نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
شیخ الرئیس مى‏‏‏‎گفته است من از گاو مى ‏‏‎ترسم
یادداشت های یک طلبه


مرحوم مدرس- رحمة اللَّه علیه- آن طورى که من شنیدم که ایشان گفتند. ایشان گفتند که شیخ الرئیس [ابو علی سینا] مى‏‏‏‎گفته است که من از گاو مى‏‏‏‎ترسم، براى اینکه شاخ دارد و عقل ندارد. این یک مسأله است. حالا فرضاً هم شیخ نگفته باشد، اما مسأله است. گاو شاخ دارد و عقل ندارد، قدرت دارد عقل ندارد. این‏‏‎هایى هم که در دنیا الآن فساد راه مى‏‏‏‎اندازند از همان سنخ هستند که شاخ دارند عقل ندارند، قدرت دارند انسانیت ندارند.

شما ملاحظه بکنید که امریکا در جهان چه دارد مى‏‏‏‎کند و شوروى هم از آن طرف. و خدا خواسته است که این دو قدرت مزاحم هم هستند، مقابل هم هستند، اگر یکی‏‏‎شان بود دنیا را مى‏‏‏‎بلعید. این دوتا قدرتمندند و در مقابل هم ایستاده‏‏‏‎اند، آن از او مى‏‏‏‎ترسد و او از او مى‏‏‏‎ترسد. اگر این‏‏‎ها از هم نترسند دنیا را از بین مى‏‏‏‎برند. نه این است که ادعاهاى آنها که ما براى صلح مى‏‏‏‎خواهیم چه بکنیم. اینها راه افتاده‏‏‏‎اند آمده‏‏‏‎اند به بیروت، به لبنان، براى اینکه ما مى‏‏‏‎خواهیم صلح در لبنان باشد. شما صلح‏‏‎طلب نیستید، بر فرض اینکه باشید، آمدن شما به چه مناسبت در کشورهاى دیگر؟ حکومت‏‏‏‎هایى که در بعضى از این کشورها هستند، حکومت‏‏‏‎هاى ملى نیستند، به ملت مربوط نیستند. اگر شما انسان بودید و انسانیت را و امور اخلاقى‏‏‏‎اى که در انسان و ارزشمندهایى که در انسان معتبر است پیش شما هم مقدارى از آن بود، ملاحظه حال مستمندان و ملت‏‏‏‎هاى ضعیف را مى‏‏‏‎کردید. نه اینکه یک دولتى را که بر خلاف میل یک ملتى است، سرکار آمده است، شما او را به عنوان اینکه مى‏‏‏‎خواهیم دولت را تقویت کنیم، در کشورشان به طور غصب وارد بشوید.

این براى این است که مهذب نیستند، انسانیت در کار نیست، قدرت هست. شاخ دارند عقل ندارند.

شما ملاحظه بکنید در هر جاى دنیا که یک فسادى وارد مى‏‏‏‎شود براى همین معنا است که آن کسى که در آنجا، در آن نقطه قدرت دارد، این قدرت دارد عقل ندارد، قدرت دارد انسانیت ندارد. این عقلى که من عرض مى‏‏‏‎کنم آن عقلى است که «ما عُبِدَ بِهِ الرَّحْمن» و الّا- تدبیر- شیطنت و تدبیر را این‏‏‎ها هم دارند. اما آن عقلى که عقل سالم باشد و بتواند انسان را به ارزش‏‏‏‎هاى انسانى برساند ندارند. مجرد دانشمند بودن به یک معنا، این فایده ندارد. ممکن است که یک کسى دانشمند بسیار بزرگى باشد لکن آن عقل را نداشته باشد، دانش خودش را صرف فساد بکند، صرف تباه کردن ملت‏‏‏‎ها بکند. اینها دارند قدرت خودشان را صرف مى‏‏‏‎کنند در اینکه ملت‏‏‏‎ها را تباه بکنند، تحت ستم بکشند. از آن قدرت‏‏‏‎هاى بالا هم که پایین بیاییم شما ملاحظه مى‏‏‏‎کنید که در محیط این منطقه صدام چه مى‏‏‏‎کند و اسرائیل چه مى‏‏‏‎کند. کارهایشان شبیه به هم است. صدام در جنگ شکست مى‏‏‏‎خورد، در جنگ هر وقت شکست خورد یک صدمه‏‏‏‎اى به مردم عادى و به مظلومین و به زن و بچه مردم وارد مى‏‏‏‎کند. من همین دو روز منتظر بودم که این به واسطه این صدمه‏‏‏‎اى که خورده، و این صدمه هم بزرگ‏‏‎ترین صدمه‏‏‏‎اى بوده است که تقریباً در طراز بزرگ‏‏‎ترین صدمه بوده است که خورده است، این تلافى‏‏‏‎اش را سر مظلومین در آورد، سر بهبهانى‏‏‏‎ها و- عرض مى‏‏‏‎کنم که- دیگر جاهایى که هستش، این چند شهرى که اخیراً در آنها موشک انداختند، این مورد انتظار ما بود، براى اینکه امثال این را ما از او دیده بودیم. اسرائیل هم یک نفر که معلوم نیست الآن که این عده کى بودند، البته عده‏‏‏‎اى بودند که مى‏‏‏‎خواستند انتقام از اسرائیل بکشند، آن محل کثافت‏‏‎کارى آنها را منفجر کرده‏‏‏‎اند، دنبالش شروع کرده است مظلومین را کوبیدن، عده کثیرى از مظلومین را به قتل رسانده است. این اینجا شکست مى‏‏‏‎خورد مظلومین را از دور مى‏‏‏‎زند، آن آنجا انفجار حاصل مى‏‏‏‎شود و سیلى مى‏‏‏‎خورد از همان مظلومین، که معلوم نیست الآن از چه طایفه‏‏‏‎اى هستند، چه اشخاصى هستند، در عین حالى که خودشان هم مى‏‏‏‎گویند باز معلوم نشده است کى است، و لیکن طیاره‏‏‏‎ها را مى‏‏‏‎فرستند و هر جا را که این مظلومین هستند مى‏‏‏‎کوبند.

این وضع روحیه اشخاصى است که عقل ندارند و قدرت دارند.

***

زمان: صبح ۱۵ آبان ۱۳۶۲/ ۳۰ محرّم ۱۴۰۴
مناسبت: بمباران شهرهاى نهاوند، مسجد سلیمان، اندیمشک و بهبهان‏
مرجع: صحیفه امام خمینی(ره)، جلد ‏۱۸، صفحه ۲۰۷

***

متن کامل و فایل صوتی این سخنرانی را می‏‏‏‎ توانید در پایگاه اینترنتی «روح‏‏‏‎الله» بیابید.

http://hemati.ir

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=502&tab=weblog