نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
منشور كوروش؛ نماينده تام الاختيار رئيس جمهور را از راهيان نور غافل كرد


تاریخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۰

جواد تاجيك در گفت‌وگو با خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا» با ارزيابي كلي از اعزام كاروان‌هاي راهيان نور، اظهارداشت: ستاد مركزي راهيان نور به عنوان دستگاه هماهنگ كننده توانست كلياتي را با مجموعه‌هاي دولتي و نيروهاي مسلح و مردمي هماهنگ كند و پايه‌ريزي‌ يك سري كارهاي اثرگذار را انجام دهد.

وي ادامه داد: در راهيان نور 90 ـ 89 لازم دانستيم تا تعامل بيشتري بين دستگاه‌هاي فعال و اثرگذار در راهيان نور به وجود بيايد و به همين منظور 4 كميته‌ با عضويت نمايندگان وزارتخانه‌ها و نيروهاي مسلح با مسئوليت ستاد مركزي راهيان نور راه‌اندازي شد كه اين امر به همدلي، هم‌افزايي و همكاري بيشتر كمك كرد.

دبير ستاد مركزي راهيان نور خاطرنشان كرد: اين ستاد امسال برنامه‌ها و فعاليت‌هاي فرهنگي خود را با عنوان شعار «راه شهيدان؛ راه بصيرت» صورت داد و دستگاه‌هايي كه متولي راهيان نور هستند، اين شعار را محور كارهاي خود قرار دادند و از اين جهت موفق عمل كردند.

وي اضافه كرد: برنامه‌هاي امسال در حوزه خدمات عمومي از جمله ‌تغذيه، اسكان و خدمات درماني به خصوص امدادياور به كاروان‌هاي راهيان نور نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش داشت و مردم در يادمان‌ها و مناطق عملياتي از پشتيباني دستگاه‌هاي مسئول بهره‌مند بودند.

* اعزام كاروان‌هاي دانش‌آموزي به راهيان نور افزايش چشمگيري داشت

تاجيك بيان كرد: حضور زائران راهيان نور به ويژه دانش‌آموزان نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش داشت و در مجموع افزايش حضور مردم در مناطق عملياتي جنوب كشور به ويژه خودروهاي شخصي چشمگير بود.

وي يادآور شد: راه‌اندازي يادمان‌هاي ذوالفقاريه آبادان، منطقه عملياتي «كربلاي 4»، يادمان هور محل شهادت شهيدعلي هاشمي، مزار شهيد سبحاني در سوسنگرد، كانال كميل و حنظله در فكه، امامزاده عباس در دشت عباس، يكي از مهمترين كارهايي بود كه در راهيان نور صورت گرفت؛ اگر چه تبليغات عمومي براي معرفي اين مناطق يادماني ضعيف بود و ظرفيت اين نقاط نيز ظرفيتي نبود كه تمام كاروان‌ها بتوانند در نقاط فعال شده حضور پيدا كنند، اما استقبال خوبي از اين مناطق شد و زائران با حضور در اين يادمان‌ها با مناطق و روايت‌هاي جديدي آشنا شدند.

دبير ستاد مركزي راهيان نور ادامه داد: نيروي انتظامي جمهوري اسلامي علاوه بر مأموريت امنيتي و انتظامي معمول خود، عملكرد فرهنگي خوبي داشت و ضمن پشتيباني يادمان شهيد سبحاني به عنوان شهيد ژاندارمري در اعزام پرسنل ناجا به ويژه براي زيارت اين شهيد عزيز، موفق عمل كرد.

وي خاطرنشان كرد: در سال جاري ميزباني يادمان‌هاي اصلي به عهده سپاه پاسداران بود و اگر چه پشتيباني و خدمات‌رساني به زائران هنوز با وضعيت ايده‌آل فاصله دارد ولي نمره خوبي مي‌توان در اداره يادمان‌ها به سپاه داد.

تاجيك يادآور شد: ارتش جمهوري اسلامي نيز ظرفيت‌ بازديد خود را از پادگان‌هاي نيروي زميني افزايش داد و با اجراي مانور، برپايي نمايشگاه و ارائه برنامه‌هاي فرهنگي در پايگاه هوايي دزفول، پايگاه دريايي خرمشهر و پايگاه پدافند هوايي اهواز به صورت فعال در راهيان نور نقش فعال ايفا كرد.

