نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
تجليل از مقام علمي آيت‌ الله حسن‌ زاده آملي


تاریخ: ۱۹ خرداد ۱۳۹۰

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، در مراسم تجليل و بزرگداشت علامه حسن‌زاده آملي كه چهارشنبه شب در مجمع عالي حكمت اسلامي برگزار شد، از سال‌ها تلاش و مجاهدت علمي آيت‌الله حسن‌زاده آملي تجليل به عمل آمد.
در اين مراسم لوح تقديري كه با امضاي آيت‌الله جعفر سبحاني، آيت‌الله عبدالله جوادي آملي و آيت‌الله مصباح يزدي رسيده بود، تقديم فرزند آيت‌الله حسن‌زاده آملي شد.
آيت‌الله حسن‌زاده آملي به علت كسالت نتوانستند در اين مراسم حضور داشته باشند.
شايان ذكر است آيت‌الله حسن حسن‌زاده آملي در اواخر سال 1307 هجري شمسي در روستاي ايراي لاريجان آمل متولد شد.
در حالي كه شش‎ساله بود، به مكتب‌خانه رفت و در خردسالي تمام قرآن را به خوبي ياد گرفت.
وي پس از فراگيري علوم ديني در شهريور 1329 هجري شمسي به تهران عزيمت كرد و چند سالي در مدرسه مبارك حاج ابوالفتح به سر برد و باقي كتب شرح لمعه از عام و خاص قوانين تا آخر جلدين آن را در محضر شريف مرحوم آيت الله آقا سيد احمد لواساني فراگرفت.
وي در 22 مهر 1342 هجري شمسي به قصد اقامت در قم، تهران را ترك كرد و بعد از ورود به قم، تدريس معارف حقه الهي و تعليم فنون رياضي را آغاز كرد.
وي همچنين از محضر اساتيدي همچون حكيم الهي قمشه‌اي، حاج ميرزا احمد آشتياني، حاج شيخ علي محمد جولستاني، علامه طباطبايي و ديگر بزرگان بهره برد.
توصيه‌اي از علامه حسن‏زاده آملى:
انسان دو دهان دارد؛ يكى گوش كه دهان روح او است و ديگر دهان كه دهان تن او است. اين دو دهان خيلى محترم‏اند. انسان بايد خيلى مواظب آنها باشد. يعنى بايد صادرات و واردات اين دهان‌ها را خيلى مراقب باشد. آنهايى‏كه هرزه‎خوراك مى‏شوند، هرزه‏كار شده و كسانى كه هرزه‏شنو مى‏شوند، هرزه‎گو مي‌شوند. وقتى واردات انسان هرزه شد، صادرات او هم هرزه و پليد و كثيف مى‏شود. يعنى قلم او هرزه و نوشته‏هايش زهرآگين خواهد شد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=4809&tab=rooz