی


تاریخ: ۱ ارديبهشت ۱۳۹۰

به گزارش پایگاه انجمن مدافعان حقوق بشر، شهرزاد میر قلی خانی یکی از شهروندان ایرانی محبوس در زندانهای آمریکاست که از شرائط سخت و فشارهای جسمی و روانی وارده از سوی مسئولان آمریکایی در رنج است . وی در سال 2007 در حالی که به صورت داوطلبانه برای ارائه توضیحات به پاره از اتهامات بی اساس دادگاه فلوریدای آمریکا پیرامون معاونت در خرید یک دستگاه دوربین دید در شب به این کشور سفر می کند با رفتار خشونت آمیز پلیس در فرودگاه مواجه و به زندان منتقل می شود

این در حالیست که شهرزاد پیش از این یکبار به همین اتهام در دادگاههای اتریش محاکمه و پس از صدور حکم 52 روز حبس آزاد شده و به تبع آن پرونده مختومه می شود . ولیکن دولت آمریکا در اقدامی کم سابقه ضمن اقامه ی دعوا بر اساس یک پرونده مختومه نام شهرزاد میر قلی خانی و همسرش را در فهرست تروریستهای تحت تعقیب قرار داده و در یک پروسه غیر قانونی و مخدوش قضایی در  دو مرحله  دو حکم حبس متناقض برای خانم میر قلی خانی صادر کرده اند .

بر این اساس انجمن مدافعان حقوق بشر ایران موسوم به بشریت بر اساس استنادات موجود از شما هموطنان گرامی دعوت می کند تا ضمن شرکت در این کمپین ، اعتراض خود را نسبت به رویه غیر قانونی دستگاه قضایی آمریکا در برخورد با اتباع سایر کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران اعلام نمائید :

 

بسمه تعالی

شهرزاد میر قلی خانی هموطن ایرانی که سه سال در شرائط غیر انسانی زندانهای آمریکا بسر می برد از ابتدایی ترین حقوق انسانی محروم است . ما فعالان حقوق بشر به استناد موارد ذیل از مقامات رسمی دولت ایالات متحده به جد انتظار رسیدگی مجدد به پرونده ی نامبرده و صدور حکم تبرئه و اعاده حیثیت از این تبعه جمهوری اسلامی ایران را داریم :

1- پرونده ای که به استناد اتهامی واهی بر علیه شهرزاد میر قلی خانی در دادگاه های آمریکا گشوده شده پیشتر در دادگاه های اتریش بررسی و حکم قضایی اجرا شده است لذا تشکیل دو دادگاه برای یک پرونده قضایی روندی غیر حقوقی و بدعتی آشکار در قوانین حقوقی بشمار می رود .

2- شهرزاد میر قلی خانی از زمان بازداشت تا کنون از داشتن فرصت ملاقات با خانواده ی خود محروم بوده و هرگاه والدین وی قصد عزیمت به آمریکا را کرده اند با تهدید به بازداشت مواجه شده اند . این در حالیست که خانواده سه جوان آمریکایی که به صورت غیر قانونی و برخلاف عرف بین المللی وارد خاک ایران شده اند امکان ملاقات با فرزندانشان را در ایران بدست آوردند.

3- نحوه برخورد دولت آمریکا با شهروندان جمهوری اسلامی بر خلاف حقوق بین الملل بوده و رفتارهای متناقض با گفتار و اعمال استانداردهای دو گانه در مورد متهمان تحت تعقیب از جمله موارد نقض اعلامیه جهانی حقوق بشر در آمریکا و بالاخص در پرونده شهرزاد میر قلی خانی محسوب می شود

4- شهرزاد میر قلی خانی در حالی با رفتار های خشونت آمیز پلیس آمریکا در بدو ورود به خاک این کشور مواجه می شود که وی به منظور رفع ابهامات در خصوص اتهام مطروحه و به صورت داوطلبانه به آمریکا مراجعت کرده است .

5- شهرزدای میر قلی خانی در معدود تماسهای تلفنی با خانواده از وضعیت اسفبار امکانات بهداشتی و درمانی زندانهای آمریکا شکایت کرده است. وی اعلام کرده بدلیل عدم توجه مسئولان زندان به آسیب دیدگی ستون فقرات خویش بدلیل افتادن از روی طبقه دوم تخت تا 15 روز از معاینه پزشکی و طی دوران مداوا محروم مانده و به همین دلیل آسیبهای وارده به ستون فقرات وی تشدید شده است .