وي بيان كرد: وزارت جهاد كشاورزي در راهيان نور با ايجاد نمايشگاه‌ها، ايستگاه‌هاي صلواتي، اعزام راويان به مناطق عملياتي جنوب، حضور فرهنگي خوبي در راهيان نور داشت اگرچه مأموريت فعلي وزارت جهاد كشاورزي اين فعاليت‌ها نيست اما اگر ايثارگران و رزمندگان جهادي اين وزارت‌خانه هم اين كارهاي فرهنگي را انجام نمي‌دادند، كسي نبود كه به نقش مهم جهاد در جنگ تحميلي بپردازد.

دبير ستاد مركزي راهيان نور يادآور شد: صدا و سيما نيز در پخش برنامه‌هاي زنده، توليدي و خبر در رابطه با راهيان نور نقش قابل قبولي در ارائه گزارشات در شبكه‌هاي سراسري، شبكه خوزستان و ديگر شبكه‌هاي استاني داشت و اين حضور صدا و سيما در افزايش و تنوع برنامه‌ها نسبت به سال گذشته پررنگ‌تر بود.

دبير ستاد مركزي راهيان نور ضمن قدرداني از تلاش‌هاي تمام وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها، اظهار داشت: برخي سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها امسال خيلي محكم و جدي پاي كار آمدند؛ وزارت آموزش ‌و پرورش در اعزام كاروان‌هاي دانش‌آموزي دوم دبيرستان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در پشتيباني توليدات و محصولات فرهنگي راهيان نور، وزارت بهداشت در ارائه خدمات درماني و بهداشتي، وزارت راه و ترابري در ترميم جاده‌ها و وزارت اقتصاد و دارايي در بيمه زائران راهيان نور خوب عمل كردند.

وي در خصوص مهم‌ترين توليدات فرهنگي راهيان نور گفت: انتشار ويژه‌نامه امتداد با موضوع «امام و رهبري ولي‌امر مسلمين» و بررسي زندگي شخصي و اجتماعي ايشان، كتابچه ولايت فقيه، چند نمونه توليدات صوت و تصويري، نقشه‌ جديد راهنمايي زائران در 500 هزار نسخه و لوح فشرده صوتي سخنراني‌ها آيت‌الله مجتبي تهراني در خصوص قيام عاشورا از جمله كارهاي جديد فرهنگي بود كه به صورت متمركز توليد شد و در اختيار زائران قرار گرفت.

* نگاه فوق‌برنامه‌اي به راهيان نور آفت اين كار فرهنگي است

وي به عملكرد دولت در راهيان نور اشاره كرد و گفت: نقش دولت در راهيان نور به دو بخش، نماينده تام‌الاختيار رئيس جمهور در ستاد مركزي راهيان نور و عملكرد دستگاه‌هاي دولتي تقسيم مي‌شود؛ برخي دستگاه‌هاي دولتي مانند وزارت ارشاد، وزارت راه و ترابري و وزارت بهداشت اگر نماينده‌اي هم از طرف وزير در ستاد مركزي راهيان نور نداشته باشند، يك همكاري و وظيفه ذاتي در مناطق عملياتي دارند كما اينكه در سال‌هاي گذشته نيز حضور اين دستگاه‌ها را در راهيان نور مشاهده كرديم.

تاجيك نگاه فوق برنامه‌اي به راهيان نور را آفت اين كار فرهنگي دانست، ادامه داد: راهيان نور صرفاً يك برنامه تفريحي يا زيارتي نيست بلكه يك برنامه ريشه‌اي براي حفظ انقلاب، راه شهيدان و پيوند جوانان با آرمان‌هاي امام و شهدا بوده و مي‌توان ادعا كرد كار فرهنگي بهتر و بزرگتر از اين كار در كشور وجود ندارد.

* نماينده رئيس جمهور در راهيان نور با اين مقوله عظيم فرهنگي هماهنگ نيست

وي يادآور شد: ستادكل نيروهاي مسلح در اواخر دولت هشتم به اين جمع‌بندي ‌رسيد كه رياست جمهوري بايد براي حمايت و پشتيباني جدي از اين جريان فرهنگي، نماينده‌اي در راهيان نور داشته باشد؛ بر همين اساس با درخواست سردار باقرزاده، از ابتداي دولت نهم فردي انتخاب شد كه انصافاً تا آخر دولت نهم نقش مؤثري در پشيبرد امور راهيان نور و حمايت دولت ايفا كرد اما از ابتداي دولت دهم، با رفتن وي از دولت و انتخاب آقاي مشايي شرايط تغيير كرد.

