نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
خدمت سربازی، ظلمی به دختران!
سنگر باقیمانده


دیدار سالیانه قشرهای مختلف دانشجویی با رهبر معظم انقلاب ، چهارشنبه 20مرداد امسال در حالی برگزار شد که حاوی حواشی، مطالب و موضوعات مهمی خصوصاً در سخنان دانشجویان بود .

سخنان مقام معظم رهبری البته حاوی نکات بسیار مهمی بود که نیاز به بررسی و تحلیل و پیگیری دقیق از سوی دانشجویان و مسئولان ذی ربط دارد ، حقیر نیز انشالله در آینده ای نزدیک در حد بضاعت ناچیز خود این فرمایشات را دنبال خواهم کرد.

 

***

به سایت خامنه ای دات آی آر مراجعه می کنم تا صوت سخنان دانشجویان ناطق را گوش کنم . سخنان نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل البته برای من هم همچون خیل دانشجویان حاضر بیشتر جلب توجه می کند ! بطوریکه من و دوستم اسماعیل چندبار باتکبیرهای خود دانشجویان پرشور حاضر در حسینیه امام خمینی(ره) را همراهی می کنیم!

حس جوانی، روحیه عدالت طلبی و آرمان خواهی را به خوبی می توان در مطالب آقای زعیم زاده مشاهده کرد.

سایت های خبری مختلف را که بررسی می کنم ، می بینم هرکدام به نوعی به این سخنان پرداخته اند، نکته ای البته از لابلای این صحبت ها برای من جلب توجه می کند، آنجا که وی در دومین بخش از صحبت های خود به "خدمت سربازی" اشاره می کند و می گوید "وجود برخی قوانین نادرست در بابسربازی، مشکلاتی پدید آورده است. امروز و در میان برخی جوانان، خدمت وظیفه، تداعیکننده‌ی دو سال تضییع وقت و احساس بیهودگی‌ست. علاوه بر این در حالی‌که جمعیت فارغالتحصیلان مقطع کارشناسی در کشور بیشتر از هر زمانی‌ست و میل به ادامه‌ی تحصیل هموجود دارد مسأله‌ی سربازی تبدیل به نوعی بی‌عدالتی در بین پسران و دختران نیز شدهاست و ..." ، در حالی که به سخنان او گوش می دهم به یکباره به یاد نظرات استاد حسن عباسی پیرامون خدمت سربازی می افتم ، عباسی در جایی می گوید " با وجود خدمت سربازی برای پسران، دختران با آرامش کنکور می‌دهند و مدارک بالای دانشگاهی می‌گیرند، بنابراین پسرانی که از آنها عقب مانده‌اند با دختران نسل‌های بعدی ازدواج می‌کنند که حاصل آن ظهور نسلی از دخترانی است که امکان ازدواج پیدا نکردند و بحرانی بزرگ را رقم خواهند زد...

پسر جوان که به دلیل نقش کنش گری و فعال اجتماعی خود در امر پیش قدمی برای تشکیل خانواده، همواره یک نگرانی برای آماده شدن جهت این ماراتن چهار وجهی «خدمت سربازی، ادامه تحصیل در دانشگاه، اشتغال و در نهایت تشکیل خانواده » را دارد، پس از سربازی، به سختی در دانشگاه دوردستی قبول شده و سخت تر از آن یک شغل پیدا می کند؛ تا طی کردن این پروسه از سوی جوان پسر، دختر جوان تحصیلات خود را پایان داده و اشتغال پیدا کرده و دیگر «هم- کفو» آن پسر جوان محسوب نمی شود. در نتیجه آن پسر جوان به سراغ دختری از موج بعدی جوانان می رود و نتیجه آن، پیدایش نسل سوخته از دختران با تحصیلات دانشگاهی است که به مرور، سن ازدواج آنها بالا رفته و بعضاً امکان ازدواج نمی یابند."

 

صرفنظر از اینکه عده ای می گویند سربازي پديده جديدي نيست كه مشكلات را به آن منصوب كنيم  و مهم ترین علت بالارفتن سن ازدواج را مشکلات مادی می دانند و معتقد اند در حالت عادی برای ازدواج سن پسر باید دو تا سه سالی از سن دختر بزرگتر باشد و بنابراین با دو سال سرباز رفتن هیچ اختلاف نسلی بوجود نمی آید.

اما باید گفت " پیدایش نسل سوخته از دختران با تحصیلات دانشگاهی که به مرور، سن ازدواج آنها بالا رفته و بعضاًامکان ازدواج نمی یابند" و همچنین "سدی که خدمت نظام وظیفه در برابر کسب تجربه‌ی کاری،تحصیلات یا شروع یک زندگی حداقلی در مقابل پسران قرار می‌دهد"قابل اغماض نیست و بهنظر می‌رسد قوانین فعلی نمی‌تواند این مشکل را حل کند و بایست مسئولان امر برای اینمعضل چاره‌اندیشی کنند .

لذا نگارنده معتقد است مسأله‌ی سربازی نه تنها"تبدیل به نوعی بی‌عدالتی در بین پسران و دختران شدهاست" بلکه  در واقع" ظلم به نسل دخترانی است با تحصیلات دانشگاهی که سن ازدواج آنها طبق آنچه گفته شد بالا رفته و بعضاً امکان ازدواج نمی یابند!"

 

***

سخنان مقام معظم رهبری را که بررسی می کنم به فرمایشاتی از ایشان در 01/12/1369 در مراسم توديع با قاريان قرآن برمی خورم که شاید به نوعی مرتبط با مبحث ارائه شده و همچنین ماهی که در آن هستیم(ماه بهار قرآن) باشد:

[...] مسأله‌ى حفظ [قرآن]را خيلى جدى بگيريد. متأسفانه ما و بچه‌هايمان حفظ قرآن نداريم. بگذاريد يك خرده جلو برويم و در سطح كشور مسأله‌ى حفظ قرآن را گسترش بدهيم، آنگاه حرفى نداريم كه در موقع سربازى، حافظان قرآن را معاف كنيم. البته ما نبايد اين‌ طور بگوييم كه حافظ قرآن معاف است؛ چون مسأله‌ى سربازى در اين‌جا، غير از سربازى در مصر است. سربازى در اين‌ جا مثل قرآن‌خواندن است و جهاد فى‌سبيل‌الله است. جهاد فى‌سبيل‌الله با قرآن خواندن، عِدلين هستند؛ اين‌ها از هم جدا نيستند. [...] دولت در اين‌جا، دولت قرآن است، سربازى آن هم جهاد است. اين خيلى متفاوت است. بنابراين به جاى معاف كردن، بهتر است بگوييم هر كس كه حفظ قرآن داشت، فرمانده مى‌شود؛ اين را حاضرم. اگر كسى حفظ قرآن بكند، من به او درجه مى‌دهم. همين خوب است.

http://arsalan313.blogfa.com

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=492&tab=weblog