6- دادگاه ایالات متحده در عدم حضور شهرزاد میر قلی خانی و همسرش و نیز وکیل وی ، حکم 5 سال حبس را به اتهام معاونت در خرید یک دستگاه دوربین دید در شب برای نامبرده صادر کرده که این موضوع خود از بدایع سیستم قضایی آمریکا در حوزه حقوقی بشمار می رود .

7- شهرزاد میر قلی خانی بدلیل کیفیت پائین غذا و آلودگی های محیطی در زندانهای آمریکا از مشکلات عدیده گوارشی رنج می برد که نیاز به مداوای فوری پزشکی دارد . پر واضح است که مسئولیت تداوم این وضع و وخامت حال وی بر عهده دولتمردان آمریکایی است.

8- تهدید و شکنجه از جمله ابزار های دولت آمریکا در جریان بازجویی ها و سناریو اعتراف گیری از متهمان بشمار می رود که بر خلاف ماده 5 اعلامیه جهانی حقوق بشر از سوی دولت آمریکا همچنان پیگیری می شود و هر از چندگاهی اسناد مرتبط با شکنجه زندانیان در بگرام ، گوانتانامو و ابوغریب در رسانه های جمعی منتشر می شود .

شهرزاد میر قلی خانی نیز از این رویه ناصواب مصون نبوده و شکنجه های جسمی و روحی آسیبهای فراوانی به او وارد ساخته است . تهدید به بستری کردن در بیمارستان روانی ، تزریق مواد روان گردان و اعمال فشارهای روحی از جمله ابزارهای بازجویی از شهرزاد در زندانهای آمریکا بشمار می رود که از سوی خانواده  وی منتشر شده است.

9- عدم توجه به حقوق فردی زندانی و رفتار غیر انسانی با متهم تنها به مسائل زندان محدود نمی شود . شهرزاد میر قلی خانی که برای برگزاری دادگاهی در ایالت جورجیا به این منطقه اعزام شده بود که پس از 4 روز معطلی با توضیح مضحک مقامات قضایی آمریکا مبنی بر اشتباه بودن فراخوانی وی به دادگاه، شهرزاد را با دست و پای زنجیر شده بمدت 11 ساعت در اتومبیل نگه داشته و بدون توجه به آسیب دیدگی ستون فقرات وی ، میرقلی خانی را به زندان بازگردانده اند .

10- دستگاه قضایی آمریکا که سالهاست بر خلاف اصول لیبرال دموکراسی غرب ، استقلال قضایی خود را از دست داده حتی به احکام صادره خود نیز وقعی نمی نهد و با اندک فشار سیاستمداران احکام قبلی خود را نقض می کند . در مورد شهرزاد قلی خانی حکم غیر قانونی اولیه دادگاه آمریکا مبنی بر محکومیت 2 ساله شهرزاد با بهانه صدور حکم از سوی قاضی کشیک به 5 سال افزایش می یابد که این خود نیز از جمله بدعتهای حقوقی دستگاه قضایی آمریکا در رسیدگی به پرونده متهمان است .

11- دولت جمهوری اسلامی ایران که بارها رافت اسلامی را به منصه ظهور رسانده و پس از آزادی کارمندان زن و سیاه پوست لانه جاسوسی در بدو اشغال آن ، بار دیگر در ماجرای آزاد سازی 11 سرباز انگلیسی متجاوز به آبهای ایران و نیز آزادی سایر زنان آمریکایی از جمله رکسانا صابری و سارا شرود که به صورت غیرقانونی وارد خاک ایران شده بود گوشه ای از عطوفت اسلامی را به نمایش گذارد و سنگ محکی برای سنجش  صداقت غرب در برابر ادعای دفاع از حقوق بشر را به ثبت رساند که رفتار دولتمردان آمریکایی در پرونده شهرزاد میر قلی خانی بر آن اساس سنجیده خواهد شد.


اینجا کلیک کنید
 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=3988&tab=rooz