دبير ستاد مركزي راهيان نور اظهار داشت: اگر فلسفه وجود نماينده تام‌الاختيار رئيس جمهور در ستاد مركزي راهيان نور را بررسي كنيم، مي‌بينيم كسي كه براي اين مسئله انتخاب مي‌‌شود بايد با جريان راهيان نور هماهنگ باشد و وقت و مسئوليتش به او اجازه بدهد در اين عرصه خدمت كند از طرف ديگر اين شخص بايد از سوي مردم، رزمندگان و خانواده‌هاي معظم شهدا كه به راهيان نور مي‌آيند و متوليان امر راهيان‌نور نيز پذيرفته شود اما برخي از اين شاخصه‌هايي كه ما ذكر كرديم، در مورد شخص نماينده فعلي رئيس جمهور در ستاد مركزي راهيان نور وجود ندارد.

* نماينده رئيس جمهور در راهيان نور حتي در هيچ جلسه‌اي حضور نيافت

وي بيان كرد: از 6 ماه گذشته تا به امروز آقاي مشايي در هيچ‌يك از جلسات راهيان نور حضور پيدا نكرده و حتي پيگيري مشكلات اساسي در راهيان نور از سوي وي صورت نگرفته است اگر چه جانشين وي در راهيان نور مواردي را پيگيري كرده اما حقيقت اين است كه كار اين جريان عظيم با اين نگاه و به اين شكل پيش نمي‌رود.

تاجيك افزود: مشاغل متعدد نماينده رئيس جمهور در ستاد مركزي راهيان نور مانع از رسيدگي مناسب به مسائل فرهنگي راهيان نور شده است.

* منشور كوروش نبايد نماينده رئيس جمهور را از راهيان نور غافل مي‌كرد

وي بيان داشت: نماينده رئيس جمهور در راهيان نور بيش از اينكه به مقوله راهيان نور و خانواده معظم شهدا و نقاطي كه خون شهداي اين مملكت در آنجا ريخته شده‌ است و مردم نيز براي كسب معرفت و عبرت‌گيري به اين مناطق مي‌آيند، اهميت بدهد، به منشور كوروش و حضور در جشنواره‌هاي متعدد علاقه دارد و علاقه به منشور كوروش نماينده رئيس جمهور را از راهيان نور غافل كرد.

* راهيان نور تداوم راه شهدا و براي حفظ انقلاب اسلامي و ولايت است

وي يادآور شد: يكي از آقايان منتسب به آقاي مشايي، به بنده گفت «راهيان نور چه خروجي براي دولت دارد؟»؛ در پاسخ به او گفتم «شهدايي كه جانشان را دادند، اين حرف را نزدند كه نتيجه خون ما چه مي‌شود، چون هدف آنها حفظ و تقويت نظام و دين اسلام بود؛ اگر شما راهيان نور را خروجي براي دولت مي‌‌خواهيد، اشتباه مي‌كنيد؛ خروجي راهيان نور براي نظام، انقلاب اسلامي و ولايت است چرا كه تمام خروجي‌هاي دولت نيز بايد در راستاي تقويت نظام و انقلاب باشد؛ اين كار فرهنگي تداوم راه شهداست و طبق اسناد بنياد شهيد و امور ايثارگران بيش از 90 درصد شهدا در توصيه اصلي‌شان در وصيت‌نامه‌ها دفاع از ولايت فقيه بوده است و چرا مسئله به اين مهمي ناديده گرفته مي‌شود».

* راهيان نور را محرم و صفر انقلاب اسلامي مي‌دانيم

تاجيك يادآور شد: ما راهيان نور را محرم و صفر انقلاب اسلامي مي‌دانيم و تمام سعي و تلاش‌مان اين است كه مجموعه دستگاه‌هاي دولتي و نيروهاي مسلح با همدلي و همكاري بتوانند، راهيان نور يعني اين نعمت الهي كه خداي متعال به بركت مجاهدت و شهادت جوانان كشور به اين نظام عطا كرده است را توسعه و تعميق دهند و دل امام زمان (عج) و رضايت نايبش امام خامنه‌اي را به دست آورند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=4175&tab=rooz